1) Jak to, že Česká rugbyová unie nemá peníze na národní týmy až letos?
Stejně jako celý sport v Česku, tak i ragby je výrazně podfinancováno a problém
s financováním všech reprezentačních kategorií řešíme delší dobu. V roce 2020 a 2021 byla kvůli pandemii většina akcí reprezentací zrušena a prvním rokem s plnou účastí našich reprezentací byl rok 2022. Ten jsme byli schopni financovat díky prostředkům naspořených v předcházejících letech. Rozpočet na tento rok je velmi ambiciózní. Chceme hrát ragby na vysoké úrovni a chceme pokrýt i juniorské reprezentace, které ještě před pár lety nefungovaly. Ocitáme se tedy na křižovatce, jestli jít dál a posunout ragby ještě výš s vaší pomocí, nebo se vrátit o několik let zpět.
2) Jak funguje rozpočet České rugbyové unie?
Do našeho rozpočtu přitékají finance z licenčních poplatků, které dostáváme od klubů, z dotací, od sponzorů. Dotace jsou bohužel jen jednoletou záležitostí, nikdy nemáte jistotu jejich přidělení a jsou bohužel přísně účelově vázané. Navíc jejich administrování je složitý proces, který vyžaduje profesionální aparát, který také stojí finance. Sponzoring je oblast, kterou se dlouhodobě daří rozvíjet, a v tomto roce máme velká očekávání, co se týče dopadu konání Mistrovství světa v ragby ve Francii. I přes složitou situaci na trhu uděláme maximum pro to, abychom zajistili budoucnost Českého ragby. Peníze naopak utrácíme především za organizování srazů našich reprezentací, jejich vysílání na vrcholné sportovní akce, stejně jako za rozvoj talentovaných ragbistek a ragbistů a organizaci domácích soutěží.
3) Co se stane, když peníze nevybereme?
Pokud neseženeme dostatek financí, budeme nuceni zrušit účast našich reprezentací na turnajích mistrovství Evropy, stejně jako nebudeme schopni pořádat srazy pro tyto reprezentační kategorie. Česká republika by tak přišla o zastoupení na mezinárodním poli a české ragby by se vrátilo o několik let zpět do doby, kdy jsme neměli ambice hrát ragby na výkonnostní úrovni.
4) Proč Unie nabírá nové zaměstnance ve chvíli, kdy nemá na národní týmy?
Jelikož našim hlavním příjmem jsou dotace, jejichž administrativní náročnost je čím dál vyšší, je nutné, aby tuto oblast zajišťoval profesionální aparát, který je také potřeba v rámci možností rozvíjet a posilovat. V dotacích jsme se dostali už na takové částky, jejichž ztráta by pro nás byla likvidační, a proto je minimální nutnost kontroly alespoň čtyř očí. Noví zaměstnanci také mají za úkol posilovat rozvoj našich klubů, které jsou hlavními motory našeho sportu.
5) Na co máme partnery, když nemáme peníze na národní týmy?
Partneři nám pomáhají dofinancovat naše aktivity, jejichž náklady nejsme schopni pokrýt z dotací, a finančně nám přispívají na rozvoj ragby u nás. Máme štěstí, že v poslední době mají soukromé firmy stále větší zájem o ragby a hodnoty, které jsou pro něj charakteristické.
6) Proč nezrušíme jiné národní týmy, abychom mohli financovat U18 a U20?
K úplnému zrušení reprezentací nechceme přistupovat. Co však hrozí, je významné omezení možností přípravy a zrušení účasti týmů na turnajích mistrovství Evropy. U některých reprezentačních kategorií bychom museli zavést, potažmo navýšit spolufinancování ze strany hráčů, respektive jejich rodičů.
7) Jak to, že se schodek v rozpočtu netýká ženských národních týmů?
Finanční problémy se týkají všech reprezentací napříč Unií. Jediný, koho se netýká, je ženské sedmičkové ragby, které dostalo v roce 2022 účelovou dotaci od státu na přípravu na olympiádu. Momentálně se ženský národní tým 7s a všechny juniorské národní týmy 7s ocitají v několikaleté přípravě na kvalifikaci na Olympijské hry v Los Angeles 2028. Ženské ragby si prošlo nelehkým vývojem a teď se podařilo dát dohromady talentované hráčky připravené na kvalifikaci nejen na olympiádu, ale i na světovou sérii. Což je ragby na tak vysoké úrovni, o které se nám před pár lety ani nesnilo. Jsme na holky pyšní. Přejeme jim to.