Živí herci, živá hudba, živá kamera, živý střih. Film na divadle/divadlo ve filmu – v jeden jediný večer.
Author: SERŽANT TEJNOROVÁ
All or nothing. Project finished on Sep 29, 2014 at 16:13.
Kino umírá, ať žije Live cinema!
Břeh moře. Bezejmenné evropské město. Topící se žena. Dva muži, kteří by ji mohli zachránit. Spálené knihy. Jedna taška plná peněz. Dvě zrnící televize. Třinácté patro. Čtrnáct postav. Mohlo by se zdát, že spolu nemají nic společného…
„Snažíme se pro události kolem nás, pro náš život, pro světové dění najít vysvětlení ex post s nadějí, že bychom tak mohli, při použití těch samých zákonitě působících pravidel směrem dopředu, ovlivnit budoucnost. Ale tohle kauzální propojení je ve skutečnosti možné až zpětně, a nikdo, ani my, ani Bůh, někdy ani sama příroda nevládne vědomím o dalším vývoji nás všech. Stejně tak dobře bychom mohli házet kostkou.“
Poetická a expresionisticky laděná divadelní hra autorky Dey Loher, jednoznačně jedné z nejvýznamnějších a nejvíce oceňovaných současných německy píšících dramatiček, se stala předlohou nového projektu tvůrčí skupiny Sgt. Tejnorová & the Commando.
Hra Unschuld/NEVINA bude poprvé uvedena v České republice v překladu Veroniky Musilové-Kyrianové. Premiéra se uskuteční 20. 10. od 20:00 v hale nacházející se v objektu bývalé Chirany v pražských Modřanech.
Na jevišti se bude pracovat s nejrůznějšími způsoby snímání herců, s montáží, střihem a překrýváním, nebo kombinací těchto složek, a to naživo, přímo před zraky diváků! Filmová část bude realizována za pomoci sekvenční technologie s využitím tříkamerového řetězce. Tento filmový materiál se doplňuje s jevištní akcí a s obrazy vznikajícími na scéně.
Režisérka projektu PETRA TEJNOROVÁ vytváří jak vlastní divadelní projekty, tak i pohostinské režie. Patří ke generaci současných progresivních režisérů na poli alternativního divadla. Hostovala například v Dejvickém divadle, na Nové scéně Národního divadla, či v brněnském HaDivadle. Její projekty se každoročně představují na festivalech po celé Evropě. V loňském roce byl její poslední mezinárodní projekt prezentován v rámci APAP 2014 v New Yorku. Petra Tejnorová nabízí nový autorský jazyk, který vychází jak z oblasti multižánrových, či cross-over divadelních forem, tak z tzv. dokumentárního divadla a kolektivní tvorby. Je také autorkou dvou krátkometrážních filmů „Kniha o plánu“ a „Das Mädchen und die Waffe“.
autor: Dea Loher
překlad: Veronika Musilová Kyrianová
režie: Petra Tejnorová
scéna a kostýmy: Antonín Šilar
hudba: Jiří Konvalinka
hlavní kamera: Šimon Dvořáček
střih: Zuzana Walter
dramaturgie a asistence režie: Kateřina Jandáčková
produkce: Zuzana Hájková a Michal Somoš
herci: Vanda Hybnerová
Majo Chalány
Petr Vančura
Milan Hajn
Marie Švestková
Michaela Bendová
Beatrice Cordua
a studenti 4. ročníku herectví alternativního a loutkového divadla na DAMU
Překlad původního textu vznikl za podpory Goethe-Institut.
1) Projekt spojuje filmový a divadelní jazyk – nepůjde o žádnou ilustrativnost ani dokumentaci, ale o syntézu odehrávající se živě v čase představení. Obraz, který budou snímat jednotlivé kamery, by neměl sloužit jako videoinstalace, či jako audiovizuální prostředek, jako je tomu například v Laterně Magice. Nejde nám ani o záznam, ale o druhové propojení divadelní a filmové řeči. Ačkoliv využití sekvenční technologie především evokuje televizní inscenace, přenosy či záznamy koncertů nebo zpravodajství – tedy počiny spojené výhradně s televizní produkcí, my bychom rádi zapojením filmových objektivů posunuli hranice promítaného blíž k filmovému obrazu. Tento filmový obraz je pak syntetický s jevištní akcí.
2) Projekt NEVINA pracuje s prvky a principy LIVE CINEMA - nového žánru mediálního umění, v českém divadelně-filmovém prostředí ojedinělém žánru.
3) Hra německé autorky DEY LOHER Unschuld/NEVINA bude úplně poprvé uvedena v České republice - a to v překladu Veroniky Musilové-Kyrianové
4) Ambicí projektu je také hledat hranice toho, co dokážeme vnímat jako přítomnost. Kde končí jistota diváka v odlišnosti vnímání bezpečného a do jisté míry chladného a neživého filmového díla a naopak autentického, zasahujícího, ale „nejistého“ divadelního představení? S touto hranicí si projekt chce pohrát a zároveň tuto hranici posunout.
5) V kontextu současných českých divadelních produkcí může být projekt velice zajímavým a originálním posunem od žánrové a druhové selekce, tedy hranice filmu a divadla, k jejímu prolínání se snahou vyvolat nový druh estetického i společenského zážitku.
V modřanské hale bývalé Chirany, se něco chystá. Něco velkého. Prozatím se tam snažíme uklidit nánosy prachu a odklidit všelijaké haraburdí, a těšíme se, jak prostor přetvoříme k obrazu svému. Scénograf Tonda Šilar už si brousí pilku, a co nevidět tam vznikne improvizovaná dílna, ve které bude pod…
More
Comments