Technický týdeník mapuje úspěchy průmyslu, vědy a technologií v tuzemsku už 70 let. Jeho archiv je plný zajímavých informací, bez digitalizace a nalézání souvislostí se k nim však málokdo dostane. S vaší pomocí bychom to však chtěli změnit.
Autor: Technický týdeník
Všetko alebo nič. Projekt skončil 23.10.2023 v 13:31.
Dnes už více než 70 let Technický týdeník (TT) bez přerušení dokumentuje a komentuje informace ze světa československého, později českého průmyslu, aplikovaného výzkumu, vynálezů, zlepšovacích návrhů, inovací…
To už je pořádná porce článků – dokument doby. Také proto se nejen na redakci TT, ale také na archivy knihoven schraňujících jeho historická vydání každoročně z mnoha různých důvodů obrací bezpočet lidí pídících se po relevantních informacích.
Studenti a vědečtí pracovníci hojně využívají starší i nové informace z TT ve svých odborných pracích. Technicky orientovaní redaktoři a novináři se obracejí na náš archiv, aby se dopátrali zajímavostí, které mnohdy jinde publikovány nejsou. Zakladatelé i současní majitelé tuzemských firem v našem archivu poptávají „důkazy doby“ o svých historických milnících a úspěších. Ale obracejí se na nás také ostatní čtenáři zajímající se o současné, i předchozí technologie. Jenže…
Dostupný digitální archiv TéTéčka, jak magazín poctivě připravovaný několika generacemi našich redakčních a autorských předchůdců láskyplně nazýváme, sahá jen do roku 2010. S trochou trpělivosti lze leccos ze starších čísel najít také v zálohách disků z dob, kdy už se tvorba magazínu alespoň částečně digitalizovala, ale pořád nám zbývá minimálně 50 let historie dostupné už jen v podobě původních výtisků.
S každým ponořením se do archivu TT neustále objevujeme nové, zajímavé, často až velmi překvapivé informace, o které bychom se chtěli se zájemci podělit. Umožnit jim nahlédnout do časem snad i kompletně digitalizovaného archivu, doplnit informace pro pochopení významu vybraných úspěchů a kontextu doby, ve které se rodily, a připojit i komentáře současných odborníků na danou problematiku.
Díky projektu se budou moci čtenáři dostat k informacím nejen snadněji, ale s pomocí přehlednosti publikace a její webové části možná objeví i ty, které by jinak jejich pozornosti unikly.
Věděli jste, že se u nás aditivní technologie, mezi které patří 3D tisk, prosazovaly již v roce 1953? Chtěli byste se dozvědět, jak čeští vědci a konstruktéři pokládali základy mikrovlnných technologií, či nanotechnologií, a jak si ve světě stojí dnes? Na tuzemský průmysl z doby před rokem 1989 dnes pohlížíme jako na neekologický a energeticky náročný, ale základy recyklací a energetických úspor se pokládaly už 50. letech minulého století. A tehdy se stejně jako dnes řešily také otázky změn vzdělávacího systému v souvislosti se zánikem starých a vznikem nových povolání, tehdy v souvislosti s procesem mechanizace, dnes automatizace a digitalizace.
Technický týdeník píše o úspěších tuzemského průmyslu a o významných vědeckých, výzkumných a inovačních projektech už 70 let. Jeho archiv je plný zajímavých informací, které bychom chtěli zdigitalizovat, přidat kontext doby a společně s předními odborníky doplnit informace o tom, nakolik významné jsou původní úspěchy dnes. Výsledkem by měla být minimálně 160stránková publikace, kde každému ze 70 uplynulých let chceme věnovat alespoň dvoustranu. A protože informace z jednotlivých let nelze vměstnat ani do publikace mnohem rozsáhlejší, rozhodli jsme tak učinit formou ochutnávek původních textů s kratšími dovětky z dnešního pohledu. Hlubší podrobnosti, původní články a komentáře pak budou dostupné s pomocí QR kódů a prostřednictvím webu.
O Technickém týdeníku už bylo výše v textu napsáno mnohé, jeho dnešním vydavatelem je ryze česká firma Busines Media, v jejímž portfoliu najdete i časopisy Automobil, Trucker, Doprava a silnice, Moderní byt, Bydlení a další, pomáhá ale na svět třeba i takovým titulům, jako je Historie a vojenství nebo Jezdectví.
Naše redakce není velká, pracuje však s láskou a nadšením a opírá se o celou řadu kvalitních autorů s hlubokými a dlouhodobými znalostmi z mnoha oborů. Neuzavíráme se však ani novým myšlenkám a pohledům a tým spolupracujících autorů neustále doplňujeme a rozšiřujeme, takže pokud byste se chtěli zapojit…
Technický týdeník dnes na pultech trafik nenajdete, vychází čistě na předplatitelské bázi. Odebírají ho a čtou zástupci technických vysokých škol i jejich studenti, představitelé mnoha významných, především strojírenských a dalších výrobních firem. Naše čtenářská báze však zahrnuje i nemálo dlouhodobě velmi věrných. A nejen čtenářská.
Věděli jste například, že jeden z našich vážených autorů Ing. Jan Tůma, autor více než 60 knih, který ještě do loňského roku v TT aktivně publikoval, pro nás psal více než 60 let? Technický týdeník je jeho takřka celoživotní láskou, samozřejmě až po rodině a především jeho milované manželce Evě, která je mimochodem spoluautorkou knihy A taky jsem vařila u Werichů...
S digitalizací starých vydání TT nám částečně pomáhá Národní Technická knihovna, ale původně naše periodikum vycházelo v podobě novin, ostatně v samých začátcích neslo název Technické noviny, a kvalita papíru ani tisku tehdy nebyla příliš kvalitní, proto ani odborně digitalizované stránky nelze s výrazným úspěchem dále použít bez pečlivých korekcí. A ani pak nelze v tolika textech zaručit, že i ty nejzajímavější články neuniknou vaší pozornosti. Proto se snažíme vytvořit formou publikace i jakýsi předvýběr, nasměrovat vás nejen k původním textům v původní podobě a pomoci vám lépe pochopit jejich význam. Jde pochopitelně o projekt časově i finančně dosti náročný. Pávě proto jsme se rozhodli požádat vás o zapojení. A pokud se nám povede vybrat více prostředků, hodláme v digitalizaci archivu pokračovat i nad rámec výběru. A rádi bychom vytvořili i jakýsi rejstřík, který vám pomůže dobrat se snadněji informací, které zajímají právě vás.
S vámi to dokážeme! Děkujeme všem za finanční i morální podporu!
Komentáre