Kdo by neznal písničku, kde bubeníček svolává vojáky? Pražský komorní orchestr naopak svolává Vás všechny! Už léta podporujeme veterány Armády ČR a chystáme pro ně koncert s Pavlem Šporclem. Přidejte se k nám a přijďte i Vy 1.září do Valdštejnské zahrady.
Autor: PKO
Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 18.7.2019 v 15:52.
Co má společného vážná hudba s veterány Armády ČR? Pražský komorní orchestr (PKO) se již několik let snaží tyto dva vzdálené světy propojit. A proč právě PKO? Za dva roky oslaví tento komorní orchestr 70 let od svého vzniku, patří tak mezi čtyři nejstarší orchestry svého druhu v Evropě a je významným nositelem kulturní historie u nás. Na odkaz z minulosti bychom neměli zapomínat, proto není náhodou, že se vyvinulo toto neobvyklé spojení.
Již tři roky zveme jednotlivé členy různých spolků sdružujících veterány na všechny abonentní koncerty v sezóně, abychom jim prostřednictvím hudebního zážitku vytvořili důstojnou příležitost k setkávání. Sponzor, který nás v této činnosti podporoval, nás bohužel opustil. My se ovšem necheme vzdát!
Za roky spolupráce se již vytvořily pevné vazby, které chceme dále rozvíjet. Rádi bychom tedy i nadále zvali vojenské vysloužilce na naše koncerty. Navíc chceme veterány Armády ČR přiblížit široké veřejnosti. Připravujeme proto Koncert pro veterány Armády ČR se vstupem zdarma pro všechny návštěvníky. Tento koncert, který se koná 30 let od sametové revoluce, je naplánovaný na neděli 1.9.2019. Můžete přijít do Valdštejnské zahrady, kde spolu s Pražským komorním orchestrem vystoupí jeden z nejvýraznějších a nejžádanějších českých houslistů - Pavel Šporcl.
Připravovanou akcí navazujeme na velký úspěch z konce srpna 2018, kdy PKO v téže zahradě v Praze uspořádal koncert ke 100. výročí založení Československé republiky.
V současné době navštěvují naše koncerty především členové Československé obce legionářské, Svazu vojáků v záloze ČR, Svazu důstojníků a praporčíků AČR, Klubu vojenských výsadkových veteránů, České a slovenské obce dělostřelecké, apod. S podporou můžeme v této spolupráci pokračovat a oslovit ještě další spolky.
PKO - Pražský komorní orchestr není na hudební scéně žádným nováčkem. Byl založen již v roce 1951 a od té doby hraje bez přerušení. Patří ke čtyřem nejstarším orchestrům svého druhu v Evropě a řadí se tak mezi stabilní a přední reprezentanty české kultury. Od počátku byl jakousi raritou, neboť se profiloval jako těleso s tzv. mozartovským obsazením (34-37 hudebníků) hrající bez dirigenta.
Jeho výjimečnost potvrzuje i skutečnost, že za dobu své existence pravidelně absolvoval zájezdy po celém světě. Jako vůbec první český orchestr koncertoval ve Spojených státech, které navštívil celkem šestnáctkrát. Desetkrát se objevil v Japonsku, Jižní Americe a Austrálii. Vystoupil také ve všech zemích Evropy kromě Albánie. V roce 2018 překročil hranici 3500 odehraných koncertů, nahrál 750 desek a CD, a po celém světě prodal již více než tři milióny nosičů.
Dlouhý seznam významných sólistů, s nimiž měl orchestr tu čest spolupracovat, zahrnuje tak zvučná jména jako například Maxim Vengerov, Barbara Hendricks, Arturo Benedetti-Michelangeli, Heinrich Schiff, Alice Sara Ott, Rudolf Buchbinder, Jessye Norman, Mischa Maisky nebo Beaux Arts Trio.
Z českých špičkových interpretů současnosti to pak jsou například Pavel Šporcl, Jiří Bárta, Dagmar Pecková, Václav Hudeček, Lubomír Brabec, Ivo Kahánek, Roman Janál, Ivan Klánský, Kateřina Chroboková – Katta, Gabriela Beňačková, Ludmila Peterková, Kateřina Englichová, Ivan Ženatý, Jan Mráček, Jiří Vodička a mnoho dalších.
V historii orchestr spolupracoval s tak věhlasnými dirigenty, jako byli například Gerd Albrecht, sir Charles Mackerras, Václav Neumann, Trevor Pinnock a dalšími. V současnosti orchestr spolupracuje například s Vojtěchem Spurným, Jiřím Rožněm a dalšími.
V současné době je koncertním mistrem Pražského komorního orchestru, tedy nejdůležitějším hráčem, který supluje i roli dirigenta, houslista Leoš Čepický. Nejenže je výborným interpretem, což předvádí například v roli primária Wihanova kvarteta, ale slaví obrovské úspěchy i v roli pedagoga na pražské AMU.
V nadcházející sezóně 2019/20 bude rezidenčním umělcem Pražského komorního orchestru vynikající klavírista Jan Bartoš.
1. Na CD pod názvem "The Italian Experience" nahrál Pražský komorní orchestr pod vedením uruguayského dirigenta jménem Roberto Montenegro díla od G. Rossiniho, O. Respighiho a F. Mendelssohna - Bartholdyho
2. Druhé CD Pražského komorního orchestru je zasvěceno výhradně W. A. Mozartovi. Najdete na něm předehru k opeře Don Giovanni, Symfonii č. 38 D dur s označením "Pražská" a Symfonii č. 41 nazývanou "Jupiterská"
3. Poslední CD z nabídky je vánočního charakteru. Pražský komorní orchestr spolu s Pražským komorním sborem a Českými madrigalisty pod vedením dirigenta F. X. Thuriho provedl dílo J. E. Kypty "Missa pastoralis et pastorellae"
Komentáre