České vydání knihy o rwandské genocidě "Shake Hands with the Devil" (Podat ruku ďáblovi). Jde o mimořádné písemné svědectví jedné z největších tragédií 20. století od přímého účastníka, velitele mírové mise OSN ve Rwandě generála Roméa Dallaira.
Author: Malvern
Praha, Hlavní město Praha, Česká republika
All or nothing. Project finished on Dec 15, 2014 at 15:32.
"Rwanda mě už nikdy neopustí. Je v pórech mého těla. Moje duše zůstává v těch kopcích, jsem v duchu neustále se všemi lidmi, kteří tam byli povražděni." gen. Roméo Dallaire
Zrána dne 6. dubna 1994 bylo sestřeleno letadlo...
... v němž cestoval rwandský prezident Juvénal Habyarimana. Tato událost odstartovala patrně největší genocidu, jakou svět zažil po druhé světové válce. Říká se, že to byla jedna z „nejrychlejších“ genocid historie vůbec. Během pouhého sta dní bylo brutálně zavražděno na 800 000 nevinných lidí. Cílem se stali příslušníci národnostní menšiny Tutsiů a umírnění Hutuové. Vrahy byli jejich spoluobčané z většinového etnika Hutuů.
Podat ruku ďáblovi
To je název strhující autobiografie kanadského generálporučíka Roméa Dallaira, který velel mírové misi OSN ve Rwandě během genocidy. Jeho mise jménem UNAMIR měla Rwandě pomoci. Namísto toho se Dallaire a jeho muži stali svědky jednoho z největších masakrů lidských dějin. Sami zachránili desítky tisíc lidských životů, a to doslova navzdory mezinárodnímu společenství, které odmítalo vzít na vědomí rozsah katastrofy a dlouho se zdráhalo použít slovo "genocida" – z obav před tím, že by muselo vojensky zasáhnout.
Rwanda, země, kde ďábel na sebe vzal lidskou podobu
S knihou Podat ruku ďáblovi navštívíme „malý ráj na zemi“, který se během chvíle proměnil v peklo. Kdo byli osnovatelé genocidy a kdo její vykonavatelé? Politici, diplomati, zákulisní manipulátoři, ale i obyčejní lidé, kteří podlehli nejvulgárnější propagandě a dopustili se – často ze strachu z domnělého nepřítele – těch nejhorších myslitelných zločinů.
„Následující příběh vypráví o tom, co se v roce 1994 stalo ve Rwandě. Je to příběh o zradě, selhání, naivitě, lhostejnosti, zášti, genocidě, válce, nelidskosti a o zlu. Častokrát jsme byli svědky ušlechtilosti a čestného jednání. To vše ale zastínila nejrychlejší a nejefektivnější genocida moderních dějin. Během sta dní bylo nelítostně povražděno na 800 000 nevinných rwandských mužů, žen a dětí, zatímco vyspělý svět neprojevil sebemenší náznak zájmu, nenechal se vyvést z klidu a s rukama v klíně apokalypse přihlížel – anebo prostě přepnul na jiný televizní kanál.“
„Přišlo se na hrůzy koncentračních táborů a lidstvo si tenkrát jako jeden muž řeklo, ,tohle už ne. Uplynulo téměř padesát let a my zase jen nečinně přihlíželi a připustili tak nepopsatelné hrůzy.“
Oběťmi rwandské katastrofy se stala i řada vojáků mírové mise, jako byl např. polský důstojník Stefan Steć, který následkem děsivých zážitků spáchal sebevraždu.
Dallaire sám trpěl po návratu ze Rwandy posttraumatickou stresovou poruchou a roku 2000 byl ze zdravotních důvodů penzionován. Knihu napsal kromě jiného jako jakousi formu terapie, která jej zachránila před úplným zhroucením.
Generál Roméo Dallaire...
... se narodil 25. června 1946 v Nizozemsku holandské matce a kanadskému otci, který byl během druhé světové války nasazen v Eindhovenu. Po absolvování vojenské akademie vstoupil Dallaire do kanadských ozbrojených sil. Po návratu ze Rwandy se věnoval humanitárním aktivitám a svědčil před Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu. Jeho osudy inspirovaly několik filmových dokumentů a knih. Od roku 2005 je kanadským senátorem za liberální stranu.
Kdo jsme?
Jsme malé pražské nakladatelství, jmenujeme se Malvern a na českém knižním trhu působíme už více než 15 let. Pro více informací nás neváhejte virtuálně navštívit zde.
Proč knihu vydáváme?
„Tato kniha je žalozpěv za tisíce zmasakrovaných,“ píše Dallaire. Současně je tvrdou obžalobou mezinárodního společenství, které lhostejně přihlíželo masakrům, i když mohlo a mělo zasáhnout. Je působivým holdem hrstce obětavých lidí, kteří zachránili mravní tvář Západu. Ale především je strhujícím příběhem konkrétního člověka, Roméa Dallaira, psaným s až vojenskou věcností a detailní precizností. O to je působivěji vyznívá étos knihy a její ryzí humanismus.
Kniha byla oceněna řadou cen a přeložena do mnoha světových jazyků. Byl podle ní natočen dokument a hraný celovečerní film.
Letos uplynulo přesně 20 let od rwandských událostí.
Proto jsme se rozhodli knihu pro vás přeložit a vydat česky.
Částka z Hithitu pokryje polovinu nákladů na vydání (ne překlad).
Chcete vědět víc?
Comments