Vášeň, emoce, charakter a zvuková barevnost historických nástrojů – to je A. Dvořák a jeho 2. symfonie v podání orchestru Musica Florea. Minulý rok jste nám pomohli přivést k životu Dvořákovu 1. symfonii, pojďme společně objevit kouzlo celého jeho díla!
Autor: Musica Florea, z.s.
Prague, Czech Republic
Všetko alebo nič. Projekt skončil 16.12.2016 v 12:24.
Nové CD vznikne jako nahrávka koncertu, který se uskutečnil 3. listopadu 2016 od 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Na programu zazněla kompletní 2. symfonie Antonína Dvořáka - a my chceme, aby si ji mohli poslechnout i ti, kteří koncert zmeškali.
Začalo to tím, že jsme před dvaceti lety propadli autentické interpretaci staré hudby. Jde nám o to, aby hudba zněla tak, jak mohla znít v době svého vzniku, aby se přiblížila původnímu záměru skladatele. Při nastudování hudebních děl tedy nekoukáme jen do not, ale snažíme takříkajíc nahlédnout za oponu, pochopit kontext vzniku díla. Proto hrajeme na historické nástroje nebo jejich kopie, studujeme dobové traktáty a snažíme zprostředkovat posluchačům emoce skryté v partiturách hudebních děl. A strašně nás to baví.
Je pro nás důležité vracet se ke kořenům. Antonín Dvořák je jedním z nejvýznamnějších českých skladatelů a jeho hudba je vlajkovou lodí našeho hudebního dědictví i v mezinárodním kontextu. My ale chceme zahrát Dvořáka tak, jak jej dnešní posluchač nezná. Všechny lidské instituce, každý vztah, ba i přátelství potřebují jednou za čas reformu – živoucí podněty k obnovení. Jinak se z nich vytrácí krása, stávají se šedivě nesnesitelné a posléze nefunkční. O hudební interpretaci to platí bez výjimky.
Nahrávka Dvořákovy druhé symfonie na kopie dobových nástrojů v poučené interpretaci je výzvou k objevování podoby romantické interpretace 19. století. Je především hledáním a nalézáním pravdivosti a původnosti, založené v lidské přirozenosti, kam patří i duchovní výbava pro lidskou kreativitu. Romantická hudba je plná vzrušení, emocí a barvy. V oživování jejího původního zvuku jsme u nás pionýry.
Rádi bychom postupně natočili všechny Dvořákovy symfonie. Začali jsme sedmou a osmou, které najdete na jednom CD, minulý rok jsme natočili první. Dali jsme si za cíl každý rok pokračovat nastudováním další symfonie a vytvořit celý komplet. Jdete do toho s námi?
Orchestr Musica Florea se na poli stylově poučené interpretace hudby pohybuje již od roku 1992. Založil jej a vede violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od té doby svým posluchačům soubor zprostředkovává kouzlo staré hudby tak, aby se co nejvíc přiblížil originálu.
Od baroka po romantismus, naše práce vychází z lásky k hudbě i vědeckého výzkumu: hrajeme na původní dobové nástroje nebo jejich kopie, vycházíme z dobových pramenů a estetiky. Oživujeme zapomenuté interpretační styly a prostředky.
Repertoár orchestru Musica Florea a sboru Collegium Musicum sahá od komorních skladeb po velká orchestrální díla, symfonie a oratoria. Ve spolupráci s tanečním souborem Hartig Ensemble – Tance a balety třech staletí jsme provedli také nastudování dobových oper a baletů. Od roku 2014 navíc Musica Florea disponuje vlastní mobilní divadelní scénou: Florea Theatrum je postaveno na principech barokního divadla.
Dostali jsme podporu od Ministerstva kultury České republiky, abychom Dvořákovu symfonii uvedli v autentické interpretaci na koncertě 3. listopadu 2016 v Praze. Tím ovšem vše teprve začalo. Abychom mohli vytvořit nahrávku díla, potřebujeme další finanční prostředky. Pomozte nám vytvořit světovou premiéru nahrávky Dvořákova díla v autentické interpretaci, která bude trvale přístupná širokému publiku. Zachyťme společně emoce Dvořákovy hudby, stojí to za to!
A tady je výsledek, který k nám právě doputoval i fyzicky. Můžete co nejdříve těšit na své odměny, ještě jednou děkujeme - bez vás by to nešlo!
ViacejPro milovníky Antonína Dvořáka jsme rozšířili nabídku odměn - k novému CD s 2. symfonií můžete získat i naše dřívější dvořákovské nahrávky. Pořiďte si 1., 7. a 8. symfonii a založte si knihovničku Dvořákových děl v provedení Musicy Florey. Plánujeme natočit celé jeho symfonické dílo!
Viacej
Komentáre