Folklor je mrtev a postfolklor umírá. Co zůstává, je ideální dědina, kterou má každý někde v koutku srdce. My jsme se rozhodli ji z toho koutku vydolovat a zaznamenat na naše druhé album. Pokud chcete slyšet, co jste ještě neslyšeli, podpořte nás!
Autor: Ponk
Brno, Jihomoravský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 9.4.2018 v 17:38.
Po úspěchu našeho prvního alba Postfolklor nás hodně lidí považovalo za morbidní. My jsme ale vcelku veselí lidé s venkovskými kořeny, tak nám přišlo vhodné ty kořeny trošku odhalit a upravit k představení veřejnosti. A najednou jsme zjistili, že můžeme dělat i veselé písničky! O lidech, kteří žijí celý život na dědině, o vesničanech ve velkoměstech, které ale srdce pořád táhne na venkov, o alkoholu.. Koncepce byla na světě a deska začala nabývat konkrétní obrysy.
Náš cíl je od začátku pořád stejný. Dělat to, co děláme, nejlíp, jak umíme. Proto nešetříme na studiu, na technice, na producentovi ani na grafice. Trvá to pak sice dýl, trochu u toho občas zapomínáme na sebe, ale nakonec fakt zahřeje, když si někdo při poslechu všimne třeba maličkosti, na které jsme strávili spoustu času. A za to nám pořád stojí to dělat.
Trio Ponk vzniklo v roce 2013 a za svůj debut s názvem Postfolklor (podpořený kampaní na hithit.cz) získalo mj. cenu Anděl za nejlepší album roku v žánru world music. Už na prvním albu, na kterém jsme po svém zpracovali lidovky s tématem smrti, jsme nechtěli nic nechat náhodě. Nešetřili jsme na studiu ani na designu CD, což se nám vrátilo v podobě zahraničních nabídek a pozvání na největší světový veletrh world music WOMEX. Je ale třeba neusínat na vavřínech a jít dál, posouvat a mazat hranice žánrů. Druhé album bude téměř bez výjimky autorské včetně textů v moravských nářečích, koncepčně svázané tématem lásky k vesnici a doplněné výpravným obalem s originálním 3d pop-up doplňkem. Žánrově jsme obsáhli téměř vše od lidovky přes blues rock, jazz až po hiphop. Samozřejmě jsme zůstali u cimbálu, kontrabasu, houslí a vokálů, výsledek je ale už teď překračující ustálené představy o zvuku a možnostech těchto nástrojů. Nebojíme se říct, že takovou "cimbálovku" tady ještě nikdo neslyšel...
Jsme tři šohajíci, kteří se naplavili do Brna ze tří moravských vesnic. Přesto, že nám někdy ještě trochu čouhá sláma z bot, snažíme se dělat hudbu na co nejvyšší úrovni. Nějaké zkušenosti máme, ale naším hlavním hnacím motorem je posouvat se v rámci našich lidových nástrojů (housle, cimbál, kontrabas) dál a dál. Za vším, co děláme, si stoprocentně stojíme. Jsme Ponk. Jsme z Brna.
Pokud se v nějaké kapele objeví cimbál, je to s šedesátiprocentní pravděpodobností cimbálovka. Pokud se s cimbálem objeví i kontrabas, je pravděpodobnost 94%. A pokud se k těm dvěma přidají housle a zpěvy, je pravděpodobnost, že se jedná o cimbálovku 99,99%. My jsme si předsevzali, že vyplníme tu poslední resp. první zbývající setinu.
Komentáre