Pomozte válečným veteránům v Českém Krumlově vybudovat fungující klubovnu, kde by měli možnost se scházet, řešit své životní situace s případnými odborníky, podnikat besedy, přednášky a osvětovou činnost. Domníváme se, že to válečným veteránům dlužíme.
Autor: Jiří Kopal
Český Krumlov, Jihočeský kraj, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 21.5.2022 v 17:59.
Dne 9. února 2022 se uskutečnila schůzka za účasti národního velitele Lazarus Union Česká republika, zastupitelů města Český Krumlov, poslance Parlamentu České republiky, členů Sdružení válečných veteránů ČR, Československé obce legionářské a Armády České republiky. Tématem byla absence místa setkávaní pro jihočeské válečné veterány. Ač jsou jihočeští veteráni početnou komunitou, místo, kde by se mohli scházet, které by zároveň sloužilo jako centrum vzdělávání a osvětové činnosti, prozatím chybí. Všichni účastníci se shodli, že je nutno tuto situaci napravit. Nyní je potřeba přejít od slov k činům.
Lazarus Union, mezinárodní nevládní organizace, se rozhodla válečným veteránům pomoci s vybudováním fungující klubovny v Českém Krumlově. Lazarus Union se může pyšnit generálním statutem poradního orgánu v Ekonomické a sociální radě OSN (ECOSOC), má proto mnoho společného s bývalými vojáky působícími pod vlajkou OSN, kdy tito lidé různých profesí odešli hájit mnohdy křehký mír mezi znesvářenými stranami, například do bývalé Jugoslávie.
Zdroj: Jitka Dvořáková
Cílem projektu je vytvořit fungující klubovnu pro válečné veterány, kde by se mohli scházet, řešit s případnými odborníky své životní situace (psychologové, právníci, lékaři) a podnikat přednáškovou, výchovnou a osvětovou činnost.
V jižních Čechách je nejpočetnější komunita válečných veteránů, v okrese Český Krumlov se jedná asi o 70 osob. Částečně je to dáno přítomností Výcvikové základny mírových sil OSN, která zde v 90. letech fungovala v kasárnách ve Vyšném. Válečným veteránům převážně mírových misí OSN a NATO je dnes již kolem 60 až 70 let a stále častěji potřebují pomoc v různých oblastech svého života, někteří se z misí vrátili i s podlomeným zdravím. Vybraná částka by měla sloužit na základní několikaměsíční potřeby pro fungování malé kanceláře (nájem + energie, promítací zařízení, kancelářské potřeby,...). Zároveň klubovna může sloužit žákům a studentům, kteří se zde mohou dozvědět o úloze československé a české armády v různých časových obdobích či zde mohou aktivně trávit svůj volný čas. Zařízení podobného typu v jižních Čechách dlouhodobě chybí. Do budoucna je plánováno také komunitní centrum (KC) pro válečné veterány v Č. Budějovicích pod patronátem Československé obce legionářské, které však vznikne nejdříve v letech 2023/2024. Vzhledem k velkému počtu veteránů na jihu Čech (celkem asi 200 osob) se uplatní jak KC v krajském městě tak tato menší klubovna. Vybraná částka bude poskytnuta Sdružení válečných veteránů ČR, jelikož nedostávají od státu žádné příspěvky.
23. dubna 2022 navíc proběhne na II. nádvoří zámku v Českém Krumlově slavnostní nástup válečných veteránů k příležitosti 30. výročí prvního vyslání československých vojáků do misí UNPROFOR. Válečné veterány tak můžete osobně poznat a sledovat jejich každoroční setkání, které dokládá, že na mírových misích vzniklo velké množství pevných přátelství.
Na setkání budete moci například spatřit pplk. v. v. Ing. Milana Čajdíka, účastníka mírových operací OSN a NATO. Je jedním ze zakládajících členů znovuobnovené Československé obce legionářské (ČsOL), v roce 2004 se stal předsedou Jednoty ČsOL Jihočeského kraje a krajským místopředsedou Sdružení válečných veteránů ČR. Od počátku se zapojil do projektu Péče o novodobé válečné veterány, kterým pomáhal po návratu z misí při uplatnění na trhu práce. V této činnosti pokračuje v současnosti jako krajský koordinátor a předseda Jednoty ČsOL České Budějovice.
Zúčastní se také brigádní generál v. v. Ing. Karel Blahna (na fotografii v uniformě).
Zdroj: Jitka Dvořáková
Jiří Kopal, zdravotnický pracovník a student všeobecného lékařství. Narodil se v Českých Budějovicích, celý život však žije v Českém Krumlově. Je mimo jiného také národním velitelem mezinárodní organizace Lazarus Union. K válečným veteránům jej přivedl plk. v. v. Ing. Jan Horal, MBE, který válečným veteránům, zvláště československým letcům v řadách Britského královského letectva, významně pomáhal. Jiří Kopal považuje tuto činnost za velice prospěšnou a v odkazu Jana Horala dále pokračuje.
Tito vojáci nám dělali dobré jméno všude ve světě a otevřeli nám dveře do Evropy, podpořme je prosím.
Přispěvatel, který projekt podpoří částkou 1500 Kč obdrží modrý baret s nášivkou OSN! Baret používaný jednotkami UNPROFOR (mezinárodní jednotky OSN). Armádní originál! Armádní baret s bavlněnou vložkou a koženým okrajem, v lemu je protažena tkanice na utahování baretu. Baret je použitý v dobrém…
ViacejPublikace "Vojenské újezdy" vydaná Ministerstvem obrany ČR ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze. 1. vydání 2020, pevná vazba s přebalem, 152 stran, ISBN 978-80-7278-816-3 Doprava až k Vám je v ceně odměny.
Viacej
Komentáre