Zřícený vůz se v autonomní oblasti Pamír, u hranic s Afghanistánem, při pádu ze svahu zastavil až o mohutné stromy. U vozu zůstal zakladatel projektu Marek Havlíček, a začal organizovat vyprošťovací práce. Jako první bylo nutné opravit a rozšířit zřícenou příjezdovou cestu, která by umožnila příjezd těžké vyprošťovací techniky. Zároveň se k vozu vybudovala samostatná cesta, ze které měl být následně umožněn bezpečný přesun vozu. Následně dorazila ještě jednotka ministerstva pro mimořádné události a armáda. Poté téměř deset dní probíhaly vyprošťovací práce a pokusy o přetočení vozidla na kola. V těchto extrémních podmínkách byly vyprošťovací práce velmi náročné.
Po samotném vyproštění a postavení Tatry na kola započala oprava a snaha o zpojízdnění vozu. Z České republiky dorazil týmový technik Míla Kýček, který měl pomoci připravit vůz tak, aby v nouzovém režimu byl schopen překonat velmi náročný úsek do Dušanbe. Zde by mělo dojít k velké a důkladné opravě a přípravě vozu na přesun do České republiky. Mechanik TKS2 Míla zhodnotil situaci následovně: „Na autě se udělala komplet vzduchařina, která se poničila při samotném vyprošťování, tedy nové dva okruhy brzd, ovládání vzduchového podvozku. Vyměnily se manžety, překontrolovalo se brzdové obložení, ložiska, a samozřejmě před prvním nastartováním motor a veškeré úniky oleje do motoru a z motoru. Bylo tam několik dalších porušených hadic na vzduchu i na palivové soustavě. Pokusili jsme se zpevnit samotnou nástavbu, ale byl to nadlidský výkon. Zítra bychom chtěli vyjet z tohoto obtížně dostupného terénu, vše znovu překontrolovat a následně dojet do Dušanbe a tam auto kompletně připravit na další cestu.“
Bohužel, samotné opravy a vyprošťovací práce v Pamíru projekt stály několik stovek tisíc korun, a i když po zveřejnění o nehodě projekt podpořili desítky lidí a firem, potřebuje k přemístění Tatry do České republiky dalších minimálně 600.000 Kč. Proto se projekt rozhodl vyhlásit veřejnou sbírku na portále hithit.com a požádat širokou veřejnost o pomoc s návratem vozu do ČR. Jak ve sbírce avizuje, tato částka bude investovaná do samotného návratu, aby pak technici a profesionálové rozhodli o tom, zda je technicky vůbec možné auto dát do takového stavu, aby bylo stejně bezpečné pro posádku, jako před havárií. Pokud by nebylo možné vůz opravit, bude projekt TKS2 muset vyhodnotit možnost stavby nového vozu TKS2, který by dokončil expedici. V nejhorším případě i zvážit ukončení celého projektu. O všech těchto možnostech se na svých stránkách zmiňuje tým TKS2.
Nyní tým TKS2 a Tatru čeká velice nebezpečná a náročná cesta do Dušanbe, která vede asi 300 kilometrů dlouhým úsekem, kterému místní přezdívají cesta smrti, protože na této úzké cestě s hlubokým srázem, někdy přes sto metrů, každoročně umírá několik desítek řidičů. Technický tým vozidlo připravil nejlépe, jak to jen bylo v polních podmínkách možné, aby byla jízda pro všechny bezpečná a neohrožovala ostatní účastníky provozu. Celkový úsek 700 km zabere cestovatelům dle jejich odhadů 50-70 hodin, i s menšími poruchami, které se po cestě pravděpodobně objeví. Po příjezdu do Dušanbe nastane vyčkávání a potřebné shánění financí, aby záchranná akce mohla pokračovat a auto bylo dopraveno domů.
Další podrobnosti o události a aktuální informace bude projekt zveřejňovat na svých sociálních sítích
www.facebook.com/tatrakolemsveta2, www.instagram.com/tatrakolemsveta2 a na svých stránkách www.tatrakolemsveta2.cz