Proč si Mexikopedii koupit v předprodeji a ne v knihkupectví?
Z řady důvodů. Protože v knihkupectví ji nebudete mít s osobním věnováním autorky, s originálním dárečkem, a v případě limitovaných počtů upřesněných v odměnách ani s řemeslnou krásou přímo z rukou těch nejkreativnějších a nejšikovnějších Mexičanů, které jsem za víc než 10 let v Mexiku zvládla poznat.
V neposlední řadě koupí v předprodeji pomůžete mexikopedické neziskovce tím, že výdělek z každého prodaného kusu bude o fous vyšší než v případě standardní knižní distribuce, která si běžně účtuje 50 % z ceny knihy. Právě tyhle finance totiž tvoří základ, se kterým bude moct dále pracovat neziskovka Mexikopedie, z. ú., která vznikla na základě knižní série.
Je kniha v předprodeji levnější?
Na rovinu? Není. Neumím konkurovat obřím distribučním sítím, ve kterých ji po předprodeji najdete. Je dobře možné, že vám některá z nich dá i docela velkou slevu, může si ji totiž ze své 50%marže dovolit. Ale nebudete u toho mít všechny vyňuňané špekovky, podpisy, věnování a dárečky, které jsem pro vás připravila.
A navíc pořízením
Mexikopedie v předprodeji vám karma připíše bodík k plusu za přímou podporu neziskového kulturního projektu, který se kolem knižní série vytvořil.
Musím číst Mexikopedie od prvního dílu?
Ale kdepak, vůbec ne!
Mexikopedie jsou knihami pro duše neposedné. Formát abecedáře zajišťuje, že jednotlivé díly jsou na sobě nezávislé. Můžete ji tedy číst klidně od kapitoly písmene X ve třetím díle a skončit třeba u písmene B dílu prvního. Každé otevření knihy vám totiž přinese nové dobrodružství.
Mexikopedie je totiž jak bonboniéra té pravé mexické čokolády.
Kolik stojí vytvořit jeden díl Mexikopedie?
Otázka za zlatého Bludišťáka, nerada totiž finance otevírám. Ne proto, že by byly tajné, ale proto, že daleko radši mám, když vznik knihy obklopuje kouzelný mrak, který se najednou rozplyne, udělá „puf!“ a je vytištěno.
Vysnila jsem si totiž obří knižní projekt. Velký. Plnobarevný. Ilustrovaný. Natřískaný informacemi. A neměnila bych ani ťuk. To ale znamená, že náklady spojené se vznikem knihy činí doslova randál.
Mám po boku nakladatelství Argo, ale to nehradí celý vznik knihy – kryje všechnu práci s textem (redakce, korektury) a velkou část tisku.
Za mnou jdou ilustrace, grafika a menší část tisku, které dohromady dělají něco přes 400 tisíc korun netto. Když k tomu připočtu všechny cesty, práci, techniku a další spolupracovníky, dostanu se na částku kolem milionu korun za jeden díl Mexikopedie.
Vím, že tyhle peníze se mi na autorských honorářích nikdy nevrátí, ale to je vklad naší česko-mexické pidirodiny do našeho společného mexikopedického snu.
Můžu se zapojit i jinak než finančním příspěvkem?
No jéje! V tuhle chvíli nejvíc pomůže, když budete sdílet předprodej svým přátelům, aby se informace o Mexikopedii dostaly ke všem potenciálním čtenářským očím.
Jste novinář/ka? Napište mi na eva@mexikopedie.cz a moc ráda vám o Mexiku povím vše, co vím.
Jste knihovník/ice anebo pracovník/ice v nějakém kulturním centru a chtěli byste u vás přednášku? Ráda dojedu až na kraj světa.
Umíte něco, co by Mexikopedii mohlo pomoci? Projekt vzniká volnočasově a v lehce polních podmínkách, ve kterých se ale vždycky snaží o maximální profesionalitu výstupů. Moc ráda se učím novým věcem a radám se rozhodně nevyhýbám. Sem s nimi! Stejně jako s jakýmkoli dalším podnětem, budu za něj vděčná.
Mexikopedie je totiž vášeň, láska a dobrodružství. Přidáte se taky?
Živí mě Mexikopedie?
Krátká odpověď? Neživí.
Dlouhá odpověď? Neživí, i když to tak občas může vypadat - příběhy mně svěřené totiž opatruju s největší péčí. Celý projekt ale od počátku financuju příjmem z „normální“ práce. Já totiž Mexikopedii věřím tak moc, že jsem byla vždy ochotna ji dotovat, ať už časem anebo penězmi. Nepíšu totiž pro zisk, byť to zní možná naivně, ale pro to, že věřím, že mám co předat. A že kvalitně strávený čas nad překrásnou knihou, co někomu udělá radost, je pro mě jako autorku nejvíc.
Ultradlouhá odpověď? Neživí mě teď, ale pevně věřím tomu, že jednou třeba bude. Třeba až ji přeložím do španělštiny, kdo ví. S mým filantropickým životním přístupem se těžko stanu milionářkou, ale to vůbec neva. Ke štěstí mi jednoho krásného dne bude stačit, když se budu smět Mexikopedii věnovat naplno, a ne po nocích, víkendech a dovolených. I přesto, že je Mexikopedie pravděpodobně nejdražší koníček na světě, nelituju jediné vynaložené kačky a jediné propracované minuty.