CD "Varhany litoměřické diecéze" zachycuje pozoruhodné a reprezentativní varhanní nástroje na severu Čech v litoměřické diecézi. Získáním finančních prostředků z prodeje těchto CD se mohou podpořit opravy těch varhan, které jsou v havarijním stavu.
Autor: Vít Janata
Stružnice, Liberecký kraj, Česká republika
Všetko alebo nič. Projekt skončil 18.1.2015 v 18:16.
Litoměřická diecéze je skutečně velmi dlouhý úsek severu Čech, v němž Mgr. Radek Rejšek začal působit jako odborník na varhany - organolog. Práce organologa obsahuje nejen posudky, granty, zkrátka kancelářskou práci, ale i práci v terénu. A právě tato práce v terénu během obhlídky nástrojů nás přivedla k myšlence začít zachraňovat jednotlivé unikátní nástroje. První myšlenka natočit CD vznikla v létě 2013 a zněla jednoduše - sehnat peníze, natočit CD na jedny z reprezentativních varhan v Litoměřicích a prodejem těchto CD získávat finanční prostředky na "spoluúčast" ke grantu z EU na záchranu nástrojů, které by za pár let nemusely vůbec hrát, případně by tu už ani nebyly. A tak vzniklo první CD seriálu "Varhany lioměřické diecéze - kostel Všech Svatých v Litoměřicích," které nahrál Aleš Nosek, varhaník z Rakovníka a absolvent Hochschule für Kirchenmusic v Regensburgu.
Naším cílem je opět s Alešem Noskem nahrát CD v kostele sv. Vavřince v obci Jezvé u České lípy. Varhany z roku 1796 dokončili Ambrož a František Tauchmannovi, přičemž zde uplatnili velmi impozantní pětiskříňové řešení, podobně jako v nedalekém Úštěku (v Úštěku se již dochovaly pouze skříně, nástroj uvnitř je z pozdější doby). Vydání druhého CD je ale mnohem nákladnější, zejména kvůli množství CD, uskutečnění překladů do angličtiny a němčiny, vytvoření bookletu, který bude obsahovat informace o projektu, konkrétně o těchto varhanách a ambicí tohoto CD je dostat se do distribuce i za hranice ČR. Stav varhan kostela v Jezvé zatím není kritický, ale jejich restaurování bude v zájmu jejich zachování brzy naléhavým požadavkem.
Historických varhan v Čechách je skutečně mnoho a těch ohrožených ještě více. Projekt série CD "Varhany litoměrické diecéze" má být nejen dokumentováním zajímavých historických varhan, ale i znovuobjevováním nástrojů prostřednictvím dobových skladeb, které zcela neprávem mlčí v osamělých kostelech stojících buď v polích, nebo u prašné silnice. Interpret prvního a druhého alba je Aleš Nosek, varhaník v Rakovníku a absolvent Vysoké školy chrámové hudby v Regensburgu. V případě dalších titulů bychom rádi dali příležitost velmi dobrým hráčům z nové varhanické generace, o kterých zajisté v příštích letech uslyšíme. Zakoupením tohoto CD budou posluchači z většiny peněz podporovat opravu ohrožených nástrojů, které by se za několik let mohly stát akorát němými muzejními exponáty, pokud je do té doby nezničí červotoč, plíseň, vandalismus a jiné nebezpečné faktory.
nahrávání bude s největší pravděpodobností probíhat od půlnoci do ranních kvůli hlavnímu tahu Děčín - Česká Lípa, který vede ihned před vchodovými dveřmi do kostela.
především nadšení lidé pro varhany, zvony, historii a zachování kulturních tradic.
Mgr. Radek Rejšek - dlouholetý hudební redaktor stanice ČRo 3 Vltava, pedagog, skladatel, varhaník v pražské Loretě a organolog litoměřické diecéze
Vít Janata - zvukař a vydavatel ve svém studiu Chorus, varhaník v pražské Loretě a skladatel
Protože v Čechách jsou CD pouze s reprezentativními varhanami. Naším cílem je seznámit ostatní nejen s tímto projektem, který má zachraňovat ohrožené varhany, ale dostat mezi hudební milovníky nástroje, o nichž skoro nikdo neví a které neoprávněně mlčí v kostelech. Třeba se díky tomuto projektu vzbudí mezi ostatními zájem právě o tyto opomíjené "hudebně kulturní" památky.
druhým hlavním sponzorem se stala Římskokatolická farnost Arciděkanství Horní Police s částkou 10.000,00 Kč!
ViacejDnešním dnem jsme poctěni generálním sponzorstvím od pana Mgr. Jiřího Žůrka a jeho firmy Sonus paradisi, který poskytnul 8.000,00 Kč na náš projekt! (v kolonce přispěvatelů zobrazeno mým jménem - Vít Janata, částku posílal na účet)
Viacej
Komentáre