Rybův festival je hudební festival klasické hudby, kde se potkávají posluchači všech generací. Na koncertech hrají čeští umělci námi vybranou Rybovu neznámou, ale stejně krásnou hudbu jako Vánoční mše. Letos vás prvně žádáme o peníze na honoráře hráčům.
Autor: Anthonea Musica
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 26.3.2020 v 12:48.
Před pár dny jsme se dozvěděli nepříznivou zprávu pro Rybův festival. Odborná komise Ministerstva kultury náš návrh programu 3. ročníku Rybova festivalu bodově ohodnotila tak, že nedostaneme na tento rok z grantu ani korunu. Přitom minulý rok jsme od stejné komise peníze dostali a jsme přesvědčení, že letos je program ještě zajímavější. Když jsme mluvili se dvěma členy odborné komise, bylo nám řečeno, že to je „normální“ a že se nemáme nechat odradit. Taky že nenecháme!
Dobře, státní podporu nemáme. Obracíme se tedy na vás, na veřejnost, s prosbou: podpořte prosím Rybův festival v jeho pestré programové nabídce pro 3. ročník 2020. Pokud se nám nepodaří peníze v rámci této kampaně vybrat, budeme muset program ještě více redukovat, a to bychom nechtěli. Rybův festival je financován z více zdrojů, nejvíc peněz vybereme na darech od lokálních subjektů a společností, velice výrazně přispívá město Rožmitál pod Třemšínem, kde se koná nejvíce akcí, drobně přispívají i další městečka, kde se akce konají. Ale bez vaší podpory to stejně celé nezvládneme! Vaše peníze půjdou na honoráře umělců, kteří na Rybově festivalu letos vystoupí. Je to dobrá investice, vybíráme jen z toho nejlepšího. Pojďme společně nechat Rybu vyplout v jeho plné kráse!
Zahajovací koncert. Neděle 26. 04. 2020 Rožmitál pod Třemšínem, Podbrdské muzeum, 19.00. Dramaturgický úvod Jiří Štrunc. Beseda s Rybovým interpretem: Jan Musil. Program: Jakub Jan Ryba: Koncert pro lesní roh a orchestr, Karl Ditters von Dittersdorf: Symfonie č. 4 F dur „Zachránění Andromedy Perseem“, Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2. Symfonický orchestr Konzervatoře Plzeň, Jan Musil – lesní roh, dirigent Jiří Štrunc.
Interaktivní seminář, workshopy a tvůrčí dílny. Pondělí 27. 04. 2020 Rožmitál pod Třemšínem, ZUŠ Jakuba Jana Ryby, 9.00 - 12.00, 14.00 - 18.00. Jaroslav Pelikán – flétna, Zdeněk Klauda – skladba (kontrapunkt s přesahem k tvorbě současné liturgické hudby)
Symfonický koncert. Pondělí 27. 04. 2020 Plzeň, Sál Konzervatoře Plzeň, 19.00. Repríza koncertu ze dne 26. 04. 2020.
Komorní koncert. Středa 29. 04. 2020 Přeštice, Kulturní a komunitní centrum, 19.00. Dramaturgický úvod Zdeněk Klauda. Program: Joseph Haydn: Smyčcový kvartet op. 20 č. 5 f moll, Hob III:35. Jakub Jan Ryba: Smyčcový kvartet d moll. Leoš Janáček: Výběr z cyklu “Po zarostlém chodníčku”. Jaroslav Krček: Smyčcový kvartet č. 4 “Pocta Janáčkovi”. České filharmonické kvarteto
Mše svatá k poctě sv. Kříže obětovaná za Jakuba Jana Rybu. Pátek 08. 05. 2020. Rožmitál pod Třemšínem, Starý Rožmitál, farní kostel Povýšení sv. Kříže. 18.00. Hudební doprovod Mše sv. dle výběru Jaroslava Pelikána. Jedno z mnoha poslání Festivalu Jakuba Jana Ryby je i péče o soudobou liturgickou hudbu. V tomto ročníku jsme se poprvé rozhodli využít konání Mše svaté k představení doprovodné liturgické hudby dle estetiky a funkčnosti tak, jak ji vidí a vybere její garant. Garantem roku 2020 je flétnista a skladatel Jaroslav Pelikán.
