Rozmohl se nám tady takový dotaz: bude dotisk publikace Zavádění formativního hodnocení pro učitele? Máme na to jednoduchou odpověď: s vaší pomocí budeme schopni redigovanou verzi této skvělé knihy dodat všem zájemcům.
Autor: EDUkační LABoratoř
Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 28.6.2020 v 15:42.
Náš nejúspěšnější titul Zavádění formativního hodnocení (Embedding Formative Assessment, Dylan Wiliam, Siobhán Leahy) je vyprodaný i po prvním dotisku a máme zájemce na dotisk druhý. Publikace slouží především českým učitelům, kteří nechtějí své žáky hodnotit pouze známkou, ale chtějí, aby převzali odpovědnost za své učení.
Druhý dotisk zvládneme pouze v případě, že nám pomůžete. Vyberte si svou odměnu a podpořte jednu z nejlepších knih, kterou u nás k tématu formativní hodnocení máme.
Více o knize na www.formativnihodnoceni.cz.
Pomáháme měnit české školství a formativní hodnocení je nedílnou součástí této změny. Čím více formativně hodnotících pedagogů, tím více sebevědomých, schopných a zodpovědných absolventů. Věříme, že formativní hodnocení je vhodné pro učitele všech stupňů a aprobací.
Téma, o kterém se ve českém školství hodně mluví, ale co přesně znamená? Jeden ze způsobů, jak se to dozvědět, je právě naše kniha.
Formativní hodnocení představuje komplexní přístup k pedagogické práci, kterou vyučující neustále podrobuje reflexi. Průběžně vyhodnocuje, co jako učitel udělal, jak na to žáci reagovali, jestli má relevantní důkazy o tom, co se žáci naučili a jakým způsobem jim může v učení pomoci. Namísto orientace na to, co chce učit se učitel zaměřuje na to, co chce naučit.
Kniha je zaměřena na 5 strategií formativního hodnocení. Každá obsahuje množství konkrétních technik, ze kterých učitel volí ty nejvhodnější do své praxe.
1. Cíle učení a kritéria úspěchu
2. Třídní diskuse a důkazy o učení
3. Poskytování zpětné vazby
4. Vzájemné hodnocení
5. Sebehodnocení
Použití jednotlivých technik je nezbytné promýšlet a důkladně plánovat. Nedoporučujeme aplikovat mnoho nových technik najednou či zkoušet jednotlivé techniky bez znalosti teorie.
O formativním hodnocení pro Euro TV: www.edukacnilaborator.cz/novinky/propagator-formativniho-hodnoceni-orsag-zaci-se-maji-naucit-jake-jsou-jejich-silne-a-slabe-stranky-euro-tv.
O formativním hodnocení pro TV Seznam: www.edukacnilaborator.cz/novinky/formativni-hodnoceni-michal-orsag-pro-tv-seznam.
O vysvědčení a hodnocení pro Studio 6 (ČT): www.edukacnilaborator.cz/novinky/historie-vysvedceni-michal-orsag-pro-studio-6.
Naučme se učit se (Michal Orság na TEDx Olomouc): https://youtu.be/3CbTvqrcmIY.
Rozhovor pro Průvodce společným vzděláváním: www.edukacnilaborator.cz/novinky/formativni-hodnoceni-oprete-se-o-zpetnou-vazbu.
Společně s PedF UK jsme spustili projet Zavádění formativního hodnocení na ZŠ (www.formativne.cz).
Jak může vypadat formativní hodnocení v praxi? Přečtěte si o jedné z mnoha technik.
Hromadné hlasování
Když potřebujeme zjistit míru porozumění celé třídy, použijme hromadné hlasování. Díky tomu dochází k aktivaci každého jednotlivého žáka. Hlasování by mělo probíhat najednou, aby bylo zajištěno, že hlasují skutečně všichni a nikdo neproklouzl bez účasti. Na začátku možná budou žáci „opisovat“, po čase ale přestanou, protože zjistí, že po špatné odpovědi nepřijde trest. Výhodou je také to, že hlasování nezabere tolik času.
Pro hlasování je možné využít hlasovací karty (např. položte otázku se čtyřmi možnostmi A, B, C, D a žáci najednou zvednou kartičku se svou odpovědí), prsty (jeden prst značí A, dva prsty B apod.), palec nahoru (souhlasím) a dolů (nesouhlasím), aplikace (Kahoot) či mazací tabulky (žáci napíšou nebo zakreslí řešení na tabulku). Doporučujeme si otázky připravovat předem a plánovat navazující aktivity.
Také se můžete podívat na www.edukacnilaborator.cz/formativnihodnoceni.
Vznikli jsme v roce 2014, máme tým současných či bývalých učitelů a věnujeme se vzdělávání pedagogů, vydávání odborných publikací, formativnímu hodnocení či popularizaci učitelského povolání.
Realizovali jsme výzkumný projekt Škola dotykem (www.skoladotykem.cz) zaměřený na smysluplné využití moderních technologií ve výuce, desítky konferencí a stovky vzdělávacích akcí pro učitele mateřských, základních, středních a vysokých škol.
Vydali jsme publikace Zavádění formativního hodnocení (www.formativnihodnoceni.cz), Efektivní výukové nástroje (www.vyukovenastroje.cz) a Co funguje ve třídě (www.vnasitride.cz).
Ve spolupráci s KP PedF UK jsme provedli výzkum výskytu syndromu vyhoření u předškolních pedagogů: www.edukacnilaborator.cz/vyhoreni.
Více na www.edukacnilaborator.cz.
Pokud nás při vyzvednutí odměny poctíte návštěvou v naší pražské kanceláři, přidáme vám navíc pana Kaktuse www.pankaktus.cz.
Přidána nová odměna. Přednáška zaměřená na formativní hodnocení (90 minut) pro vaši školu či organizaci a k tomu deset výtisků publikace Zavádění formativního hodnocení s věnováním.
ViacejPřidána nová odměna. Kurz Formativní hodnocení I (8 x 45 minut) akreditovaný MŠMT v systému DVPP pro 15 účastníků a k tomu patnáct výtisků publikace Zavádění formativního hodnocení s věnováním. Více info o kurzu na www.edukacnilaborator.cz/formativnihodnoceni-sborovna.
Viacej
Komentáre