Cílem projektu je zajistit prostředky na dokončení obrazové a zvukové postprodukce pro celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové. Chtěli bychom požádat příznivce muzikanta a politika Michaela Kocába o podporu.
Autor: VIKTOR SCHWARCZ
Všetko alebo nič. Projekt skončil 5.6.2021 v 14:19.
Celovečerní film o Michaelu Kocábovi vzniká pod vedením producenta Viktora Schwarcze ze společnosti CineArt TV Prague, který stojí například za filmy Nechte zpívat Mišíka, Jan Palach, Pasti, pasti, pastičky, Divoké včely atd. Na výrobě se podílí také Česká televize a producent Petr Koza ze společnosti KOZA Film. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie. Role kameramanky se ujala Olga Malířová Špátová, která s Olgou Sommerovou dosud spolupracovala na tvorbě čtrnácti filmů. Štáb dále tvoří střihačka Blanka Kulová, zvukaři Petr Provazník a Tomáš Kubec.
„Mojí ambicí je vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét muže, pohybujícím se mezi hudbou a politikou, který nebyl dosud v tak komplexní míře prezentován“, říká režisérka Olga Sommerová.
V současné chvíli je natáčení filmu téměř u konce a na řadu přichází postprodukce. K tomu, aby se film k divákům dostal v té nejlepší kvalitě, potřebujeme 400 000,-Kč. Prostředky, které chceme na Hithitu získat použijeme především na kvalitní digitální postprodukci filmu, kdy bude řadu materiálů nutné digitálně zpracovat a trikově upravit. "Budeme rádi, když nám film pomůžou dokončit právě lidé, kteří byli dílem Michaela Kocába a jeho Pražského výběru ovlivněni, a těmi, kteří ocenili jeho angažmá v sametové revoluci a při odsunu sovětských vojsk,“ říká producent Viktor Schwarcz.
Michael Kocáb je nepominutelná postava české kultury, politiky a občanské společnosti. Celým životem Michaela Kocába se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii.
Ještě během studií v roce 1977 založil kultovní rockovou skupinu Pražský výběr. Mezi lety 1983 a 1987 ji komunistický režim zakázal. Poté, co byla Pražskému výběru opět povolena činnost, dosáhla kapela v druhé polovině osmdesátých let vrcholu popularity. Ale nebyl by to Kocáb, aby opět neprovokoval. V červnu 1989 na Děčínské kotvě při přijímání ceny využil přímého přenosu Československé televize, aby vyslovil provokující větu: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Měli bychom se zasadit o obnovu duchovních hodnot a navrácení občanských práv a svobod.“ Následoval další zákaz koncertování.
Svým filmem chci připomenout, že v dějinách rozhodují šťastné či neblahé náhody, ale také to, čemu se říká úloha osobnosti v dějinách. Michael Kocáb se zasloužil výraznou měrou v dramatických revolučních dnech po 17. listopadu 1989 o dialog mezi komunistickou mocí a disentem, a jako poslanec a předseda parlamentní komise řídil odsun sovětských vojsk z Československa.
Během revoluce byla československá armáda připravena k akci Zásah proti demonstrantům. Michael Kocáb při osobním dvouhodinovém jednání odradil od zásahu velitele západního vojenského okruhu generála Mojmíra Zachariáše.
Kocáb byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a navrhl Václava Havla na prezidenta.
Na počátku roku 1990 v projevu na zasedání parlamentu opakovaně požadoval prohlášení Smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk za neplatnou.
Od roku 1990 do roku 1992 byl poslancem Federálního shromáždění a předsedou parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa.
V roce 2009 se stal ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny a později zmocněncem vlády pro lidská práva.
Michael Kocáb je nejenom zpěvák a tvůrce písní pro Pražský výběr, ale také skladatel vážné hudby. Jeho vrcholným dílem je balet Odysseus pro Laternu Magiku, který se hrál po celém světě, a také pět týdnů na Brodwayi.
Film se bude zabývat i soukromým životem Michaela Kocába jako otce čtyř dětí.
Jeho tvůrčí potenciál zanechal během čtyřiceti let jeho umělecké činnosti stopu v československém kulturním prostoru. Jeho nevšední smysl pro politickou strategii a mimořádné občanské angažmá přispělo v naší zemi k vítězství svobody a demokracie.
VABANK
Ve své knize VABANK POPISUJE Michael Kocáb všechna jednání v období sametové revoluce roku 1989 s komunistickými vládci, s generalitou československé a sovětské armády, která vedl nebo se jich zúčastnil za iniciativu MOST a Občanské fórum. Autobiografický text působí trochu jako politický thriller, když popisuje, jak se situace měnila den po dni, hodinu po hodině. V druhé části knihy vzpomíná na obrovský úkol, který si předsevzal – oficiálně prohlásit ostudnou okupační smlouvu o dočasném pobytu sovětské armády za neplatnou od samého počátku, a tím také inicioval a posléze dohlížel na odsun sovětských vojsk, který definitivně završil největší historickou událost 20. století, přerod naší země z traumatu dvou totalitních režimů ve svobodnou demokratickou zemi.
AFTERSHOCKS
Aftershocks je společné studiové album českého zpěváka Michaela Kocába, australského kytaristy žijícícho v Česku Glenna Proudfoota, amerického baskytaristy Billyho Sheehana a australského bubeníka Virgila Donatiho. Album vyšlo v únoru 2014 a jde o vůbec první Kocábovo album, na kterém zpívá anglicky.
PRAŽSKÝ VÝBĚR S ČESKÝM NÁRODNÍM SYMFONICKÝM ORCHESTREM
na svém velkolepém koncertě spojeném s oslavou 40. výročí založení skupiny (2016).
V pražské O2 Aréně se 7. prosince 2016 završila jedna legenda československé a posléze české hudební scény. Ikonická kapela Pražský výběr, na kterém ji v největší české hale doprovodila řada hostů, mezi nimiž nechyběli Vojtěch Dyk, Jana Kratochvílová, Iva Pazderková i někdejší člen kapely Ondřej Soukup, a především pak Český národní symfonický orchestr pod vedením amerického dirigenta Stevena Mercuria.
Michael Kocáb koncert sestříhal ze záznamů 30 kamer, a nyní ho zveřejní jako celovečerní film v premiéře na Karlovarském filmovém festivalu.
Kniha KDYŽ NEBYL ČAS NA HRANÍ
Vzpomínky na revoluci, odsun sovětských vojsk, na Václava Havla, Franka Zappu, na sebe, na všechno možné...
Kniha Když nebyl čas na hraní nepřímo navazuje na Kocábovy "rockerské paměti" Vyprávění o mé cestě od kostelní židle až k Pražskému výběru II, ale tentokrát se její autor soustředí na události mimohudební. Vzpomíná na listopadovou revoluci, mezi jejíž hlavní protagonisty patřil, na odsun sovětských vojsk, který měl na starosti, ale také na svou pozdější i zcela aktuální veřejnou činnost. Od jeho vyprávění rozhodně nečekejte kabinetní vážnost. Líčení dějů, jichž byl svědkem i aktérem, jeho postřehy a glosy jsou často prosyceny provokativním humorem.
Pěkný večer všem. Před pár lety jsme spustili kampaň na podporu vzniku dokumentárního filmu Michael Kocáb - Rocker versus politik. Nebyla sice úspěšná a cílovou částku jsme nevybrali, ale rádi bychom vás informovat o projektu, který stojí za vaši pozornost. Jedná se o dokumentární cyklus o 90.…
Viacej
Komentáre