Sociálně-antropologicko-politologický cestopis o Rusku. Po Jeniseji k Severnímu ledovému oceánu - krajem šamanů, starověrců, komunistických lágrů a morbidní postsovětské nostalgie. Klíčová slova: Rusko, Sibiř, Arktida, Tajmyr, GULAG,stalinismus,cestování.
Author: Frantisek HRABAL
All or nothing. Project finished on Sep 25, 2020 at 19:08.
Jelikož jsem mládí prožil za ostnatými dráty tábora socialismu (pas mi StB zabavila ještě než jsem jej stačil jedinkrát použít), začal jsem si svoje cestovatelské sny plnit až po padesátce, resp. v penzi. Navzdory tomu a ačkoliv jsem nikdy nezbohatl natolik, abych se zmohl na klimatizovanou Tatru či offroad (a skutečnosti, že mé cestování nemá za cíl odškrtávání destinací, nahánění rekordů či mediální popularity) jsem stihl procestovat slušný kus světa – viz mapa ... (bez Tatry, bez sponzorů a bez mediálního humbuku).
Chci se podělit o získané poznatky a zážitky z oblastí ležících mimo klasické turistické destinace a rovněž pomoci rozptýlit iluze mnoha lidí o současném Rusku.
Klíčová slova: Rusko, Sibiř, Sibír, Arktida, Tajmyr, SSSR, GULAG, komunismus, stalinismus, Stalin, kleptokracie, cestování, cestopis, Jenisej, Krasnojarsk, Angara, Mrtvá trať, Transpolární železnice, Stavba 503, Dikson, Norilsk, Dudinka, Igarka, Kurejka, Stalinův panteon, zločiny komunismu, starověrci, starobřadníci, panslavismus.
O tom, do jaké míry se mi to podařilo za mě hovoří spíše pozitivní ohlasy renomovaných odborníků a osobností, které měly možnost seznámit se s rukopisem - viz anotace a recenze!
Pokud se mi podaří vydat tento svazek a setká-li se s úspěchem, bude to start většího projektu, zhruba 10-12 cestopisů:
"Přes notorická varování všem, kdo se pokoušejí porozumět Rusku, autor Cesty na Tajmyr se o to pokouší. Ojedinělým způsobem: kombinací zasvěcených pozorování a pečlivého studia všemožné literatury. Jeho kniha je plavbou do ruské duše, do ruské mysli, do ruského pohledu na vlastní minulost i na svět. Pohledu, který čtenáře uchvacuje i děsí. Autor dokázal spojit až technickou věcnost svého pohledu s občanským zaujetím občana země, která si s Ruskem, hlavně s tím sovětským, užila své.
Vznikla tak kniha, která, myslím, nemá u nás obdoby. Je v ní uložena obrovská píle, autorská práce, schopnost vhledu. Nepochybně si zasluhuje vydání."
Doc. JUDr. Petr PITHART, historik a politolog;
bývalý předseda české vlády a dlouholetý předseda a podpředseda Senátu Parlamentu ČR,
=======================================================================
"Toto je daleko, daleko více než jen cestopis. Mohu napsat jen jedno… Doporučuji…. Doporučuji… Doporučuji!"
Václav MARHOUL, filmový režisér
=======================================================================
"Poutavý cestopis Fr. Hrabala-Krondaka není pouhým cestopisem, nýbrž cenným svědectvím o současném Rusku, doplněným mnohými sondami do ruské politické a kulturní historie. Zvláště cenné jsou poukazy na neuralgické body česko-ruské historie, úlohu Československých legií, osud Podkarpatské Rusi či srpnovou okupaci roku 1968, dodnes zkreslované ruskými médii."
Mons. prof. PhDr. Tomáš HALÍK, Th.D.
teolog, sociolog a filozof; prezident České křesťanské akademie
=======================================================================
"Hrabalův popis Ruska, to není nějaká primitivní antiruská agitka, ideologicky či nacionálně motivovaný žlučovitý projev rusofobie, je to prostě jen syrový popis surové ruské reality vnímané pohledem bezprostředního pozorovatele, s přihlédnutím k historickým souvislostem a nejrůznějším konotacím."
Jaromír ŠTĚTINA,
bývalý válečný reportér z oblastí SSSR a spoluzakladatel společnosti Člověk v tísni
=======================================================================
"Knihu mohu doporučit ke čtení jako doplněk k "velkým" dějinám SSSR a postsovětského Ruska." -- doc. PhDr. Hanuš NYKL, Ph.D. (Ústav východoevropských studií).
=======================================================================
Zhruba 10.000 fotografií z mých cest se nachází na mém Facebooku https://www.facebook.com/fero.hrabal/
Podaří-li se mi realizovat úvodní svazek mé edice, bude to motivace k pokračování, realizaci dalších 10-15 cestopisů, které mám rozepsané - viz:
Jsem vydavatel, cestovatel, ex-básník a ex-disident. Majitel malého rodinného a zároveň nejstaršího čs. soukromého vydavatelství CAD Press.
