Pomozte na svět druhému dílu pohádkového adventního kalendáře. Tentokrát se jmenuje Dobrodružství velryby Florentiny. Kniha 24 pohádek, každá s omalovánkou. Vzniklo jako náhrada sladkého advetního kalendáře, k použití po celý rok.
Autor: Petra Janoušková
Všetko alebo nič. Projekt skončil 7.11.2021 v 08:56.
Cílem tohoto projektu a vydat pohádky Dobrodružství velryby Florentiny jako knížku, kterou můžete použít právě jako adventní kalendář, a ještě ji třeba darovat k Vánocům. Pohádky jsou použitelné po celý rok, protože tématikou jsou spíše "environmentální výchovou" - seznamují děti se světem pod mořem. Ke knížce bude k dispozici také samostatný sešit s omalovánkami a hrami. Dodání knih a omalovánek očekáváme do konce letošního listopadu, abyste mohli s dětmi již 1. prosince začít pohádky číst a vybarvovat.
Prostřednictvím Hithitu bych chtěla zajistit předobjednávky, aby bylo možné knihu zpracování a tisk zafinancovat. Vybrané peníze mi umožní knihu vytisknout a odměnit dobré duše, které se na její tvorbě podílely.
Když jsem byla malá, dostala jsem adventní kalendář. Kdysi nebyly běžně k dispozici, tak to pro mě byla vzácnost. Velmi se mi líbilo otvírání okének, objevování, co je vevnitř a odpočítávání do Vánoc. Přísahala jsem si tenkrát, že až budu mít jednou děti, adventní kalendář jim dopřeji.
Pak jsem vyrostla, narodilo se mi první dítě a začala jsem se trošku zajímat o zdravou stravu. A sice jsem chtěla svému dítěti dopřát adventní kalendář, ale nechtěla jsem, aby jenom kvůli tomu jedlo čokoládu. Tak jsem začala vyrábět kapsičky a udělala jsem dárečkový adventní kalendář. Jenže když potřebujete 24 dárečků, chce to vymyslet drobné dárečky. Drobné jak fyzicky, aby se vešly do kapsiček, ale i finančně. Protože co si budeme povídat, i kdyby byl jeden za sto korun, cena adventního kalendáře pak neúměrně narůstá. Tak jsem první rok koupila nějaká zvířátka, druhý rok jsem vymyslela tiskátka. A pokaždé tak po 10 dnech jásání přestalo a ukázal se protáhlý obličejík, že "zase zvíře/zase tiskátko". A tak jsem přemýšlela dál. Došlo mi, že tím své dítě (tedy pak už svoje děti) zaplavuji neúměrným množstvím věcí a ony si jich stejně neváží. Děti nepotřebují "věci", děti potřebují čas a společné chvíle. To je to, co si každý ze svého dětství pamatuje.
Začala jsem proto pro ně psát adventní pohádky. Na každý den jednu pohádku, kterou najdou schovanou na konkrétním místě a také jsou zvědavé, co tam zrovna je. Jeden rok jsem vyrobila sáček na pohádku, druhý rok ozdobný tubus. Vyvěsili jsme je na místo, kam děti dosáhly a ony se každé ráno běžely podívat, co že je tam nového. Začala jsem je i doplňovat obrázky. A sedli jsme si spolu a tvořili. Tenkrát vznikly Pohádky z lesa. Dlouho jsem slibovala další knížku a teď se konečně rodí. Jmenuje se Dobrodružství velryby Florentiny.
Napsala jsem pro děti jako druhý adventní kalendář pohádky o velrybě Florentině. Florentina putuje se svojí maminkou oceánem a objevuje různé zajímavosti, které svět pod vodou skrývá. Obsah samotných pohádek není adventní je spíše poznáváním přírody a výchovy pro životní prostředí. Krátké pohádky určené pro děti cca 5-9 let (podle toho, jak posedí). Pohádky doplnila krásnými obrázky výtvarnice Jitka Koldová.
Adventní kalendář funguje tak, že se vyrobí místo, kde jsou každý den umístěny pohádka a omalovánka. My měli v průběhu času sáček, tubus a truhličku. Současně je někde na místě, kam dítě dosáhne, umístěný samotný kalendář. Ten bude k dispozici zdarma ke stažení u nás na stránkách. Každý den se přečte pohádka, vybarví omalovánka a dítě si podle své fantazie vybarví na kalendáři další políčko. Ke knížce chystáme také omalovánky s hrami, takže můžete doplnit ještě úkoly z tohoto sešitu.
Adventní kalendář se tak pro děti stává ne "chvílí pro sladkost", ale každodenní příjemnou chvílí strávenou s rodičem. Pohádky jsou díky svému obsahu použitelné po celý rok, původně jsem však tvořila právě jako adventní kalendář. Proto je jich 24. (Vím, že advent má pokaždé jiný počet dní. Uznávám, že jsem si to začátkem k 1. prosinci poněkud usnadnila :) ).
Pohádky jsou psané velkými písmeny se zdůrazněným prvním písmenkem ve větě, aby se děti mohly pokoušet podle svých schopností o čtení. Pohádky jsou podle vyjádření několika učitelů vhodné pro nácvik čtenářských dovedností.
Mé jméno je Petra Janoušková. Začala jsem se již před 14 lety zabývat přirozenou výchovou dětí a zjistila jsem, že rodičovství tak může být výrazně snažší, než jsem si kdy myslela. Ráda se scházím s rodiči na seminářích na témata jako jsou samohlídání, nastavování hranic, vztek. V poslední době k tomu přibylo povídání o zodpovědnosti za domácí práce a více se mi do života dostávají čistě ženská témata. Mezitím vším realizuji věci, které mi dávají smysl. A tak jsem pro své děti a naši rodinu sestavila domácí tabuli Family Flow a napsala pohádkový adventní kalendář. První byly Pohádky z lesa a teď druhý díl (naprosto nenavazující) Dobrodružství velryby Florentiny.
Jitka Koldová je moje milá kamarádka, se kterou nás společné tvoření nesmírně baví. Má na svědomí obrázky k Pohádkám z lesa, obrázky na domácí tabuli Family flow a teď právě i Florentinu.
Pochopitelně nám pomáhá i celá řada dalších šikovných spřízněných duší, bez kterých by žádné z mých děl nemohlo vzniknout.
Velmi se osvědčilo u raně školních dětí, že si přečtou pohádku sami a pak podle textu vybarvují omalovánku. Byly nadšené, že mají naopak "omalovánky s příběhem".
Pohádky, omalovánky, a dokonce i adventní kalendář, byly testovány na dětech!
Komentáre