Hudba spojuje národy. Setkání dvou hudebníků z ČR a USA na společném CD a na třech živých koncertech v České republice
Autor: Jiří Pazour
Všetko alebo nič. Projekt skončil 16.12.2019 v 06:54.
Podpořte vydání nového autorského CD se skladbami – hudebními příběhy pro dva klavíry, které vytvořili český skladatel a klavírista Jiří Pazour a americká skladatelka a pianistka Ann Park Rose. Vydání CD bude spojeno s uspořádáním tří koncertů v Praze, Brně a Olomouci v dubnu 2020, kde vystoupí oba umělci. CD je připraveno k vydání, vyjde vlastním nákladem obou autorů. Z poskytnutých příspěvků budou kromě vylisování CD také uhrazeny pronájmy koncertních sálů, letenka a pobyt pro Ann Park Rose a propagace koncertů.
Dobrý den, jmenuji se Jiří Pazour. Jsem klavírista, skladatel a klavírní improvizátor a chtěl bych vás seznámit s projektem, který připravuji už řadu let. V roce 2016 jsem se v Kanadě seznámil s vynikající americkou klavírní improvizátorkou korejského původu Ann Park Rose. Když jsem poprvé slyšel hrát na klavír její hudbu, její vlastní hudební příběhy, které vytvářela bez přípravy, spontánně, tak, jak jí tryskaly z jejího hudebního srdce, byl jsem nadšený. Úžasná přirozenost a citlivost jejího hudebního projevu, nápaditost a zároveň neokázalost, niternost, která se projevovala v její hře, mne doslova uchvátila. A tak jsem hned s Ann navázal kontakt, a domluvili jsme se, že bychom si spolu mohli zkusit zahrát, zaimprovizovat na dva klavíry. Zahráli jsme si a byl to úžasný zážitek. Dodnes si vybavuji ten pocit absolutního hudebního souznění, kdy jsme ani jeden nevěděli, co budeme hrát a přesto jsme měli společné hudební myšlenky, které nám přicházely současně. To se stává opravdu výjimečně a já za ten zážitek moc děkuju.
Když jsem se vracel z festivalu domů, tak už ve mně zrála myšlenka, že to nebude poslední setkání a že bych chtěl naši spolupráci rozvinout. A tak už následující rok jsme se setkali znovu při natáčení společného CD. Natočili jsme řadu klavírních nálad, impresí, které jsme nijak předem nepřipravovali, které vznikali přímo na místě v koncertním sále. Našemu CD jsme dali název Most přes oceán.
CD je před dokončením a pro veřejnost bude k dispozici už začátkem příštího roku.
Kromě toho chystáme s Ann řadu koncertů tady u nás v České republice. Ann přiletí v době povelikonoční do naší republiky a ve dnech 14. – 16. dubna v příštím roce se uskuteční tři koncerty improvizací pro dva klavíry, v Praze, v Brně a v Olomouci. Koncerty budou, stejně jako naše CD, mít název Most přes oceán a kromě našich společných impresí zazní také naše vlastní autorské pojetí některých skladeb českých a amerických hudebních skladatelů.
Nebudou chybět také samozřejmě improvizace na přání z publika.
Pokud byste chtěli náš projekt podpořit, jednak dokončení našeho CD a také pomoci při uspořádání tří koncertů s Ann u nás v České republice, budeme moc rádi.
Děkuji za nás za oba a těším se, že se setkáme na některém z našich koncertů v dubnu příštího roku.
Naším cílem je realizovat vydání CD a uspořádání tří koncertů se společným názvem Most přes oceán a zprostředkovat tak milovníkům klavíru setkání s naší společnou hudební tvorbou.
Přáli bychom si, aby se radost, která nás provází, kdykoli spolu hrajeme, přenesla i na posluchače naší hudby, ať už při živém provedení na koncertech nebo při poslechu našeho CD.
Poslechněte si naši první improvizaci na dva klavíry, která vznikla při našem prvním setkání v Kanadě v květnu 2016.
Jiří Pazour absolvoval Pražskou konzervatoř, obory skladba a klavír. Poté pokračoval ve studiu skladby na Akademii múzických umění.
Jeho činnost je možno shrnout do tří oblastí: kompoziční, koncertní a pedagogické.
