Pomozte nám získat prostředky na pořízení jedinečného betlému vyřezaného ze dřeva. Nádherné sochy Josefa, Marie a Ježíška střežené pastýřem a ovečkami plánujeme umístit přímo pod vánoční strom v centru Písku.
Autor: Spolek COHIBA MUSICA
Písek, Jihočeský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 17.11.2019 v 19:00.
Jsme Spolek COHIBA MUSICA a v Písku již více jak deset let pořádáme adventní oslavy. Ve snaze učinit naše město ještě "vánočnějším", oslovili jsme před pěti lety výtvarníka Jiřího Jedličku působícího na Vysočině, aby nám ze slámy vyrobil betlém v životní velikosti. Hned, jak se slaměné dílo objevilo vedle vánočního stromu na centrálním Velkém náměstí, ukázalo se, že šlo o skvělý nápad. Kolemjdoucí se u něj zastavovali a bylo vidět, že je pohled na scénu zobrazujcí zrození našeho milovaného Ježíška nesmírně těší. To nám vnuklo myšlenku, osadit město Písek více betlémy, aby příležitostí k rozjímání u jesliček přibylo.
A tak se zrodil projekt Písecké betlémy, díky kterému se od té doby rok co rok o adventu objeví ve městě další nový betlém. Nyní jsou již čtyři a do malebných zákoutí historického jádra královského města Písku je každoročně umisťujeme na období od první adventí neděle až do Tří králů. Všechny stojí ve veřejném prostoru pod širým nebem. Kromě prvotního slaměného betlému se tak při procházce městem lze setkat s jesličkami v podobě kouzelné 2D plastiky, betlému zhotoveného kompletně z kovu nebo vymalovaného dětmi z místních mateřských škol.
Letos chceme rozšířit rodinu Píseckých betlémů o nádherné dílo dřevořezbáře Jiřího Nekoly - betlém představovaný sochami v životní velikosti ručně vyřezenými ze dřeva. Jeho získání je ale díky nákladnosti nad možnosti našeho spolku. Proto jsme uspořádali tuto sbírku, abychom potřebné prostředky shromáždili i díky vaší pomoci.
Aby jeden z Píseckých betlémů představovaly sochy vyřezané ze dřeva jsme chtěli už delší dobu. Ovšem, byť je dřevořezbářů plný internet, dlouho se nám nedařilo natrefit na toho pravého. Což platilo jen do chvíle, než jsme objevili uměleckého dřevořezbáře Jiřího Nekolu. Na jeho webu se dočtete, že pracuje s mottem "Dávám dřevu život". A skutečně - pod jeho rukama nevznikají sochy, ale dochází ke zrození dřevěných bytostí. Žije a pracuje střídavě v obci Štipoklasy u Týna nad Vltavou a v Březnici u Příbrami. Navíc jde o rodáka z Písku, takže bylo rázem rozhodnuto.
... a ještě něco navíc
Na Jiřího Nekolu jsme paradoxně nenarazili na internetu, ale na břehu lipenské přehrady. Stalo se tak při rodinném výletu Jana Němce, jednoho z představitelů Spolku COHIBA MUSICA. Když se procházel po náplavce ve Frymburku, narazil zde na několik soch ze dřeva. Jedna z nich ho doslova učarovala. A kdo byl jejím autorem, nejspíš netřeba ani hádat :)
Pokud se podaří betlém získat, plánujeme ho umístit přímo pod vánoční strom na píseckém Velkém náměstí. Jsme přesvědčeni, že právě na tomto místě bude Písku nejvíce slušet. Dosavadní rozmístění Píseckých betlémů tak dozná drobných změn, protože doposud zde stávaly sochy ze slámy.
Spolek COHIBA MUSICA sdružuje tým tvůrčích lidí, kteří v Písku již více jak deset let připravují program adventních oslav pod názvem Advent v Písku. Písecké betlémy jsou dílčím projektem této akce. V čele sdružení stojí pánové Jan Němec a Jiří Klokočka.
Hlavně proto, že nás to baví. A nejspíš kvůli tomu se zrovna v našich hlavách zrodil před lety nápad umocnit vánoční atmosféru Písku za pomoci jedinečných betlémů. Těší nás, že se od té doby Písecké betlémy každoročně rozrůstají o nové ztvárnění scény zobrazující zrození Ježíška a svojí přítomností v ulicích města dělají radost jeho obyvatelům i návštěvníkům.
Komentáre