Jsem přírodovědec a malíř Jan Dungel. Průzkumu a mapování divoké přírody jsem zasvětil celý život. Díky Hithitu budu moci dokončit unikátní dokument o bohatství jižní Ameriky i její odvrácené tváři. Pomozte mi zachytit rychle mizející svět a zachránit ho.
Autor: Jan Dungel
Všetko alebo nič. Projekt skončil 14.10.2022 v 07:59.
„Přál bych si, aby můj desetiletý vnuk Honzík, až bude dospělým a možná moudrým mužem,
mohl zažít to co já. Mám však obavu, že již nezažije a neuvidí.“ Jan Dungel
Přírodovědec a malíř Jan Dungel putuje napříč kontinentem od pacifického pobřeží v Ekvádoru až k atlantickému pobřeží ve Venezuele, aby dokumentoval nespoutanou divokou přírodu, její utrpení i naději. Spolu s ním objevte krásu a bohatství jihoamerické divočiny i její odvrácenou tvář. Podpořte vznik unikátního třídílného filmu, který dokumentuje tři původní a dosud nerozsáhlejší vnitrozemské ekosystémy Jižní Ameriky: Andy, Amazonii a mokřady Los llanos / Pantanal.
Podpořte vznik třídílného dokumentu, ve kterém se Jan Dungel (znáte z dokumentu Uakari, ztracená Humboldtova opice, Štětcem a mačetou, Anakonda, konec mýtu nebo Tieň Jaguára), režisér a dokumentarista přírody Marián Polák (znáte z dokumentu Planeta Česko), spolu s fotografkou divokých zvířat Radanou Dungelovou (znáte z knih Jak se maluje prales, Džungle uprostřed bažin) vydávají podat svědectví o současném stavu původní neotropické přírody v těchto lokalitách:
Pohoří Andy. Hluboká údolí, zasněžené vrcholy hor. Tamní mlžné lesy s pestrou biodiverzitou a bohatým ptačím společenstvím patří k nejohroženějším ekosystémům v celé Jižní Americe.
Amazonie. Národní park Yasuní má pověst místa s největší biodiverzitou na planetě Zemi. Jeho stále větší část však ustupuje vrtům nafty a v ohni těžařských věží. Amazonské pohoří Sierra Maigualida je naopak z velké části dosud neobydlenou pustou oblastí s panenskou a lidmi nenarušenou přírodou.
Los Llanos a Pantanal. Nejrozsáhlejší mokřady na Zemi, kde stále žije nejvíce divokých zvířat na kontinentu. Ta nyní musí ve velkém ustupovat zcela jinému druhu: hovězímu dobytku.
Dlouhodobá zkušenost Jana Dungela vám umožní nahlédnout také do míst, která nejsou běžně přístupná a vzhledem k ilegálním aktivitám (zlatokopové, dřevaři, pašeráci drog, partizánské gerily…) často nebezpečná!
Zatím máme natočeny dva díly dokumentu s řadou unikátních záběrů. A chceme toho ukázat ještě víc! S vaší podporou můžeme dokončit třetí a poslední část cesty. Vaše peníze nám pomohou vydat se do začátkem příštího roku do Venezuely a představit české veřejnosti kompletní obrázek o stavu mizející přírody.
Aneb jak mnich a profesor biologie, veterinář a doktor bojují za mizející svět.
Chceme srozumitelně, jednoduše a na konkrétních příkladech ukázat krásu a bohatost tří původních ekosystémů v Jižní Americe a vysvětlit, proč má jejich ničení vliv na klimatické poměry nejen tam, ale také ve střední Evropě. Naším záměrem však není apokalyptické či negativní vyznění dokumentu. V každém dílu totiž chceme představit také mimořádně úspěšné projekty i konkrétní osobnosti, které svůj život zasvětily ochraně přírody či životního prostředí.
