Časosběrný dokumentární film o slavné pražské funkcionalistické budově Mánes. Finance využijeme na kvalitní postprodukční práci, především na financování práce s nezbytnými archivními materiály.
Autor: Vladimír Škultéty
Praha, Hlavní město Praha, Česká republika
Všetko alebo nič. Projekt skončil 1.12.2014 v 16:26.
Mánes na nábřeží jako časosběrný dokument slibuje atraktivní vizuální podívanou díky kombinaci archivních materiálů, aktuálních záznamů rekonstrukce budovy s obsahově nabitými diskusemi různých názorových přístupů – teoretiků architektury, historiků umění, kurátorů, umělců a pamětníků – nad možnostmi podoby společenského a uměleckého života.
S myšlenkou natočit dokument o budově Mánes přišlo původní vedení Nadace českého výtvarného umění, oslovili nás a my bez zaváhání zpracování tématu přijali.
Autorem scénáře a současně režisérem se stal Vladimír Škultéty, který si do štábu vybral osobnosti jako např. kameramana Gašpera Šnuderla, střihače Črta Brajnika, zvukaře Jana Štindla, dramaturga Jaroslava Vanču, Produkci zajišťuje Pavel Vácha a Petr Koza, producentem je Ivo Krátký a Petr Koza z Bio Art Production.
Bio Art Production je soukromá nezávislá audiovizuální společnost, která byla založena v roce 2011 Ivem Krátkým a Petrem Kozou. Soustřeďuje se na výrobu i koprodukci audiovizuálních děl všech druhů a žánrů, převážně však na dokumentární filmy, podporuje i další umělecké aktivity jak renomovaných, tak začínajících autorů.
S kým už jsme natáčeli: Martin Kotas, Dan Bárta, Vladimír Mišík, Michal Prokop, Vavřinec Menšl, Jiří T. Kotalík, Roman Týc, Ivan Prokop, Radka Prošková, Martin Pavala, Rostislav Švácha, Milan Bufka, Jiří David, David Černý, Leoš Válka, Evžen Sacher, Rostislav Koryčánek, Jiří Šetlík, Ivan Steiger aj.
Dokument Mánes na nábřeží jsme začali točit z několika důvodů, zjednodušíme je na tři základní:
1. Rekonstrukce budovy
Poměrně radikální rekonstrukce budovy sama o sobě nabízí bezprostřední a vlastně dost brutální a nekompromisní pohled do architektonického řešení stavby. Člověk přitom nemusí mít bůhvíjak vycvičené prostorové vidění a myšlení, aby získal plnohodnotný zážitek ze stavby, která je unikátní svým pojetím formálně-funkcionalistického mostu přes řeku, funkcí místa setkávání a prezentace tvorby, s bohatou minulostí, nejasnou současností a potenciálně významnou budoucností. Nemusíte umět číst plány a architektonické návrhy, abyste měli možnost názorně sledovat, proč je budova Mánesu unikátní a neotřelá i v dnešní době. Detailně vidíte, jak se opotřebovaný a postupně opuštěný dům v první fázi rekonstrukce obnaží na samotnou kostru konstrukce, a pak postupně získává novou podobu. V kombinaci s archivními materiály z dob před vznikem budovy, se zachycením vzniku budovy a různých způsobů jejího využití, po archivy z nedávné minulosti, jde o základní vizuální klíč, kterým film sestavujeme.
2. Reflexe historie současnosti a budoucnosti
Mánes je mnohovrstevnatý pojem. Symbolizuje spolčování umělců. Zosobňuje ideály občanské demokratické společnosti první republiky a schopnost zachovat určitou kulturní a společenskou identitu v průběhu nacistických a komunistických diktatur. Vystihuje snahu stanovit nový smysl a pravidla pro fungování společnosti v devadesátých letech a v současnosti. Zkrátka osud budovy Mánesu názorně a srozumitelně zrcadlí vývoj naší společnosti. Mánes nebyl jen galerií, ale důležitým kulturním centrem ve všech významech slova kultura. Ptáme se, čím je teď a čím bude do budoucna a co to o nás vypovídá. Obsahově tedy nejde jen o architektonickou studii, ale také o debatu o stavu společnosti v různých fázích jejího vývoje.
3. Revize vztahů
Mánes a jeho využití také názorně představuje různé modely konfrontace nezávislosti a svobody umělce jak na politických ideologiích, tak ve vztahu ke komerční sféře. Věčná otázka po smyslu umění a roli umělců ve společnosti tu dostává velmi konkrétní kontury jednotlivých protichůdných názorů, ze kterých skládáme mozaiku pro diváka. Takže diváka nevedeme za ruku předem zametenou cestičkou, ale dáváme mu možnost rozhlížet se na rozcestí. Náš film není aktivistický, investigativní, ani staromilský. Snažíme se o co největší odstup od jednotlivých konkrétních sporů, přitom je ale využíváme jako podněty k diskusi. Po dobu natáčení se vyměnilo vedení Nadace českého výtvarného umění, která Mánes vlastní a je zadavatelem rekonstrukce, samotný projekt rekonstrukce se měnil, objevila se iniciativa Mánes umělcům, která nadaci napadala a snažila se dosáhnout ovládnutí budovy. Náš přístup ke koncepci filmu to ale nijak nezměnilo.
Chceme dokončit film, o kterém by se po jeho zhlédnutí dobře povídalo. Nepřejeme si konflikty, ale diskusi, ke které chceme poskytnout relevantní podněty souhrnem faktů a směsí názorů. Jsme nezávislá produkční společnost a naší ambicí je vytvořit nestranný umělecký dokument. Hnacím motorem je pro nás trvalá hodnota projektu i pro budoucí generace. Aktuálně jsme v jednání s Českou televizí, která vstupuje do koprodukce, a díky televiznímu formátu, plánovanému na 52 minut, by se film mohl přiblížit více divákům.
Potřebujeme pomoci v poslední dokončovací fázi, abychom měli dost kvalitních archivů, aby byl film srozumitelný, ale zároveň plný informací a názorů, a aby tak mohl splnit svůj účel – být podnětem k přemýšlení, setkávání a hledání co nejlepšího využití budovy v budoucnu. Chystáme se využít archivy České televize, Národního filmového archivu, Krátkého filmu a soukromých zdrojů. Jde o náročnou činnost nejen z hlediska erudice, ale i času, a tak potřebujeme posílit kolektiv lidí, který bude s archivy pracovat. Finance tedy využijeme na honorář těmto osobám, na financování přepisů materiálů a též na zakoupení potřebných licencí.
S Vaší pomocí vytvoříme dokument, který poučí i potěší. Děkujeme Vám!
Ahoj všem přátelům našeho filmu o slavné budově Mánes, právě řešíme design celého filmu, na facebooku jsme zveřejnili návrhy z dílny Vladimíra Staňka a třeba nám pomůžete vybrat ten správnej...prohlížíme materiál a chceme ještě natočit letecké záběry, pár rozhovorů, pak se zavřem do střižny a bude…
Viacej
Komentáre