MAGNETIK "Tajuplné prázdniny" - po 10 letech vydáváme páté studiové album. Ke každé z 20 skladeb se váže příběh. PODPOŘTE PROSÍM VYDÁNÍ NOVÉHO ALBA a vydejte se s námi na cestu na vlnách imaginace. MUSIC IS A STORY!
Autor: Moimir Papalescu
Praha, Hlavní město Praha, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 3.12.2020 v 19:36.
MAGNETIK - TAJUPLNÉ PRÁZDNINY
aneb VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM...
Nad novým albem jsme začali přemýšlet zhruba před sedmi lety. Prvotní je u Magnetik vždy koncept a na základě něj pak vznikají kompozice. Původně jsme zamýšeli udělat desku, která by navazovala na úspěšné album Wells a která by byla věnována spisovateli Ray Bradburymu. Námět vycházel z legendárního sci-fi románu Marťanská kronika. Došlo nám však záhy, že téma je to natolik rozsáhlé, že dobře ho zpracovat a převést do hudební podoby by zabralo daleko více prostoru, než kolik klasické album skýtá. Proto se titulní skladba Bradbury objevila pak až na Moimirově sólovém albu Electric Soul.
Mezitím členové pracovali na dalších projektech, Moimir společně se svým nejmladším synem jako Papalescu2 natočili album Das Teleskop. Zároveň se ke slovu přihlásil zaoceánský projekt Die alten Maschinen... a možná právě díky tomu, že člověk někdy bohužel narazí na limity a ne všude, kam ho to táhne a kam by se zrovna chtěl podívat, se dostane, vznikl nápad udělat prostě album o cestách. Zkomponovat hudbu tak sugestivní, aby posluchači umožnila "cestovat na vlnách imaginace".
K tomu vzápětí posloužily i četné autentické nahrávky a samply, které členové na svých cestách v minulosti natočili nebo které jim zasílali průběžně jejich přátelé z různých koutů světa. Tak kupříkladu v jedné ze skladeb jde o "dialog" mezi štěnětem jménem Sam a delfínem Fredem, pořízený na Havaji oceánografem Danielem Silbersteinem, nebo v titulní skladbě Les Vacances Mystérieuses jde o zvuky přicházející bouře, pořízené v létě o prázdninách při stanování na odlehlém místě uprostřed šumavského pralesa. V té době také Moimirův nejmladší syn začal objevovat dobrodružnou literaturu a spolu s ním se do těch krásných klukovských knížek, plných dobrodružství začetl i otec.
František Běhounek, Otakar Batlička nebo František Flos (často titulovaný jako český Jules Verne), to byli nejčastější autoři, jejichž knížky ti dva tehdy doslova hltali...
Pak vznikl ústředni slogan "MUSIC IS A STORY" (Hudba jako příběh) - a bylo rozhodnuto!
Umožnit posluchači vydat se na dobrodružnou cestu fantazií, kdy HUDBA JAKO PŘÍBĚH má tu moc člověka hravě přenést do různých krajin, do krásných, podivuhodných, i tajuplných míst na Zemi, kam se (zvlášť bohužel v dnešní době) jen tak sám nedostane...
MAGNETIK - LES VACANCES MYSTÉRIEUSES
Páté studiové album MAGNETIK je po dlouhých deseti letech na světě a nese název TAJUPLNÉ PRÁZDNINY. Pro nás byly velkým zdrojem inspirace dobrodružné knihy, které jsme v mládí doslova hltali. S několika slovy se člověku otevře zcela nový svět a to platí i pro umění celkově, koneckonců obraz, fotografie, ale i písnička, vždy je za tím nějaký příběh.
Věříme, že v dobách, kdy cestovat není snadné, “Tajuplné prázdniny” udělají posluchači dobře.
Kromě všudypřítomných syntezátorů, kdy hlavní roli tentokrát hraje magický velký černý analog Yamaha CS-30 se zabudovaným sekvencerem, zde hudebníci použili i další raritní nástroje, jako vzácnou foukací harmoniku Joh. Richter, tzv. "Richterku", neefektovanou elektrickou basovou kytaru Jolana Rubín bas nebo pružinovým reverbem zprocesované harmonium Delicia mini 700 československé výroby.
Magnetik původně vznikli jako vedlejší projekt Moimira Papalescu, paralelně k The Nihilists. Jeho členy, kromě Moimira, jsou Petr Venkrbec (dříve Vltava, Krásné nové stroje, Psí vojáci), SM24 (dříve Gun Dreams), multiinstrumentalistka Mitsuko a ideový tvůrce Morten (Petr Krejzek), zakladatel magazínu Živel.
Po prvním albu v roce 2005 se z Magnetik stala plnohodnotná platforma pro hudební experimenty výše uvedených členů. Magnetik mají za sebou čtyři studiová alba, kdy zvláště album Wells z roku 2007, kde hostoval legendární herec Radomír Lukavský (Ikarie-XB) nebo violoncelista Jean Philippe Feiss (Sibiel, King Crimson), sklidilo pochvalné recenze a bylo nominováno na cenu Akademie populární hudby Anděl.
Skupina ve své tvorbě využívá nejen možností širokého spektra analogových a digitálních syntezátorů, ale pracuje i s klasickými nástroji (saxofon, flétny, klarinet, akustický klavír, varhany, kytary) a nástroji experimentálními (různé elektronické přístoje, oscilátory, efekty, preparované nástroje a autentické nahrávky, pořízené v terénu).
Doba je jaká je a my bychom rádi prostřednictvím tohoto konceptu umožnili našim příznivcům, aby se společně s námi a naší hudbou vydali na velkou, dobrodružnou cestu.
Je nám ale jasné, že sami to finančně nezvládneme (náklady na výrobu alba, mastering, výpravný obal, obsáhlý booklet) a a tak se obracíme na Vás, naše přátele a věříme, že Vás náš projekt zaujme a podpoříte nás.
Děkujeme
Komentáre