Při své činnosti nezapomínají ani na místní obyvatele, protože dobře ví, že bez nich žádná snaha nemá naději na úspěch. Povzbuzují jejich pocit sounáležitosti s krajem, kde po generace žijí a který považují za svůj domov. Harpyje, anakonda či jaguár již nejsou jejich nepřáteli, nýbrž součástí jejich hrdosti a identity. Jsou to:
Giovanni Onore, mariánský mnich a profesor biologie Pontifikální katolické univerzity v Quitu, zakladatel nadace Otonga, která za mezinárodní podpory vykupuje pralesy v Ekvádoru. Založil unikátní rezervaci horských mlžných lesů v ekvádorských Andách, kterou udržují a chrání především místní lidé. Její součástí je také vědecká a vzdělávací stanice jak pro studenty, tak indiánské děti ze škol dole v údolí. Poprvé jsem ji navštívil v roce 1996 a od té doby se tam pravidelně vracím malovat především bohatou avifaunu.
foto
Rafael Hoogesteijn. Ředitel newyorské nadace Panthera v Brazílii, se kterým spolupracuji již přes dvacet let. Nadace podporuje projekt na vytvoření souvislého koridoru, který propojuje izolované populace jaguárů od Arizony až po severní Argentinu. Dnes je již
do tohoto mezinárodního megaprojektu zapojeno na stovky farem. Je také autorem a vedoucím projektu, který řeší konflikty farmářů s jaguáry. Díky němu dnes mnozí farmáři již vědí, že pokud omezí či zcela zastaví lov zvířat na svých pozemcích, jaguáři dají přednost
své přirozené potravě před dobytkem. Výsledkem je nejen ozdravění místní krajiny, ale také vyšší výnos hovězího masa.
Alexander Blanco. Zakladatel venezuelské nadace Fundacion Esfera, která se specializuje na ochranu harpyjí, největších dravců v Jižní Americe. Lauerát prestižní ceny Whitley Award, která v Londýně každoročně oceňuje nejlepší ochranářské a ekologické projekty po celém světě. Když jsme spolu před dvěma lety naposled harpyje kroužkovali, zavedli nás místní lidé k novému hnízdu, které si Alexander do svého deníku zapsal pod pořadovým číslem 115.
Příspěvkem ke kampani pomůžete i těmto organizacím a živočichům! Děkujeme!
Jan Dungel (*1951). Vystudovaný biolog a malíř. V roce 2004 poprvé zdokumentoval dosud neznámý druh primáta v pustých a lidmi nikdy neobydlených pralesích na hranicích Venezuely a Brazílie. Jiná jeho výprava (2007), první od dob von Humboldtových, objevila a přesně zaměřila druhé propojení povodí řek Orinoko a Amazonka, které před nimi marně hledalo několik mezinárodních expedic. Bližší informace najdete zde.
Se svou ženou Radanou Dungelovou (*1963), fotografkou divokých zvířat, řadu let proniká stále hlouběji do nitra amazonských hor Maigualida, kde dosud žije jeden z posledních domorodých kmenů svým jen stěží popsatelným přírodním způsobem života. Spolu také publikovali řadu knih o jihoamerické přírodě, spolupracovali na tvorbě rozhlasových a televizních dokumentů a pořadů, představili kresby a fotografie na výstavách v ČR, Evropě i Jižní Americe.
Marián Polák (*1977) je režisér, kameraman, scénárista a producent. Působil jako šéfredaktor výpravného magazínu Příroda. Za své filmy obdržel několik výročních cen FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Byl nominován na Českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film za svůj celovečerní debut Planeta Česko, který zhlédlo na 100 tisíc nejen dětských diváků.
Nadace Partnerství (*1992) je největší česká environmentální nadace, která již 30 let pomáhá lidem a přírodě. Nadace převzala záštitu nad touto crowdfundingovou kampaní. Více informace najdete zde.
Pomozte nám dokončit naše celoživotní úsilí a podpořte vznik dokumentu, který vám vyrazí dech!
Milí fanoušci našich dokumentů, naše kampaň končí v pátek ráno. Chceme, aby nový film byl co nejlepší a napěchovaný unikátními záběry. Aby se nám tento záměr podařil, potřebujeme dosáhnout druhého milníku: 290 tisíc korun. Proto vypouštíme poslední a skutečně unikátní odměnu: 50 ks vlastnoručně…
ViacejNikdy nezapomenu na Honzu, když ve vzdalené laguně objevil téměř vyhubeného krokodýla orinockého. Navzdory obavám našich pruvodců (i mým) se vrhnul do vody, aby si ho zblízka prohlédl, my ostatní jsme jen zamrzli na korbě auta.. " Tohle bych tak rád ukázal lidem doma", povzdychnul si jen, když se…
Viacej
Komentáre