Získejte unikátní umělecké dílo čínských handicapovaných umělkyň Tchien Er-pao a Ta-pao, hlavních hrdinek filmu Tomáše Etzlera NEBE. Umožníte jim tak dál tvořit, podpoříte fungování jejich domova a zvýšíte šance, že plánovanou výstavu u nás zažijí osobně.
Autor: Tomáš Etzler
Všetko alebo nič. Projekt skončil 14.8.2023 v 10:16.
Na chudém jihu severočínské provincie Che-pej, v jedné smogem zahalené vesnici, stojí dům, ve které se většina rezidentů jmenuje Tchien, česky Nebe. Jde o skromný, napůl ilegální, katolický sirotčinec vedený obětavou řádovou sestrou Wang. Osudy instituce a jejich obyvatel ztvárnil v dokumentárním filmu Nebe Tomáš Etzler. Mezi hlavními hrdinkami filmu jsou dnes již dvě dospělé ženy, obě s těžkým postižením, Tchien Er-pao a Tchien Ta-pao, jejichž unikátní umělecká díla máte nyní možnost získat.
Výtěžek tohoto crowdfundingu poputuje oběma umělkyním a na charitativní činnost sestry Wang.
Chceme prodejem jejich práce pomoci oběma umělkyním vést důstojnější život, dále se seberealizovat a podpořit charitu neúnavné sestry Wang. Zakoupením děl podpoříte jejich další tvorbu, podpoříte fungování jejich domova a zvýšíte šance, že další plánovanou výstavu v České republice zažijí osobně. Budeme rádi, když uvedené ceny budete vnímat jako orientační a můžete-li, přispějete i částkou vyšší. Podpoříte dobrou věc.
Životní osudy obou žen jsou příběhy neuvěřitelné odvahy, vůle, houževnatosti, touze po seberealizaci a lásky. Lásky sestry Wang a jejích kolegyň, které obě postižené ženy vychovaly, objevily jejich talent a celý život je podporovaly.
Tchien Er-pao (*1995) byla odložena na schodech sirotčince jako několikadenní nemluvně kvůli svému handicapu, dysplazii vřetenních kostí. Horní končetiny témeř neovládá, běžné úkony se naučila zvládat jinak. Z touhy být užitečná se začala v patnácti učit malovat ústy. Na umělecké škole, kde používali barvy obsahující škodlivé chemikálie poškozující mozek, se naučila malovat nohami. Dnes obě techniky střídá.
Tchien Ta-pao (* 1990) Kvadruplegička Ta-pao byl opuštěna hned dvakrát. Nejprve svými biologickými rodiči, kteří nechtíc nejspíš způsobili její těžké postižení, když jim, chudým nevzdělaným rolníkům, prodali „medicínu“, která měla změnit pohlaví plodu. Přáli si chlapce. Poté ji opustili i adoptivní rodiče, když se ukázalo, že náročnou péči o Ta-pao nezvládají. S podporou řádových sester a díky své neuvěřitelné houževnatosti se nejprve naučila ústy skládat origami, později vyšívat gobelíny a skládat mozaiky.
Dostat díla obou žen z Číny do Čech trvalo přes dva roky. Částečně kvůli Covidu, ale svou roli hrály i naše obavy o osud umělkyň a jejich patronek poté, co sirotčinec zestátnila čínská komunistická vláda a všechny opatrovnice vyhodila. Poté, co Čína letos zrušila cestovní omezení a otevřela hranice, se nám konečně podařilo vyvézt umělecká díla ze země. Putovala v kufru s oděvy z Pekingu, přes thajský Chiang Mai, Hamburk až do Prahy.
Ve spolupráci s Rock Café Praha jsme pak uspořádali prodejní výstavu prací obou žen. Během výstavy se nám ozvala řada lidí z celé ČR, že by si také rádi pořídili obraz nebo mozaiku, ale že se do Prahy nedostanou. Část děl jsme tedy ponechali k online prodeji zde. Kvůli velkému ohlasu plánujeme další výstavu příští rok. Rádi bychom, aby se jí mohly zúčastnit osobně i ony samy.
Kompletní katalog všech unikátních děl ze série Dary Nebe si můžete prohlédnout zde.
Proč se všichni jmenují Nebe? Nemluvňata, která na schodech ústavu po dekády řádové sestry nacházely, u sebe nemívala doklady. A tak jim všem daly příjmení Tchien, Nebe.
Vloni se Ta-pao vdala. Vzala si pomocného dělníka z místní vesnice, jež se o ni láskyplně stará a k tomu se snaží vydělávat peníze pro ně oba. Mají krásný vztah, ale denně stojí před obrovskými existenčními výzvami.
Er-pao se stala pečovatelkou v rodině s postiženými dětmi v Šanghaji. Vydělává na toto město naprosto nedostačujících tři tisíce korun měsíčně.
Obě se snaží svá díla prodávat na internetu nebo na vesnických jarmarcích. To, že se v České republice, sedm a půl tisíce kilometrů od jejich domova, konala výstava jejich prací, je obrovsky povzbudilo a motivovalo k další tvorbě. Přes svou těžkou životní situaci se snaží přispívat na charitativní činnost sestry Wang. Ta nadále pomáhá opuštěným handicapovaným dětem a opuštěným nemohoucím starým lidem ve vesnicích v okolí sirotčince.
Tvůrci zmíněného dokumentárního filmu Nebe a přátelé Rock Café Praha, kde film opakovaně promítali a zásadně pomohli s organizací výstavy. Film šel do kin v červnu 2021. Dle počtu diváků, kteří jej shlédli, jejich pozitivních reakcí a řady ocenění soudíme, že příběh s diváky rezonuje, a že je i přes těžkost tému motivuje. Film můžete zhlédnout zde.
Při tvorbě filmu Nebe, jsme si uvědomili, jak vzácným úkazem jsou všudypřítomná obětavost, respekt a láska, které na nás ze života v sirotčinci dýchly, a to zvláště proto, že se to vše odehrává v kruté, bezcitné Číně.
Když se ukázalo, že samotná existence této instituce je v ohrožení, hledali jsme způsob jak pomoci nejen jejich obyvatelům, ale také sestře Wang, která nadále pečuje nejen o děti v sirotčinci, ale také se angažuje v péči o staré osamělé obyvatele jejich vesnice.
Výtěžek této sbírky poputuje oběma umělkyním a na charitativní činnost sestry Wang. Prosíme Vás, podpořte koupí obrazů jejich práci. Moc Vám děkujeme za podporu. Děláte dobrou věc.
Ještě jednou děkujeme vám všem, kdo jste přispěli na sbírku pro naše umělkyně a sestru Wang. Pro vás, kdo jste si zakoupili umělecká díla Er-pao a Da-pao, máme dobrou zprávu: již jsou na cestě k vám, možná už je dokonce máte v rukou. Výtěžek z této sbírky už byl také zaslán na účet sestry Wang.…
ViacejMnohokrát děkujeme všem, kteří přispěli na sbírku Dary Nebe. Děkujeme za vaši podporu Er-pao, Da-pao, sestry Wang a její činnosti pro sirotčinec. V poslední den sbírky se prodala téměř všechna díla! Získané peníze ženám do Číny obratem posíláme. Vámi zakoupená díla zašleme na vámi poskytnuté adres…
Viacej
Komentáre