Chceš mít vlastní čajovou zahrádku a vlastnoruční čaj? Tak si pronajmi kousek čajové zahrady od nás. Protože není nad to, když si čaj uděláš sám. A my ti s tím pomůžeme :)
Autor: Petr Sič
Kvenobani, Guria, Gruzie
Všetko alebo nič. Projekt skončil 21.2.2018 v 10:42.
Šouravými kroky se procházíš mezi čajovníky. Mlha se teprve zvedá, ptáci se probouzejí a ty se ptáš, jak se to povedlo, že jsi tady v Gruzii na Zahradě a co že to děláš tak brzo vzhůru? No přece ranní čaj! Utrhneš pár nejkrásnějších tipsů. Zrychlíš krok a ejhle, už se vaří voda.
Jaká je to radost, dělat si vlastní čaj, poznávám už osum let. Sbírat a zpracovávat čaj jsem se učil v Gruzii, ale zkušenosti jsem za tu dobu nasbíral i v Keni, na Srí Lance a nakonec i ve Vietnamu. Jezdím totiž po světě, nakupuji od místních čaje a pokud mám prostor (jako že jej většinou mám), tak se od nich něco přiučím.
A tuhle radost bych chtěl sdílet. Jenže jak? Bez čajové Zahrady to nejde. Tož čtěte příběh dál:
Do Gruzie jezdím od roku 2009. Navštěvuji malé farmáře, popíjím čaj na jejich zahradách a vybírám si, co tentokrát koupím do svého obchodu (ano, musím se něčím živit - v mém případě to je velkoobchod s čajem. A nedám dopustit na nakupování na místě!). Gruzii jsem si zamiloval. Časem to došlo tak daleko, že tu trávím 2 měsíce z roku. Třeba u Ramize, farmáře s tím nejlepším gruzínským čajem, jsem častěji než na chatě. A zažil jsem jsem u něj kromě pohřbu asi všechno. Například když jsem si minulé léto na Kavkaze podvrtl nohu, neletěl jsem domů, ale stáhl jsem se z hor a týden si u něj lízal rány. (Petr Sič)
Loni mi Eldar Medvěd nabídl menší zahradu k pronájmu, ale já jsem odmítl. (Medvěd mu říkám proto, že jsem u něj na čajové zahradě potkal medvěda, ale o tom povím třeba jindy) Přece jen, co já sám se zahradou? Je to na jednoho člověka kupa práce. Jenže mi to od té doby vrtalo v hlavě, a pak jsem objevil v Brně sdílenou zahrádku. Ejhle! Proč mít sám zahradu, na kterou nestačím, když ji mohu sdílet s ostatními?
Od té doby dávám do kupy tento projekt. Kvůli nalezení nejlepší Zahrady jsem jel s Brothers (bratrstvo čajových nadšenců) na tři průzkumné expedice a nakonec jsem si vybral tu u Avta v Kvenobani.
Proč? Protože je plná divokých čajovníků, na které lidská ruka nesáhla už přes 20 let! Vitální keře přerůstají hlušinu, mají sílu i velikost. Všechna případná hnojiva a pesticidy jsou dávno pryč. A je to místo, které svádí ruku k dílu. Navíc s výbornou polohou! Je jen hodinu cesty od letiště v Kutaisi, kam najdete spoje z Prahy pod 2500 Kč. Prostě v Praze večer sednete do letadla a ráno už snídáte mezi čajovníky. (odkaz na google maps: Kvenobani )
Vytvořit Sdílenou čajovou Zahradu v Gruzii, ze které si budete moci část pronajmout. O svou část se můžete starat jako o vlastní zahrádku, sklízet čaj, zastřihávat, okopávat. A aby jste si mohli čaj zpracovat, vytvoříme produkční zázemí. Zajistíme i workshopy, kde se budete moci různé techniky zpracování naučit.
Rádi bychom zkušenosti sdíleli a postupně se učili navzájem. Sdíleli tedy nejen nástroje, ale i zkušenosti.
Část Zahrady nabízíme do pronájmu skupinám čajmenů, kteří chtějí se projektu účastnit dlouhodoběji, menší část necháme sdílenou. Pro ty, co si chtějí na čaj sáhnout spíše letmo.
Představte si, že máte vlastní kus zahrady, s ostatními sdílíte nástroje na zpracování čaje a když nevíte jak na to, vždy se najde někdo, kdo vám to vysvětlí.
Je to také místo, kde se budete moci zastavit, až půjdete z hor. Čajový retreat mezi čajovníky.
Čajová Zahrada je v Kvenobani v regionu Guria, v západní Gruzii. Jde o 2500 m2 zdivočelých čajovníků a větší část z ní rozkouskujeme na zahrádky o 100 m2. Část zahrady ponecháme pro návštěvníky. Postupně zajistíme zázemí, nástroje, polní kuchyň. Ale jedno po druhém, rozpočet je zatím dost omezený. První rok se chceme soustředit na bílý a černý čaj. Pak pořídíme pánve na oolong a zelený čaj.
Máme zájem o dlouhodobější spolupráci, proto jsou tu tříleté pronájmy. Na své Zahrádce si můžete dělat, co je vám libo. Cokoliv kromě užívání pesticidů a vyklučení čajovníků.
