Projekt Uniqat vydáva debutový album a touto cestou žiada o finančnú podporu spojenú s dokončovaním CD. (Mix,Master,Grafika). Vďaka inovatívnemu prístupu k cimbalu, (elekrifikácia, efektovanie cimbalu) sa nám podarilo docieliť unikátny zvuk popovej dosky.
Author: UNIQAT
Praha, Prague, Česko
All or nothing. Project finished on Jun 12, 2021 at 17:41.
Uniqat je autorský projekt zložený z dvoch profesionálnych hudobníkov, pôsobiacich na Česke a Slovenskej scéne už skoro 10 rokov.
Lockdown nám doprial čas a priestor na tvorbu a inšpiroval nás k založeniu projektu Uniqat. Okrem toho sme spolu s bubeníkom Jakubom Šindlerom založili vlastné štúdio s názvom Brejz and Son, kde v posledných 6-tich mesiacoch vznikali skladby na album Silence. Prvkom, ktorý považujem za unikátny, je cimbal, ktorý používam netradičným súčasným spôsobom, líšiacim sa odpôvodnej cimbalovej hudby. Tento spôsob práce s cimbalom je pre moju tvorbu charakteristický. Používam na neho efekty a technológie, ktoré zatiaľ nikto na cimbal nepoužil.
Hľadanie celkového zvuku je pre nás priorita a preto sme za našu doterajšiu kariéru profesionálnych muzikantov investovali do nástrojov, softwareov, efektov atď… väčšinu našich doterajších zárobkov. Na základe vybavenia, ktoré sa nám podarilo za posledných cca 10 rokov nazbierať a ktoré používame už v rozbehnutom projekte, bude album Silence extrémne zvukovo a inštrumentálne farebný. Kombinácia nástrojov ako zefektovaný cimbál pomocou overheadov cez gitarové efekty (Strymon) s legendárnym syntetyzátorom Prophet Rev2 je iba jeden z mála príkladov unikátnych spojení, ktoré na albume zaznejú. Veľký priestor pre experimentáciu, ktorý sa ponúka je ale vedome regulovaný a vedený do konkrétnych foriem skladby, ktoré by sa dali definovať ako alternatívny pop. Nejedná sa teda iba o album,ktorý má prekvapiť sound-designom, a nevšedním používaním klasických nástrojov (viď cimbal), ale aj potenciálom spojiť kultúrne dedičstvo, moderný prístup a dostať sa tak k širokému spektru poslucháčov.
Cieľom zbierky je pokrytie aspoň základných nákladov spojením s vydaním nosiča (Mix, Mastering, Grafika, Merch,)
UNIQAT
Projekt Uniqat je spojením dvou nesmírně originálních muzikantů, Vladimíra Mikláše a Jakuba Šindlera.
Při povrchním poslechu se dá vznikající album Silence označit za desku „popovou“. Bez ohledu na hudební škatulky obsahuje album hudbu, která v mnoha ohledech vybočuje ze zajetých postupů české populární hudby.
Ve všech devíti skladbách můžeme slyšet, že za nimi stojí vynikající muzikanti. Což se dá ilustrovat nejen na detailech, které jsou slyšet okamžitě (např. 7/8 takt písně 8th Grade Love). Písně jsou harmonicky bohaté, některé postupy dávají vzpomenout na moderní jazzové autory Kurta Rosenwinkela nebo Mikea Morena. Nejdůležitější ovšem je, že písně (a dvě instrumentální skladby) mají výrazné melodie, každý track je něčím jedinečný. Album má jednoznačně svoji tvář.
Vlado Mikláš je vynikající kytarista - a proto je, dle mého názoru, velmi vtipný moment, když si ve čtvrté skladba (právě v písni 8th Grade Love) posluchač všimne akordu elektrické kytary, protože do té doby tento zvuk nebyl na albu tímto způsobem použitý (o píseň dříve dojde na jednohlasou linku zkreslené el. kytary). Dalším překvapivým prvkem může být použití cimbálu (rovněž Vlado Mikláš) - slyšíme jej (velmi nenápadně) např. v Dream Reality a v závěrečné Closure (a tušíme jej pod „nánosem efektů“ ve Falling Gaps).
Jakub Šindler je jedním z nejoriginálnějších bubeníků na pražské scéně. Na albu Silence doplňuje svoje hraní elektronikou - vkusně, podle toho, co je potřeba pro konkrétní píseň.
Kromě syntezátorových basových partů uslyšíme v několika skladbách i baskytaru v rukou Jakuba Vejnara. Podobně, jako když si americké hvězdy zvou např. Tonyho Levina, jsou Vejnarovy party účelné, ale také muzikantsky osobité. Což může být i důkaz o tom, že tvůrci alba Silence jsou dobrými producenty.
Vladimír Mikláš a Jakub Šindler spolu hrají v populární kapele Bert & Friends. Ta si získala posluchače mj. i svým humorem, ale pro mě je její přínos i v tom, že se jedná o pop, který je poctivě zahraný a zaranžovaný. Uniqat se dá brát jako pohled na stejnou věc, z jiného úhlu. Texty jsou v angličtině, pěvecký projev Vlada Mikláše je spíše introvertní. V kombinaci se syntezátorovými povahami má takový zpěv „polidšťující“, civilní účinek.
Přestože je album ve fázi demosnímků, už teď dává tušit, že hotový tvar bude záležitost, která by mohla být stejně zajímavá pro nezatížené posluchače i pro muzikanty. Vladimír Mikláš s Jakubem Šindlerem dokazují, že muzikatni se nemusí do popu pouštět jen kvůli muzikantské exhibici - mohou mít ambici vytvořit hudbu, ve které je i na několikátý poslech co objevit. Uniqatu se to stoprocentně daří.
Jakub Doležal
externí spolupracovník Českého rozhlasu
pedagog na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka
Comments