Podpořte vznik interaktivního divadelního představení o vesmíru, putování intergalaktickým prostorem, pozemských artefaktech nejasného původu, výzkumnících a jejich objevech. Představení je určené všem divákům, kteří se rádi dívají na věci z jiného úhlu.
Autor: Částečné znejistění
Praha, Hlavní město Praha, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 30.11.2019 v 10:13.
Všechno to začalo v roce 2014, kdy jsme se potkaly. Hned nás napadlo spolu něco vytvořit, a tak po dvou letech spolupráce vzniklo naše první autorské představení Částečné znejistění. Jako detektivní výzkumnice (aha!) jsme v něm sledovaly putování jednoho Eskymáka světem, které bylo provázeno mnoha podivnými, leckdy tajemnými, událostmi. Přitom jsme vynalezly speciální pohybový jazyk založený na čichu, který nám pomohl příběh Inuity rozkrýt.
Zjistily jsme, že nás společná tvorba baví a že baví i druhé - a nás že zase baví, když se mohou lidé bavit spolu s námi. Částečné znejistění jsme hrály v prostředí divadel, na festivalech i na neobvyklých místech, včetně různých bytů, kam si nás pozvali přátelé.
Po Částečném znejistění jsme dumaly, co by mohlo být tématem našeho dalšího představení. Tajemství vesmíru nás obě odjakživa fascinuje. Janka si sice přála prozkoumat dinosaury - ale hodily jsme si mincí a padl vesmír. Bylo jasné, že se bude stavět raketa.
Janka vystudovala tanec na konzervatoři Duncan centre v Praze a Teorii a dějiny divadla na FF MU v Brně, Míša anglistiku a amerikanistiku a sinologii na FF UK a v současné době studuje v doktorandském programu na katedře autorské tvorby a pedagogiky na DAMU.
Částečné znejistění byl název našeho prvního společného představení a protože částečné znejistění jako fenomén je pro nás potřebou i životní, rozhodly jsme se po něm pojmenovat.
Společně působíme jako pedagožky i performerky. Věnujeme se autorské tvorbě na pomezí narativního divadla a tance. Baví nás dívat se na běžné věci z jiného úhlu pohledu a posouvat vnímání všedního. Baví nás částečně znejisťovat sebe i ostatní.
Chceme vytvořit interaktivní představení, ze kterého si diváci odnesou jedinečný zážitek - stanou se jeho součástí a užijí si, stejně jako my, nevšední atmosféru intergalaktického výzkumu ve speciálně přizpůsobeném prostoru vily ve Střešovicích, ve výzkumnickém obleku, přímo v epicentru výzkumných prací.
Za sumu 55 000,- Kč, o kterou usilujeme na Hithitu, budeme schopny představení dokončit v takové kvalitě, jakou si podle nás zaslouží. Peníze použijeme na pronájem samotného prostoru vily, kde se představení odehraje, na pronájem světelné techniky a na celkové technické zajištění, včetně materiálu, který poskytneme divákům.
Pokud se nám podaří získat 70 000,- Kč, budeme moci představení zopakovat ještě několikrát na začátku příštího roku a zprostředkovat tak zážitek více divákům.
V Aljašce, jak představení pracovně říkáme, jsme se rozhodly prozkoumat změnu perspektivy prostřednictvím sci-fi. Fascinuje nás moment vytržení z reality, kterou většina lidí, často i my samy, vnímáme s nezpochybnitelnou samozřejmostí. Představení připravujeme pro specifický prostor prvorepublikové vily VILLAP651 Běhal-Féjer Institut ve Střešovicích.
V prostorách domu vznikne kokpit vesmírné lodi, laboratoř i archeologické naleziště. Diváci se stanou výzkumníky - dostanou speciální oblek a vydají se společně s námi na dobrodružnou cestu útrobami vily. Prozkoumají artefakty v archeologickém nalezišti, v laboratoři nám pomohou určit, k čemu které předměty sloužily a nahlédnou do kokpitu rakety. Diváci si odnesou neopakovatelný zážitek v nevšedním prostoru v tajemné vědecko-fantastické atmosféře.
Na podzim roku 2018 jsme ve Studiu ALTA uvedly testovací ukázku z tohoto projektu, kde jsme poprvé vytvořily kokpit rakety a archeologické naleziště. Vyzkoušeli jsme si výrobu všech potřebných elementů, na které se také můžete těšit - jako například naše speciální brýle nebo samotný kokpit. Účastníci testovacího představení se stali výzkumníky a my jsme si v menší míře ve vypůjčeném ateliéru vyzkoušely, co nás bude ve vile čekat ve velkém.
Teď pracujeme na tom, jak vše připravit v prostoru VILLAP651, abychom my i diváci měli pocit, že jsme se ocitli v jiném vesmíru.
Když se kosmonauti vydali do vesmíru poprvé, uvedli, že největší šok nezažili při samotném pobytu ve vesmíru, ale když se otočili a uviděli Zemi. Spatřit naši planetu z druhé strany, jako propojený celek, změnilo perspektivu jejich dosavadního vnímání i nahlížení na ně samotné. Člověk se najednou vnímal z odstupu a v jiném kontextu. Takovou změnu perspektivy se pokusíme zprostředkovat i divákům.
Zdravíme všechny příznivce i zvědavce, začaly jsme s výzkumnickou dokumentací. V záznamu můžete vidět, jak probíhá sběr artefaktů. -- Greetings to all, we have started documenting our missions. In the recording, you can see the process of collecting the artefacts.
Viacej
Komentáre