Kupuji zahradu. Vlastně už v průběhu kampaně odlétám do Gruzie stát se "majitelem" zahrady. K tomu podepíšu smlouvu o spolupráci s Avtem z Kvenobani (místním odborníkem - můžete jej vidět na videu v přílohách), znova nafotím Zahradu a samozřejmě nakoupím čaj. :)
V druhé polovině března poletíme s Brothers a dobrovolníky na výpravu "Argonautus". Bude potřeba postavit zázemí, upravit pozemek, oplotit, část Zahrady nejspíš i pročistit. Od té chvíle bude Zahrada připravená vás přijmout!
Na začátku května vyráží z ČR čajová karavana "Osadníci". Jede se přes Bulharsko a Turecko. Bude se čajovat u vodopádů i u moře. Na konci května se čajová karavana vrací zpátky s čerstvými čaji. Ale nebojte, nemusíte s námi strávit celý měsíc! Spíše to je tak, že májská sklizeň je pro nás klíčová a tak si s ní chceme vyhrát.
Až do září můžete kdykoliv přijet, zahradničit, čajovat, tvořit. Na konci měsíce září bude poslední velká výprava a párty na uzavření sezóny.
Co mě inspirovalo?
Jsem vděčný pár lidem, kteří mě posunuli. Třeba holčině, co přišla na pohovor na správcovství v masce z Vřískotu a vyprávěla mi o hostelech v Izraeli, kde pracují převážně dobrovolníci. Rád bych tak viděl fungovat i Zahradu. Nebo Honzovi ze Skleněné louky, který mě vzal na Zahradkářské koštování vína v Dobšicích a já měl možnost potkat kupu vinařů, jak si sdělují své know-how. Na sdílení zkušeností bych produkci čaje ze Zahrady postavil. Musím říct, že mě dost nakopla důvěra lidí, co do Zahrady investovali ještě ve stádiu rození, třeba čajovna Laja nebo Bezobalu.org.
Tak samozřejmě nejlépe je nás podpořit tady. Vybrat si odměnu, případně o nás říct dalším (můžeme Vám poslat plakát). Nebo si koupit čaj u Brothers na sicaj.cz - část peněz připutuje do Zahrady. Případně pokud jste čajovnou nebo provozovnou, tak se dá objednat čaj z velkoobchodu od Siče (Zahradu dělám ve svém volném čase a tak prodej navíc mi uvolní ruce pro tento projekt).
Nebo nám můžete věnovat nástroje (od sekery přes pánev po sekačku) či nějaké odměny do crowdfundingu!
Koho potřebujeme?
Čajaře - Skupinky čajařů, co s námi půjdou do pěstování čaje a experimentování při zpracování. Co budou mít chuť a odvahu zkoušet nové způsoby zpracování. A pokud budou na Zahradě pořád čajovat! Tak to budu spokojen.
Dobrovolníky - Je to kupa práce. A rádi bychom měli Zahradu krásnou. S chodníčky, oplocenou, s čajovými chýšemi na kung-fu cha, se studánkami a s budovou na zpracování čaje... a prostě plánů je kupa :) Pokud chceš přijet nám pomoc, tak jsi vítán. A určitě si najdeš čas na čaj! PS. Bohužel organizování dobrovolníků něco stojí, proto jsme rádi za příspěvek na administraci.
Správce! Tohle chce speciální náturu. Pod horami v Gruzii mít na starost čajovou Zahradu! Hledáme správce s nápady - ať už ty, co nám pomůžou stavět (třeba polní kuchyň něbo čajovou chýši), případně přispějí k jejímu zatraktivnění lokality ( geocaching, pěstování bambusů). Samozřejmě ale tvou hlavní povinností bude starost o Zahradu a její návštěvníky.
? Napadá vás něco? Máte v šuplíku architektonický návrh na čajovou chýši? Nebo chcete být investorem?
Otec zahrady je Petr Sič, cestovatel, dovozce a lisař čajů. Polovinu roku tráví na čajových zahradách, odkud si vybírá čaje do svého portfolia. Jezdí do divokých zahrad Keni i na prastaré stromové zahrady ve Vietnamu. V Gruzii například pomáhal rozjet hostel, z jehož peněz žije místní lékařské centrum. Kontaktujte jej na facebooku nebo na petr.sic (zavinac) post.cz
Brothers - čajové bratrstvo pořádající čajové expedice, setkání a čajovačky. Aktuálně zpravující např. eshop www.sicaj.cz, z něhož se dotují expedice.
Alexandr Gajdzica - náš Bratr odpovědný za dobrovolníky. Kontakt je Agajdzica (zavinac) seznam.cz
Jsme hrdí na své Partnery:
Čajovna U Legionáře - pražská čajovna s atmosférou 30. let, jejíž majitel nám poskytuje právní služby.
Čajovna Laja - jedinečná čajovna v Těšíně, která každý rok připravuje mezinárodní čajový festival Svátek čaje.
Bezobalu.org - skupina lidí, kteří svým praktickým příkladem redukují množství odpadu na Zemi.
Daniel Hedánek - jeden z prvních investorů v čase, kdy Zahrada ještě nebyla ani na papíře.
Eherbata.pl - fajn eshop, jinak to jsou kluci z Krakowa, co mi pomohli se začátkem.
Monika Śmietaniuk a Konrad Pociask - kamarádi z Polska, co se k Zahradě připojili.
Sven Kraus - mistr Kaligrafie. Jedna z jeho prací (9x1m) ozdobí Zahradu.
Komentáre