The Hope Project Arts dává zoufalým obyvatelům uprchlického tábora Moria v Řecku možnost na chvíli zapomenout na útrapy, bolesti a smutky. Vznikají tu silná umělecká díla. My Vám je chceme společně s jejich osudy představit a podpořit jejich "naději".
Autor: Gombík
Staré Město, Zlínský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 22.3.2019 v 17:03.
Migrační krize, která před třemi lety s velkou silou zasáhla řecké ostrovy, pomalu utichá, ale při pohledu do uprchlických táborů na jihu Evropy to tak stále nevypadá. Na ostrově Lesbos v současnosti přebývá 7362 běženců, kteří už řadu měsíců, někteří i roků, žijí v otřesných podmínkách přeplněného uprchlického tábora Moria. Lidé jsou zde drženi měsíce i roky bez bližších informací a naděje na normální život. Jejich duševní zdraví se v koloběhu zoufalství drasticky zhoršuje. Ostrůvkem naděje pro tyto lidi se v květnu 2018 stal The Hope Project Arts, který se soustředí hlavně na zlepšení jejich mentálního zdraví. V jedné nevelké místnosti kousek od kempu Moria vznikají za finanční podpory dobrovolníků pod záštitou The Hope Project velmi silné obrazy. Malují je lidé různého věku z různých částí světa. Tito malíři nejsou pouze "uprchlíci", jsou to mnohdy velmi šikovní a talentovaní lidé, se spoustou nápadů a schopností. Jsou to lidé, kteří byli násilně vyrváni ze svých domovů, ze své kultury, často museli násilně opustit své rodiny i své přátele. Jejich díla vypráví osobní příběhy, včetně velmi silných traumatizujících zážitků z jejich cesty do Evropy. Při pohledu na tato dechberoucí díla se v nás okamžitě zrodil nápad, že vám je chceme příblížit, nabídnout a výtěžek použít ke zlepšení zoufalých životních podmínek, ve kterých jsou nuceni tito lidé žít.
Chceme odkoupit, transportovat, adjustovat a vystavit díla těchto talentovaných lidí, kteří se ocitli v nouzi tak, aby vzbudila zájem naší veřejnosti a aby si je lidé zakoupili. Zakoupená díla budou vystavena v květnu v Uh. Hradišti a rádi bychom, kdyby se stala výstavou putovní. Chceme přiblížit jejich umění a příběhy lidem v ČR a zároveň tak pomoci alespoň trochu zmírnit jejich utrpení. Získaná finanční částka bude využita ke zlepšení životních podmínek lidí v uprchlickém táboře Moria.
Uvnitř uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos v Řecku žijí migranti, kteří mají díky dobrým lidem z centra THE HOPE PROJECT možnost malovat. Pocházejí z nejrůznějších zemí, včetně Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Súdánu, Jižního Súdánu, Konga a mnoha dalších. Byli nuceni uprchnout z míst válečných konfliktů před pronásledováním, mučením a vězněním, aby si zachránili své holé životy. Malují zde teenageři, tátové a mámy od rodin a všichni mají za sebou příběhy, o kterých se nám ani nezdá. V obrazech jsou jejich sny, jejich smutky, jejich bolesti, jejich naděje, jejich domovy, které museli někde zanechat, jejich kultura, které se museli vzdát, jejich životy minulé i budoucí. Tito lidé utíkali s nasazením života do bezpečí Evropy, aby skončili v jednom z nejznámějších a nejhorších táborů na světě, kde jsou vystaveni psychickému i fyzickému utrpení, zažívají násilí, myšlenky na sebevraždy, různé psychózy.
Vybrané prostředky umožní nákup a transport uměleckých děl do České republiky a následné uspořádání výstavy. Veškeré peníze z prodeje pak budou putovat zpět do tábora, kde pomohou ke zlepšení životních podmínek jeho obyvatel a částečně se také využijí k nákupu prostředků, které umožní pokračování tohoto úžasného projektu.
V projektu bychom rádi pokračovali i v budoucnu - vydáním knihy příběhů a obrazů, tvorbou webové galerie s nabídkou uměleckých děl, aplikací děl na užitkové předměty za účelem prodeje. Přečtěte si zápis příběhu jednoho z malířů z tábora, jak jej na místě autenticky zachytila naše spolupracovnice - lékařka:
"...Je mi 20...když jsem byl dítě, žil jsem s mámou, tátou, sestrama a bratrem...chodil jsem do školy...jednou vtrhli do naší školy radikálové, polili ji benzínem a zapálili...stříleli do dětí i učitelů...utíkal jsem...mnoho měsíců jsem utíkal...mámu, tátu ani sourozence jsem už nikdy neviděl, ...jedl jsem, co jsem našel...strašně jsem se bál, pořád se bojím, nikdy neusnu bez prášku na spaní...taky jsem spal v kleci...v houfu lidí jsem se dostal na člun, byla tma, ...strašně jsem se bál...z vody mě vytáhli moc hodni lidé, bydlel jsem u nich 9 měsíců...teď pomáhám ostatním uprchlíkům a také chodím malovat do The Hope Project...jednou bych chtěl být malířem nebo studovat, ale hlavně bych chtěl žít na svobodě..."
Jsme spolek Gombík, společnost lidí, které nenechává chladnými, když vidí nedaleko trpět celé rodiny v nuzných podmínkách. Spolek je zaměřen na umění, historii a pomoc lidem v nouzi. V minulém roce se nám podařilo vydat knižně osudy hrdiny dvou světových válek, generála Vančury. Spolupracujeme s lidmi, kteří mají osobní zkušenosti s lidmi z uprchlických táborů, například s kardioložkou, která osobně tábor Moria navštěvuje, bez nároku na odměnu pomáhá lidem, léčí je a sbírá jejich smutné příběhy.
Nechceme být lhostejní k problémům a utrpení kolem nás a snažíme se pomoci tam, kde je to třeba. Věříme, že díky Hithitu získáme přízeň lidí se srdcem na správném místě, kteří nám pomohou náš cíl splnit.
Milé dárkyně a dárcové, výstava OBRÁZKY NA ÚTĚKU prožila horké léto v Polžicích - Bezdružicích a v divadle v Jablonci. Další výstavy v Praze, v Olomouci a v Českých Budějovicích budou následovat. Téměř všechny odměny, kromě reprodukcí na plátně (budou odeslány v příštím týdnu) a originálů obrazů …
ViacejMilé dárkyně a dárcové, chvilku jsme se teď odmlčeli neboť proběhla intenzivní první etapa našich výstav ve Starém Městě, v Brně, v Praze a v této chvíli je v Bezdružicích. Bylo to hodně práce, ale cítíme velkou radost, že dobrá věc se (i díky vám) podařila. Poslední vernisáž proběhla v Parlamentu…
Viacej
Komentáre