Připravovaný film BYTOST je audiovizuálním rozjímáním nad krásou tajuplného světa stromů, vody a kamenů. Vydejme se společně na cestu krajinami naší krásné planety, které se zrcadlí i hluboko v našich nitrech. Každé Vaší pomoci si nesmírně moc vážím.
Autor: Svatoslav Hofman
Všetko alebo nič. Projekt skončil 6.6.2024 v 08:25.
Bez stromů, vody a kamenů bychom nemohli existovat. Přestože je mnohdy vnímáme jen jako estetickou kulisu našich životů nebo nezbytnou surovinu, potřebujeme je úplně stejně jako naši předci z mnohem hlubších důvodů. S narůstajícím sebedestruktivním pragmatismem, materialismem a přetechnizovaností totiž často zapomínáme na to, že se díky nim můžeme stále vracet tam, odkud jsme se svými „velkými“ příběhy vzešli. Šum a stín stromů, zurčení a chuť vody, chlad a tvrdost kamene - nic z toho nemůžeme nahradit žádným únikem nebo náhražkou. Nedokáže to sama o sobě žádná látka, technologie, věda, náboženství, činnost ani umění. Ať už více inklinujeme k „empirickému“ nebo „duchovnímu“ vidění světa, ať zastáváme jakékoli názory a procházíme jakoukoli životní etapou, bez vlastních autentických zkušeností s přírodními bytostmi se dál neposuneme, protože k nim sami patříme a vzájemně se zrcadlíme.
Jedině osobní zkušenost nám může umožnit prolomit naši necitlivost vůči sobě, druhým lidem a přírodě. Není ještě více než příroda a planeta Země ohroženo lidství a člověk jako takový? Nezrcadlí současné drancování přírody naše vypleněné vnitřní světy? Bytost je připravovaný celovečerní film zaměřený převážně na symboliku stromů, vody a kamenů. Jeho cílem není jednoznačně odpovídat na složité otázky, ale poukázat na jemnost a různorodost přírodního světa, který nejde sešněrovat do pojmů a už vůbec ho nejde ovládat a řídit.
__________________________________________________________________________________________________
Stromy, voda a kameny jsou spolu a s dalšími formami života vzájemně natolik propletené, že ať už na ně nahlížíme jakkoli, to nejpodstatnější o nich vypovědět slovy stejně nedokážeme. Můžeme znázorňovat nebo mluvit pouze o tom, jak je vnímáme a jaký vztah k nim chováme my, lidské bytosti. Oslovil jsem proto mnoho rozličných lidí, kteří se na tyto přírodní bytosti dívají různorodou optikou a z různých perspektiv. Ve filmu promluví například Václav Vokolek, Pjér la Šé'z, Anna Hogenová, Viliam Poltikovič, Jan Rak, Diana Siswartonová a mnoho dalších lidí. Intermezza v podobě přednesů veršů zazní v podání pana Alfreda Strejčka a paní Gabriely Filippi, krátký úryvek z nahrávání ve studiu můžete zhlédnout tady.
Prostor k „rozmlouvání“ ale dostanou hlavně samotné zvuky a obrazy přírody, která je čiřejší a jasnější než jakákoli lidská interpretace. Připravovaný film Bytost tedy nemá charakter odborného díla a nelze ho vnímat doslovně, ale jedná o symbolické audiovizuální nastínění mnoha pohledů na to, jak lze na vodu, stromy, kameny a přírodní svět nazírat z různých perspektiv, které se mohou, ale i nemusí protínat. Hudbu k ukázce vytvořili Irena a Vojtěch Havlovi.
__________________________________________________________________________________________________
Nedovedu slovy moc dobře vyjádřit, kdo jsem, mohu Vám ale přiblížit, co je mi blízké. Vyrůstal jsem v podhůří Orlických hor, kde mi společnost dělaly třešně a ty jejich rozkvetlé bílé hučící koruny, bublající potůčky a burácivé letní deště, ještěrky vyhřívající se na rozpálených skalkách, vůně lesa, svatojánské mušky… To byl důvod, proč jsem vzal poprvé kolem svých deseti let do ruky amatérskou kameru a začal s ní prozkoumávat okolí našeho domu. Chtěl jsem se prostě o tu krásu podělit s ostatními.
Teď je mi o dvacet let více a s trochu lepší technikou a malým stanem se vydávám na vzdálenější místa, ale to hlavní se myslím příliš nezměnilo. Před pár lety odněkud přišly první záblesky z nápadů na film Bytost, dnes mám natočeno nemálo záběrů a povídání, ale stále jsem ještě na začátku dlouhé a křivolaké cesty. Abych mohl udělat další krok, potřebuju nyní pomoc od Vás přispěvatelů.
__________________________________________________________________________________________________
S Hithitem už dvě zkušenosti mám. Jako kameraman, střihač a autor kulis jsem se totiž podílel na tvorbě krátkého filmu Stíny Kraje, který se právě díky přispěvatelům zde na Hithitu podařilo zrealizovat. Jak pracuju s kamerou a kulisami, se můžete podívat třeba tady. Pokud je Vám představení Bytosti blízké a vyberete si nějakou z odměn, které jsem pro Vás připravil, neskutečně mi tím pomůžete. Díky Vám se budu moct naplno pustit do práce a ve výsledku vtisknout filmu Bytost takovou technickou a obsahovou podobu, za kterou si budu moct stát. Mým cílem je vytvořit celovečerní film s autentickými obrazy krajiny, takže v něm nenajdete žádné ilustrační záběry z databank, CGI animace nebo „mluvící hlavy“ v interiérech.
Bez dostatečných finančních prostředků se ale do tak technicky a časově náročného „projektu“ naplno pustit nemůžu. Audiovizuální ukázka, kterou si výše nebo přímo na YouTube můžete v plném rozlišení pustit, není trailerem na dílo ve fázi postprodukce, ale krátkým náhledem podoby, kterou bych rád vtiskl celému filmu, pokud se mi díky Vám podaří cílovou částku vybrat. Chybí-li Vám zde nějaká informace, můžete mě kontaktovat přes dotazník v otázkách a odpovědích. Když bude projekt úspěšný, do aktualit projektu budu nepravidelně přidávat informace o postupu. Bez Vaší pomoci ale nemohu dál plnohodnotně pokračovat, proto každému z Vás, kdo se rozhodne Bytost podpořit, moc děkuju. Nesmírně si každé pomoci vážím!
Milí partneři a přispěvatelé Bytosti, Rád bych Vám oznámil, že první část odměn, které se nevážou na dokončení filmu, je kompletně uzavřena. Připomínám, že poukazy na knihy nakladatelství Kazda, které část přispěvatelů obdržela v létě, jsou platné pouze do konce roku, takže prosím všechny, kteří…
ViacejMilí partneři a přispěvatelé Bytosti, do aktualit tady na Hithitu budu v budoucnu nadále přidávat informace ohledně odměn, rozhodl jsem se ale, že novinky z tvorby se budou nepravidelně objevovat pouze v soukromé skupině BYTOST | deník z tvorby filmu. Každý z Vás, koho informace o postupu zajímají…
Viacej
Komentáre