Když se spojil zájem o historii a nadšení pro jachting, skončilo to stavbou repliky vikingské lodi z 11. stol., ale protože se nám nedostává moře za humny, budeme ji muset k vodě vozit. Proto potřebujeme pomoc s financováním pořízení lodního přívěsu.
Autor: TMS Permon, z. s.
Oslavany, Jihomoravský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 16.10.2023 v 18:28.
Pozdní jaro roku 2010 a na vlnách Baltského moře se pohupuje dřevěná loď s orlí hlavou na přídi. Za vesly se lopotí jedenáct suchozemských krys a tváří se jako sveřepí vikingští bojovníci.
Vlastně by se přesněji mělo napsat… bylo pozdní jaro… na Baltu… ledová mokrá voda pod prkny pod nohami, ledová voda za krkem z oblohy. Když nefouká vítr, tak se vesluje. Když fouká ze špatné strany, tak se vesluje. Když fouká moc, tak se nikam nejede.
Prostě jachting ve středověku. Zážitek musí být přece hlavně intenzivní… A pak zas a znova.
Nikdo nejel víckrát než dvakrát, tedy až na jednoho. Toho moře a vůně staré lodi táhlo nejvíc. Strašně moc chtěl mít svou loď, moře… uprostřed Evropy… na jižní Moravě… vikingskou loď… aspoň malou…
Tak si ji v garáži postavil, jen takovou „sranda“ loď z překližky na neckyádu, ale ono se s ní dalo plout i na přehradě… několikrát.
A pak nastal zlom. Dánské muzeum v Roskilde zveřejnilo na internetu plány menší (asi jen osmimetrové 🙂) vikingské lodi z 11. století, která se našla u vesnice Gislinge. Tak zahloubán do plánů začal shánět dřevo a podařilo se mu zachránit kusy kmene stoletého jasanu, který by jinak skončil jako dřevo na topení.
Stavba začala a jeden z těch prvních „mořeplavců“ se do toho pustil s ním. Pak se přidal další a teď jsme tři. Tři kamarádi, tři roky stavby, tři tuny dřeva a letos bychom chtěli vyplout.
Jen nám kolem oslavanského zámku, kde loď stavíme chybí ta voda (ano za zámeckou zahradou teče řeka, ale to je málo 🙂)...
Začátek stavby pouze s usazeným kýlem a vazy...
Stavba vikingské lodi se blíží ke konci, a protože stavíme funkční loď, chceme s ní plout a o toto se podělit i s dalšími lidmi. Ale k tomu, abychom dostali loď na vodu na různých místech republiky, potřebujeme lodní přívěs za auto a ten si navíc ještě nechat upravit.
Celá loď, která už má i své jméno - Ronja, je věrnou replikou nálezu menší lodě z konce vikingského období z Dánska. Viking Ship Museum v Roskilde v rámci Gislinge Boat Open Source projektu zveřejnila detailní plány nalezené a i jimi postavené lodě, právě s cílem umožnit dalším zájemcům oživit kus historie.
Jedním z míst, kde se tato myšlenka uhnízdila, je malé naprosto suchozemské městečko Oslavany.
Zde, v neskutečně úžasných prostorách místního zámku a bývalého kláštera, jsme našli útočiště pro stavbu.
Zkušený lodní stavitel se nám smál (když viděl prostory s prvními kusy lodi na fotce), že se nám tam loď nevejde. Ale slovem nejde!, se nemůže člověk při plnění svých snů nechat převálcovat.
Vešla. 🙂
Teď, když je skoro hotová, má necelých osm metrů na délku, skoro dva na šířku a je stavěná historickými technikami. Něco jsme okoukali, něco vyzkoušeli, ale spoustu jsme toho museli znovu objevit.
Nestavíme vůbec tajně a tak jsme při akcích na zámku už přivítali stovky zvídavých návštěvníků. Často se nás ptají: „...a to jako popluje?”.
Ano, stavíme ji proto, aby plula.
Už s předchozí napodobenou vikingské lodě jsme na historických akcích, kterých jsme se účastnili, měli úspěch hlavně u dětí. Ono to s těmi aktivitami s dětmi vlastně tak trochu i celé souvisí - mrkněte níž do sekce Kdo jsme?.
Loď bychom chtěli mít hotovou do podzimu letošního roku a třeba s prvními z vás, kteří si koupí lodní lístek nějakou tu plavbu absolvovat.
Taková hádanka: Kolik elektrikářů je potřeba na stavbu vikingské lodi?
Za správnou odpověď nic nevyhrajete, ale když nám ji osobně řeknete, pravděpodobně budete krůček od možnosti si na Ronju minimálně sáhnout… 🙂
A když bude peněz víc, tak bychom rádi na oslavanském zámku udělali okolo lodi malou expozici o raném středověku - době, kdy byl i založen klášter (časem přestavěný na zámek), pod jehož klenbami loď z těch věků vznikla.
Jsme tři kamarádi, kteří loď prakticky staví, ale protože jsme součástí spolku TMS Permon, z. s., jehož hlavním projektem je KROHIS - kroužek historického šermu, tak se na stavbě občas podílí i děti, které k nám do kroužku chodí. Třeba samy s lehkým dohledem vyráběly vesla, pomáhaly obšívat plachtu, kroutí těsnění mezi prkna…
Často se s nimi účastníme různých akcí, ať už historických, nebo při příležitosti oslav a svátků (historické slavnosti, dny dětí apod.).
Rádi bychom, tam kde to bude možné, vzali sebou i Ronju a přivezli i dalším zážitek z plavby na nevšedním plavidle.
Víc o nás najdete na našich stránkách www.facebook.com/ronjaskip, https://ronjaskip.webnode.cz nebo https://krohis.webnode.cz.
Zatím jsme celou stavbu, i přes bláznivé ceny dřeva, nějak zvládali financovat z vlastních zdrojů. Můžeme dlouze vyprávět, a taky to při prohlídkách naší stavby děláme, o tom, kolik a jak obrovské kusy kmenů stromů jsou potřeba.
Bohužel homologovaný lodní přívěs už taková legrace není a navíc jsou dělané na moderní jachty, což naše loď není. Teda hlavně moderní, jinak je mnohem hezčí, než kdejaká jachta. 🙂
Proto jsme se rozhodli zkusit vybrat finance na přívěs a na oplátku všem, kteří nás podpoří, nabídneme vyzkoušet si plavbu na opravdové vikingské lodi.
Všem kteří nás jakkoliv podpoří děkujeme a poplujte v tom s námi.
... ještě je před námi trocha práce, ale už je loď.
A mrkněte na odměny - tričko pro hrdé podporovatele a pohárky pro ty žíznivé (nevylučujeme obě varianty :-) )
Vážení přispivatelé, velice si vážíme Vašeho příspěvku na Hithitu pro nákup lodního vleku pro naši loď. Následující informace jsou pro majitele plaveb na naší lodi RonjaSkip (Lodní lístek, Rodinná plavba, Vikingská výprava). HLAVNĚ pro ty co se doposud neozvali. Potřebujeme, aby jste s námi…
Viacej4.května se Ronja podívala konečně na velkou vodu. Byli jsme na Dalešické přehradě. Konečně se vyzkoušela i plachta. Těm co mají zakoupené plavby, příjde brzy email s nějakými instrukcemi. Dotazník bohužel vyplnila jen polovina z vás. :-( Dotazník nám měl pomoci s plánováním plaveb. Kde plout, kdy…
Viacej
Komentáre