MOJE NÁZORY / články a komentáře publikuji na blogu http://ferohrabal.blogspot.cz/?view=magazine ;
+ https://www.facebook.com/fero.hrabal/media_set?set=a.951119884928092&type=3
Moje CV
.... Za totality jsem pod tlakem okolností a všeobecné pracovní povinnosti (po absolvování voj. služby, včetně půl roku v trestním útvaru Sabinov = za nedovolené ozbrojování = nějaké výbušniny a miny, které jsem - bohužel či bohudík - nestihl použít) vykonával kdejakou námezdní práci, která se nedala považovat za seberealizaci a tudíž ani nestojí za rozepisování (dřevorubec, cestář, strojník kompresorů na šachtě Podzemních inženýrských staveb, dělník u pásu v gumárnách, ve fabrice na barvy, biletář v kině Jalta na Václaváku, uklízení v Metru, noční strážník, topič atd.) přitom jsem napsal pár sbírek básní a 1 autobiografický román
Mezitím založení Výboru proti diktatuře v r. 1977 a následně zhruba 2 roky v base za "podvracení republiky" - na Ruzyni a na Borech jsem si dal přestávku až do r. 1980, kdy jsem na základech VPD založil své vydavatelství a vydavatelem jsem dodnes ..... kromě VPD a Charty 77 jsem už nikdy nebyl politicky či veřejně činný, jelikož tzv. "protistátní činnost" pro mne nebyla "přípravkou" na celoživotní politickou kariéru nebo zálohou na "trafiku"....
Moje minulost není tak podstatná jako mé plány do budoucnosti, takže je tu
trochu rozeberu. ... a jelikož můj život je bytostně spojen s mým vydavatelstvím ..... je podstatnější následující:
Historie vydavatelství CAD PRESS se začala psát v březnu 1980, kdy vzniklo za hluboké totality v Praze , původně jako ilegální agentura zabývající se jednak rozšiřováním informací o politické situaci v ČSSR, jednak rozmnožováním a šířením samizdatů (zakázaných literárních děl a dokumentů; navazujíce na činnost "Výboru proti diktatuře" v letech 1977-78, jejíž činnost ukončila StB a Generální prokuratura ČSSR kvalifikovala jako "podvracení republiky" podle § 98 Tr.zák. ).
Počátkem 80. letech zahájil CAD PRESS - mimo distribuce cizích materiálů - vlastní ediční činnost a vydal například první české překlady románů Jacka Kerouaca (Poutníci Dharmy a Podzemníci), antologii Rolling Stones a několik desítek svazků samizdatových kulturních revue Slovo a Antagon.
Od r. 1986, kdy vydal CAD PRESS první svazek antologie ZEN, se vydavatelství začalo orientovat na východoasijskou kulturu, filozofii a náboženství, především na zen-buddhismus a taoismus, výsledkem čehož bylo postupné vydání 8 svazků výše uvedené antologie ZEN, 5 svazků antologie BUDDHISMUS, představujících první publikace o buddhismu v češtině a slovenštině za posledních 40 let
Později - po revoluci - se zaměření vydavatelství rozšířilo na další mimoevropská náboženství a duchovní proudy v edici Světové duchovní proudy, v níž vychází například ediční řada Šamanismus a alternativní formy léčby a dva svazky Duchovní aspekty léčitelství (sborníky studií významných světových vědců, etnografů, antropologů, lékařů, psychologů, ale i domorodých léčitelů a duchovních učitelů).
Jedním ze zásadních faktorů, motivujících mne k zaznamenání a vydání mých zážitků a poznatků z cest NAPŘÍČ ZEMÍ, KDE DNES ZNAMENÁ VČERA, je skutečnost, že dominantním zdrojem informací o současném Rusku jsou různá ruská a prokremelská média, proruské facebookové skupiny a agilní trolové z řad ruské páté kolony, a navíc rovněž řada "cestovatelů" bohužel prezentuje Rusko po svém (tj. v souladu se svým "světonázorem"), resp. pohledem z okna rychlíku.
Jestliže jsem se rozhodl zkusit získat část potřebných financí na vydání svého cestopisu, ačkoliv jsem sám vydavatel, důvod je prostý. Náklady na vydání obdobné rozsáhlé publikace (obsahující vedle 432 stran textu i 96 stran barevných fotografií) přesahují mé možnosti a bankovní úvěr si nerisknu využít s ohledem na nejistou perspektivu vydavatelské živnosti.
Jde o finančně náročný projekt, vyžadující si rozpočet okolo 200 000 Kč. Přitom, jako vydavatel nekomerční literatury, takovým kapitálem nedisponuji a ani půjčkami od přátel nejsem s to náklady pokrýt, takže bych musel vydání uvedené knihy odložit na neurčito a riskovat, že později nebude již aktuální.
Navíc i při prodeji prostřednictvím distribučních firem je návratnost investice na dlouhé lokte a s nemalým rizikem (VO si strhává až 60% z ceny knihy a odebírá výlučně na dluh).
To v praxi znamená, že např. při prodeji výše uvedeného cestopisu CESTA NA TAJMYR, v knihkupectví bude stát tato kniha okolo 650 Kč, z nichž ovšem já obdržím jen c. 320 Kč, ze kterých následně odvedu 10%DPH a zaplatím výrobu a další režii....
Jelikož, jak vidno, projekt končí neúspěšně a s ním i subskripce na mou knihu (která je již ostatně v tisku), můžete si můj cestopis (jakož i jiné uvedené knihy) objednat buď přes můj osobní email ( fero@cadpress.sk či hrabalr@seznam.cz ) anebo prostřednictvím eshopu Abraxas: http:/…
MoreANOTACE: „Cestopis o Rusku, a jmenovitě hlavně o Sibiři a Arktidě, z pera renomovaného českého cestovatele, jenž zná Rusko zřejmě lépe, než 90% Rusů, jelikož ho během posledních 10 let projel křížem krážem – od Petrohradu po Vladivostok, od Murmansku po Magadan, od Čečenska po Čukotku a od Altaje…
More
Comments