V roce 1923 vyšly v Lipsku Dějiny města Šumperka, přesněji Geschichte der Stadt Mährisch-Schönberg. Napsal je Franz Harrer, později odsunutý Němec, proto nikdy nevyšly v češtině. My je přeložíme, opatříme komentářem historiků a vydáme.
Autor: Šumperský okrašl.sp.
Šumperk, Olomoucký kraj, Česká republika
Všetko alebo nič. Projekt skončil 14.11.2016 v 21:26.
Před pár lety jsme založili Šumperský okrašlovací spolek. Lépe řečeno obnovili. Verschönungsverein totiž v Šumperku fungoval již v druhé polovině 19.století. Spolu s desítkami dalších spolků ve městě se staral o kulturní, společenský, sportovní a jiný rozkvět německého města v podhůří Jeseníků, kterému se tehdy říkalo "Malá Vídeň". Když jsme na začátku jedenadvacátého století řešili, co nejlepšího můžeme pro město udělat, pořád jsme naráželi na stopy našich předchůdců. To oni v Šumperku vybudovali všechny parky, kam jsme vyráželi sbírat odpadky. Dali městu tvar i tvář.
Zájem o minulost nás zákonitě přivedl ke knize Franze Harrera. Harrer patřil k nejdůležitějším osobnostem města. Stejně jako on jsou dnes zapomenuti i všichni ostatní. V Šumperku nenajdete na domech busty a pamětní desky, připomínající pobyt, narození či úmrtí významného skladatele, spisovatele či obrozence. Ne, že by se v Šumperku žádní nenarodili, ne, že by tam neprobíhalo žádné národní obrození. Problém je, že se to vše dělo v němčině, v rámci německé kultury.
Co je náš cíl?
Chceme Dějiny města Šumperka vydat v češtině. Kromě kvalitního překladu bude součástí knihy také komentář historiků. Na tom, aby vyšla opravdu kvalitní a reprezentativní kniha spolupracujeme s katedrou germanistiky Univerzity Palackého v Olomouci, Centrem pro výzkum moravské německé literatury. Kulturforum Östliches Europa nám v Německu pomůže s právy na knihu, možná i s financováním.
Dějiny města Šumperka, přesněji Geschichte der Stadt Mährisch-Schönberg napsal Franz Harrer, šumperský patriot, příslušník jedné z významných šumperských měšťanských rodin, historik, dlouholetý dobrovolný správce šumperského muzea. Tato více než čtyřsetstránková kniha je nedocenitelným zdrojem informací o našem městě, všichni další historici většinou čerpali z tohoto zdroje, žádné jiné kompletní dějiny města sepsány nebyly. Kniha obsahuje řadu informací, které nevědí ani sami Šumperáci.
Harrer byl ovšem německé národnosti, po druhé světové válce byl odsunut a Dějiny Šumperka nikdo nikdy nevydal v češtině. Znalost historie je klíčem k pochopení současnosti. Tato věta je obrovské klišé, ale je to prostě tak. Sedmdesát let po válce je zároveň dost dlouhá doba na to, abychom se oprostili od předsudků. Proto jsme se rozhodli dokončit překlad a vydat Harrerovu knihu v češtině. Našli jsme odborníky, kteří knihu kvalitně připraví k vydání. Máme německého partnera, který pomůže s právy i financováním.
Rodina Harrerů je v Šumperku doložena už od roku 1464. V té době bylo ve městě 67 domů, které měly právo vařit pivo.
Šumperský okrašlovací spolek vznikl někdy v roce 2013, ale pořádně začal fungovat až letos, kdy se sešlo čtrnáct lidí, kteří se rozhodli něco s tím našim městem dělat. Pojítkem party se stala kavárna Pikola, ostrůvek berlínsko-letenského typu uprostřed konzervativního maloměsta. Začali jsme pořádat PechaKucha Nights, přivezli jsme do Šumperka světoznámého spisovatele Roberta Fulghuma, Šumperk se s námi letos poprvé zapojil do Dnů architektury, a to s nejrozsáhlejším programem po Praze a Brně. Pomalu pracujeme na přeměně jednoho městského parku, na vybudování bluesové uličky či venkovní tržnice.
Došlo nám, že bez patřičné znalosti historie se město jen tak okrašovat nedá. A že je to jeden velký dluh, který Šumperáci vůči svému městu mají. Touto crowdfundingovou kampani jim dáváme tak trochu příležitost se na jeho splacení podílet. A protože měst a městeček s podobným příběhem u nás rozhodně není málo, nabízíme to i další široké veřejnosti.
Komentáre