PROJEKT JE URČEN NA TVORBU SKLENĚNÉ TAVENÉ PLASTIKY, na koupi skla pro utavení doma v peci a pro suroviny na broušení a leštění skla. Plastiky pošlu do sklářských soutěží v zahraničí.
Autor: Tamara Bohuňková
Česká republika
Všetko alebo nič. Projekt skončil 26.11.2016 v 13:13.
Jmenuji se Tamara Bohuňková. Jsem sklářská výtvarnice a malířka. Ráda bych reprezentovala české sklářské řemeslo ve světě. Dělám techniku skleněné tavené plastiky. Prosím potřebuji Vaši pomoc při získání- koupi speciálně utavených skleněných bloků určených pro následné tavení v sádrových formách a na koupi dalších skleněných surovin- na broušení a leštění skleněné tavené plastiky. Díky za to, že mi pomůžete, aby české sklářské řemeslo nezaniklo a mohlo i nadále konkurovat.
Technika skleněné tavené plastiky umožňuje dělat sklo v ateliéru bez pomoci sklárny. Nejdřive si namodeluji z keramické hlíny plastiku- sochu, musí být hladká bez chyb, aby se co nelíp odlila do formy. Po vymodelování odliji plastiku do sádrové formy s přídavkem jemného sklářského písku, který je ohnivzdorný a vydrží vysoké teploty při tavení skla. Forma po odlití musí být totálně dehydrovaná, jakákoliv voda je předem zamítnutá. Takže forma se dá použí aź za x dnů, až se úplně vysuší. Po vysuśení se forma vyloží sklem a dá se do pece s horním víkem. Sklo se taví kolem 1200C, takže teplotní křivka se musí dobře sestavit, hlavně při následném sestupování teploty dolů. Teplota v peci vystoupá velice rychle , za 4- 5 hodin. V tu dobu se do pece dívám, sklo se musí dobře protavit. Když je sklo pak viditelně protaveno, teplotní křivka jde dolů. Tady musí být teplotní křivka velice dobře sestavena, sklo je náchylné k prasknutí. Například bod tání a tuhnutí skla 110C, tady se křivka drží i dva dny. Předtím, ale než tam teplota dojde je sklo v peci podle velikosti spoustu dní, aby neprasklo.Takže 10kg plastika může být v peci až 14 dnů, než se vytáhne. Nakonec, když se z pece vyndá, tak se sklo dále brousí a leští ručně na brusných kotoučích na brousících strojích. Práce je to dlouhá, těžká, ale krásná.
Vystudovala jsem Střední sklářskou školu v Železném Brodu, obor broušení skla. Následně Vysokou školu výtvarných umení v Bratislavě, obor sklárské výtvarnictví. Tady jsem začala dělat skleněnou tavenou plastiku, pak malovanou vitraj- ručné malovaná okna vypalovacími sklářskými barvami jaké jsou třeba v kostelích, různých halách institucí... Také design pro sklárny, například pro sklárnu Beránek ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou. Nebo pro sklárnu Móser v Karlových Varech, která má filosofii broušeného- hranovaného skla, kterou ovládám. Nejvíce jsem se však naučila od skláŕského výtvarníka a malíře Jana Exnara. Byl to velmi přísný učitel a hlavně máte vzor přímo před sebou, v praxi.
VÝSTAVY KOLEKTIVNÍ- výběr:
2016, 2015, HRADEC KRÁLOVÉ
2003, ITAMI, JAPONSKO
2003, NOVÝ BOR, MEZINÁRODNÍ SKLÁŘSKÉ SYMPOZIUM
VÝSTAVY SAMOSTATNÉ- výběr:
2016, PRAHA, ATRIUM
2016, CHRUDIM
SOUTĚŽE:
2014, ITAMI, JAPONSKO
2014, NEW YORK, USA, NEW GLASS REVIEW
2004, KANAZAWA, JAPONSKO, THE INTERNATIONAL EXHIBITION OF GLASS KANAZAWA
2003, MONTAUBAN, FRANCIE
OCENĚNÍ:
3.Místo- VOLKSWAGEN- NEW BEETLE- VASE
ZASTOUPENÍ VE SBÍRKÁCH:
ITAMI, JAPONSKO, THE MUSEUM OF ARTS AND CRAFTS
SOUKROMÉ SBÍRKY
Skleněné tavené plastiky přihlásím do sklářských soutěží v Japonsku a v Americe. Nenechám české sklářské řemeslo zaniknout. Stále máme dobré jméno, ale sklářů ubývá a my musíme nové generaci ukázat, že tohle řemeslo je kouzelná magie před, kterou je třeba hluboce smeknout.
Moc Vám děkuji!!!
Komentáre