Dokumentární snímek skrze postavu Ptáka Rybáka pojednává o procesech české krajiny jako je narovnávání řek, stavba vodních děl a s tím spojený úbytek biodiverzity. Pomozte nám prosím s distribucí a podporou další tvorby v naší otevřené platfromě remízek.
Autor: Kryštof Zvolánek
Přítluky, Jihomoravský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 19.11.2020 v 18:24.
Pták rybák se nedobrovolně stal středobodem sporů o vodu, které jsou na našem území kvůli klimatické změně stále častější. Zájmy člověka a zájmy přírody se zde střetávají v plné kráse své vlastní komplexnosti a my Vám přinášíme výsledky našeho bádání v podobě hotového filmu Pták Rybák.
Film Pták Rybák můžete do 15.10. vidět online na 55. Mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Prosím, pomožte nám s další distribucí a tvorbou!
Cílem tohoto projektu je vybrat peníze na podporu tvůrců, kteří na filmu nechali kus sebe a kteří chtějí i v časech epidemie nadále tvořit environmentální filmy a reportáže z prostředí české krajiny. Proto jsme založili otevřenou platformu remízek.
Remízek je otevřená tvůrčí skupina pro podporu přírody, druhové rozmanitosti a rovnoprávnosti.
Skrze online platformu „remízek“ budeme přinášet postupně filmy, videa, reportáže a příběhy z prostředí české přírody a když to dobře půjde, tak i mnohem víc. V rámci regenerativní kultury je v remízku vítán každý, neboť remíz je místem života mezi vyprahlými poli. Přidejte se k remízku na facebooku.
Od začátku příprav filmu jsem chtěl vytvořit environmentální dokumentární film z prostředí české krajiny u kterého „bude divákům dobře“. Snímek, který bude příjemné sledovat jako filmový trip do české do krajiny, ale zároveň nám něco konkrétního bude sdělovat. Snažil jsem se hledat průniky mezi zdánlivě rozdílnými světy lyriky a filmového reportážního výkladu. Nakonec vznikl film Pták Rybák a spolu s ním postupně i myšlenka jakéhosi otevřeného digitálního savespejsu, kde mohu podobnou tvorbu nejen já, ale i další tvůrci publikovat a hledat své publikum - tak vzniknul remízek.
Buďte součástí komunity a podpořte naši další tvorbu nákupem recyklovaných triček s motivy Ptáka rybáka nebo výběrem dalších k přírodě šetrných funky odměn, které se Vám líbí. Děkujeme a Vážíme si Vaší podpory.
Pták Rybák je lidové pojmenování pro rybáka obecného. Rybáka jsme v našem filmu vnímali jako jistý symbol ekosystému, který se vyvinul na střední Věstonické nádrži. Ta je součástí komplexního vodního díla Nové Mlýny, které leží na Jižní Moravě na soutoku Dyje, Jihlavy a Svratky, v místech kde byla nalezena Věstonická venuše.
Toto vodní dílo se zde v sedmdesátých letech rozhodlo vybudovat vedení komunistické strany navzdory protestům tisíců lidí. Rozhodli se tak zatopit unikátní lužní lesy a ekosystém evropského významu.
S ním padla i obec Mušov, ze které zůstal jen kostel "na kopci", který dodnes ční nad hladinu a kam chodí na bohoslužby už jen vodní ptactvo. Napětí mezi zájmy společnosti a zájmy přírody zde přetrvává od dob, kdy byla hráz na papíře dodnes. V devadesátých letech při akci „špunt“ bylo dokonce velmi blízko k tomu, aby byly nádrže vypuštěny.
Tento středometrážní film by nenašel svou finální podobu bez trpělivé práce spousty lidí, kteří tvořili fluidní, ale zapálený kolektiv v průběhu celého procesu.
Významným spoluautorem je Kateřina Voráčová, která vystudovala molekulární biologii, se kterou jsem se potkal na AFO 2019. Kateřina se podílela na psaní scénáře a krystalizováním filmového příběhu v postprodukci. Díky jejímu nasazení spatřil finální film světlo světa. Děkuji Káťo!
O natočení zvuku a jeho dramaturgii se s pečlivostí sobě vlastní staral skvělý Matěj Lindner, student nyní již třetího ročníku FAMU KZT, kterého můžete vidět na fotkách v úvodu.
O master zvuku se postarala úžasná Zuzana Švancarová.
O ilustrace a písmo k filmu se postarala Eliška Kacvinský Judová. Precizní grafické zpracování a sazbu textu má na svědomí Petr Vacek.
Komentář svým krásným hlasem namluvil David J. Daněk. O báseň se postarala spontánně Aneta Kernová.