Koncert duchovní hudby. Pátek 08. 05. 2020. Rožmitál pod Třemšínem, farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. 19.00. Dramaturgický úvod Věra Hrdinková. Program: Jaroslav Pelikán: Salve Regina. Jakub Jan Ryba: Jesu decus angelicum. Jan Campanus Vodňanský: Rorando coeli. Karel Blažej Kopřiva: Salve Regina. Jakub Jan Ryba: Rozličné nábožné zpěvy pro začátečníky ve zpěvu (výběr), Radovánky nevinných dítek o Vánocích (výběr). Antonín Dvořák: Biblické písně (výběr). Jan Bernátek: Čtyři písně na texty žalmů pro nižší hlas a varhany. Bohuslav Martinů: Píseň nábožná. Jan Novák: Gloria. František Gregor Emmert: Magnificat. Lucie Hilscherová – mezzosoprán, Markéta Böhmová – soprán, Jarmila Balážová – alt, L'Armonia Ensemble, Linda Sítková – pozitiv, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, dirigentka Věra Hrdinková.
Konference – disputace. Sobota 09. 05. 2020. Rožmitál pod Třemšínem, Zasedací síň Městského úřadu, 10.00 – 13.00. Konference-disputace bude tento rok vedena jako rozbor, kde se budeme zabývat reflexemi a kritickému hodnocení hudebního doprovodu Mše svaté ze dne předcházejícího s přizváním odborné i laické veřejnosti v podobě účastníků zmíněné Mše svaté. Akce bude realizována pod patronátem P. Mgr. Petra Misaře, administrátora Římskokatolické farnosti Starý Rožmitál.
Komorní koncert. Pátek 15. 05. 2020, Zámek Březnice. 19.00 Dramaturgický úvod Zdeněk Klauda. Program: Jakub Jan Ryba: Smyčcový kvartet a moll, Ervin Schulhoff: Pět kusů pro smyčcové kvarteto, Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet a moll, op. 132. Bennewitzovo kvarteto.
Komorní koncert. Pátek 22. 05. 2020 Mníšek pod Brdy, Barokní areál Skalka. 17.30 prohlídka areálu. 19.00. Dramaturgické průvodní slovo Jiří Sycha a Filip Dvořák. Program: Georg Fridrich Händel: Sonáta F dur, Nicola Matteis: Aria amorosa a Ground, Heinrich Ignaz Franz Biber: Sonáta e moll, Henry Purcell: Ground pro cembalo sólo, Jan Křtitel Vaňhal: Sonáta d moll, Jakub Jan Ryba: Duo C dur pro housle a cembalo, Henry Eccles: Ground, Anonym: Uherské taneční melodie ze 17. a 18. století. Jiří Sycha – housle a Filip Dvořák – cembalo.
Závěrečný symfonický koncert. Čtvrtek 04. 06. 2020, kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově, 17.30 prohlídka Betlémské kaple, 19.00. Dramaturgický úvod Zdeněk Klauda a Adam Viktora. Program: Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll, KC 546, Jakub Jan Ryba: Stabat mater (české), N 438. Wolfgang Amadeus Mozart: Chrámová sonáta D dur, KV 245. Johann Georg Leopold Mozart: Missa in A. Gabriela Eibenová – soprán, Daniela Čermáková – alt, Jakub Kubín – tenor, Roman Hoza – bas, Ensemble Inégal, dirigent Adam Viktora.