Sólová koncertní činnost Jiřího Pazoura je zaměřena převážně na klavírní improvizaci.
"Večery klavírní improvizace Jiřího Pazoura" si získávají svojí dynamikou, spontánností a rozmanitostí velkou popularitu jak doma, tak i v zahraničí.
Mezi velmi úspěšné koncertní programy Jiřího Pazoura patří např. koncerty „Géniové světové hudby v klavírních proměnách“, „Slavné filmové melodie v klavírních proměnách“ atd., v nichž jedinečným a neopakovatelným způsobem představuje známá díla českých a světových skladatelů v nové hudební podobě.
Hudební improvizaci často při svých veřejných vystoupeních propojuje také s výtvarným uměním (například v projektu "Koncert tónů a barev" s malířkou Olgou Volfovou).
Své hudebně improvizační schopnosti také často využívá v muzikoterapii.
Kromě České republiky vystoupil také v Německu, Polsku, Slovensku, Francii, Anglii, Nizozemsku, Maltě, Švýcarsku, USA, Kanadě, Jižní Koreji, Japonsku a Západní Austrálii.
Jako skladatel se věnuje tvorbě orchestrálních, komorních i sólových skladeb.
Od roku 1995 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři. Na této škole v současnosti vyučuje předmět Hra z listu a klavírní improvizace na klavírním oddělení.
Kompoziční činnost Jiřího Pazoura zasahuje do oblasti komorní i orchestrální. Věnuje se též komponování hudby scénické a užitkové. Jeho tvorba v artificiální oblasti je z největší části zastoupena programními skladbami, které však obvykle nemívají konkrétní mimohudební program, často vycházejí z osobních prožitků a autorova pohledu na svět. Jedná se většinou o lyrické obrazy - básně mající vlastní posluchačům často skrytý děj.
Vedle toho je zde řada skladeb odlehčeného charakteru, které jsou většinou určeny pro radost ze spontánního muzicírování pro posluchače i interprety. V kompozičním stylu Jiřího Pazoura můžeme pozorovat návaznost na tradičnější hudební směry XX. století.
Ann Park-Rose se narodila v Jižní Koreji a již ve svých pěti letech začala studovat hru na klavír. Od dětství improvizuje a komponuje. Svůj talent dále rozvíjela a získala tři akademické tituly na Wilfrid Laurier University a State University of New York ve Fredonii.
Improvizace provází Ann Park-Rose celý život. Po dobu šesti let se pravidelně účastnila workshopu Music for People pod vedením Davida Darlinga, který získal cenu Grammy. Intenzivně se angažuje na improvizační scéně ve Western New York, přednáší na Fredonia State University, pravidelně improvizuje s tanečními skupinami, na Improv Collective ve Fredonii a vystupuje také jako sólistka.
Ann je vítězkou mnoha soutěží a držitelkou velkého počtu ocenění, včetně toho nejnovějšího - úplného stipendia od Golandksy Summer Institute na Princeton University, kde studovala klavírní techniku podle Dorothy Taubman.
Jako pianistka účinkovala v Canadian Chamber Ensemble a objevila se v televizi CBC. Její hudbu hráli a nahrávali umělci v Kanadě, USA a Evropě.
Získala magisterský titul v oboru klavírní hry na SUNY Fredonia School of Music pod vedením Pátera Seana Duggana a je držitelkou dvou bakalářských titulů v oboru hudební kompozice a hudební výchovy. Paní Park je učitelkou a sbormistryní na Sinclairville Elementary School ve Western New York.
Vážení a milí přátelé a příznivci projektu Most přes oceán, s lítostí vám musím oznámit, že vzhledem s současné situaci jsme s paní Ann Park Rose nuceni již podruhé přeložit koncertní turné Most přes oceán. Do poslední chvíle jsme dělali vše pro to, aby se koncerty mohly nyní v říjnu uskutečnit.…
ViacejMilí přátelé projektu Most přes oceán, dnešního dne jsme díky vaší podpoře dosáhli cílové částky. Moc vám všem děkujeme a vážíme si toho, že jste do toho šli s námi a po celou dobu trvání sbírky nám drželi palce. Sbírka sice ještě nekončí, potrvá až do konce týdne, ale už dnes víme, že prostředky…
Viacej
Komentáre