Velkou zásluhu mají i mí pedagogové na KDT – Honza Šípek a Vít Janeček, kteří film dlouhé měsíce konzultovali.
Za odborníky ve filmu vystupuje ornitolog Gašpar Čamlík a Antonín Tůma za Povodí Moravy. Setkání s nimi bylo opravdu inspirující.
Děkuji všem protagonistům za ochotu při natáčení.
Děkuji všem tvůrcům za spoluúčast na tvorbě našeho společného filmu.
Já se jmenuji se Kryštof Zvolánek, pocházím z Olomouce a na filmu jsem se podílel jako režisér, kameraman a střihač. Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jsem vystudoval filmovou střihovou skladbu a nyní studuji katedru dokumentární tvorby na FAMU. Ve své autorské tvorbě se věnuji především tématům udržitelnosti a enviromentalistiky. Na filmu Pták Rybák jsem pracoval od podzimu 2018, ale střihově zejména po klauzurách, protože jsem věděl, že je třeba k tak komplexní problematice na krátkém čase přistupovat s pokorou. Je to můj první režijní film v soutěži na významném festivalu a upřímně mě to těší. Můj předchozí film Mezi odpady, můžete vidět online zde.
Film Pták Rybák je uveden na 55. ročníku vědecko-populárního festivalu Academia Film Olomouc (AFO).
Vodní stopa pro mě byla důležitá již při natáčení, kdy jsem na Moravu s technikou cestoval vlakem a evidoval všechen odpad. Odměny jsme proto navrhli tak, aby měly co nejmenší vodní stopu a byly vyráběny z recyklovaných a druhotných materiálů, lokálně a s láskou.
Hlavní motiv na triko se sítotiskem vychází z ilustrace Elišky Judové Kacvinské, která se objevila na plakátu a ve filmu a nyní ji sítotiskem předáváme i na trika! Vyberte si odměnu Slowfashion triko s ilustrací Ptáka Rybáka.
O líbezný design výšivky rybáka obecného se postarala Anita z Tears & rain. Taky Vám to přijde tak krásně roztomilý?
Kouzelné látkové sáčky z kladenské dílny Emy Vrbové jsou výborné nejen na nákup potravin, ale i na veškeré cestování, dobrodružství a nebo na natáčení. Vždy se hodí nějaké nové a jejich používáním můžete omezit jednorázové sáčky. Vyberte odměnu látkové sáčky od Emy.
Podpořte tvůrce, kteří mají chuť Vám přinášet příběhy z prostředí české krajiny - třeba tím, že si vyberte jako odměnu pytlíky sáčky z dílny Nešustím, které šije Šárka. Mají vyladěný design a různé barvy a materiály - bavlna či len, recyklovaný z výborně zachovalých látek ještě z dob československa!
Od leva do prava:
Pytlík bavlněný s průhlednou zadní stranou - nostalgia - pouze 15ks k dispozici!
Pytlík lněný s husami - pouze 13 ks k dispozici!
Pytlík remízek růžový s průhlednou zadní stranou - jeden z variace růžových látek
Pytlík remízek bílý s průhlednou zadní stranou
Pytlík lněný retro - pouze 15ks!
Detail design nostalgia:
Detail design růžový pytlík remízek (vzor látky se můžer lišit odstíny i vzory, jedná se o recyklované látky):
Detail design bílý pytlík remízek:
Zadní strana průhledných pytlíků remízek:
Pokud není možné osobní předání v Praze či po domluvě, bude k ceně připočítáno poštovné.
Rádi bychom se stali více soběstační a mohli naší práci věnovat ještě více času, lásky a energie. Hodně z technického vybavení si půjčujeme, což je díky naší sociální síti možné, ale zpomaluje nás to a taky se ne vždy vydaří. Abychom byli opravdu pohotoví, potřebujeme rozšiřovat naše technické zázemí a budovat samostatnou platformu, která umožní v budoucnu dalším tvůrcům mít snadnější přístup k technice nezávislou tvorbu z prostředí české krajiny.
Náš závazek:
V každém případě se zavazujeme, že 10% zisku z této kampaně dáme jako dobrovolný příspěvek České společnosti ornitologické, která se nejen o Rybáky obecné stará.
Sledujte facebook remízek pro veškeré aktuality a kontakt.
Dávám na stůl vše co mám a nyní je to Ve vašich rukou. Od srdce Vám děkuji za podporu, ať už jste se podívali na náš film Pták Rybák nebo nás podpořili výběrem odměny.
Kryštof Zvolánek & kolektiv přátel
Komentáre