Než jsme začali natáčet naše první rybovské CD Stabat mater, sebrali jsme se a jeli do Rožmitála pod Třemšínem, navštívit Huberta Hoyera. Na Rybůvě kůru jsme si nechali uprostřed parného léta zahrát kousek České mše vánoční. A pak Hubert vyprávěl. O Rybovi, o jeho životě, jeho radostech i trampotách. Hubert Hoyer je nejen pečlivým správcem Rybova odkazu, ale také bdělým strážcem mnoha hudebních pokladů, které po sobě Ryba zanechal. Když jsme se podívali do hlubin notového archivu skladeb, které nikdo nehraje, užasli jsme. Užasli jsme nad množstvím a nádherou, která se před námi otevřela. Že to takhle nenecháme jsme věděli ještě před tím, než za námi zapadly dveře kostela ve Starém Rožmitále.
Naše CD poté sklidilo vavříny v podobě nejvyššího ocenění světa klasické hudby - řád zlaté ladičky! (Diapason Découverte). Rozhodli jsme se, že my na těchto listech vavřínů neusneme. Rozjeli jsme Festival Jakuba Jana Ryby - http://www.rybuvfestival.cz s krycím názvem Nechte Rybu vyplout do Vltavy - Váš Bedřich Smetana. Bedřich by si určitě přál, aby hudba jeho mimořádně nadaného kolegy nezůstala skryta v bahně minulosti.
A teď přichází vaše chvíle. Každá resuscitace je těžká. Resuscitace Rybova díla je navíc taky drahá, protože chceme, aby se na ní podíleli jen ti nejlepší. Prosíme vás, pomožte Rybovi znovu vyplout!
Cílem našeho projektu je dostat neznámé skladby tohoto autora nejen na koncertní pódia, ale i na kůry českých kostelů, aby se staly nedílnou součástí provozovací praxe nejen profesionálních, ale i amatérských hudebníků. Naši vizi o propagaci Rybova díla jsme začali naplňovat při natáčení Rybova Stabat mater pro vydavatelství Nibiru Publishers v roce 2016. Získali jsme přesvědčení, že Rybova hudba je skrytý poklad naší země.
Rádi bychom Rybův festival v roce 2020 rozšířili o nové koncertní lokality v Rybově rodišti Přešticích a též v Plzni. Obsahovou náplní Rybova festivalu je pravidelné koncertní provádění Rybových skladeb instrumentálních i liturgických vedoucí nejen k oživení jeho odkazu, ale i ke kompletní koncertní realizaci jeho širokého a pestrého katalogu. Vzhledem k okolnostem Rybova života se však můžeme dočkat i překvapivých objevů jeho dosud neznámých skladeb. Další obsahovou náplní je koncertní uvádění zajímavých programů složených z hudby Rybovy a zároveň z hudby jeho předchůdců, současníků i následovníků. Při přípravě koncertního uvedení Rybových skladeb vždy odborně revidujeme notové materiály, který po svém vydání poslouží větší míře využití těchto děl nejen ke studiu, ale i k jejich četnějšímu koncertnímu uvádění. Spolupracujeme jak s předními českými umělci, tak i s představiteli mladé perspektivní generace českých umělců. Workshopy jsou částí programu, kterou bychom rádi rozvíjeli nejdynamičtěji v závislosti na možnostech finančních zdrojů. Živou otázkou je situace soudobé liturgické a duchovní hudby, kterou se zabýváme na platformě konference-disputace. Tato živná půda dala vzniknout myšlence založení a realizace skladatelské soutěže.
Vážení a milí podporovatelé, přispěvatelé a příznivci Festivalu Jakuba Jana Ryby. S jistou dávkou opatrnosti vzhledem k aktuální situaci si přesto dovolujeme zveřejnit program nadcházejícího 3. ročníku Rybova festivalu, který se bude letos konat od 28. září do 23. října 2020. Detailní informace…
ViacejVážení a milí přátelé, fanoušci Festivalu Jakuba Jana Ryby. Chtěli bychom srdečně poděkovat vám všem přispěvatelům, kteří jste podpořili naší kampaň na podporu 3. ročníku Rybova festivalu 2020. Sbírka byla úspěšná a před pár minutami byla regulérně ukončena. O dalších krocích vás budeme dále…
Viacej
Komentáre