Už pět let funguje Hraničář jako multifunkční kulturní centrum v srdci Ústí nad Labem. Jenže zastaralá promítací technika se pro nás stala nepříjemným omezením. Abychom mohli hrát nejnovější filmy ve vysoké kvalitě, potřebujeme naše kino digitalizovat.
Author: Veřejný sál Hraničář
Česko
All or nothing. Project finished on Dec 14, 2019 at 09:22.
Už pět let žije Hraničář jako multifunkční kulturní centrum v srdci Ústí nad Labem. Letos jsme se rozhodli, že je na čase posunout naše snahy zase o kus dál. Zastaralá promítací technika nás totiž velmi omezuje v tom, jaký filmový zážitek můžeme našim návštěvníkům dopřát.
V našem kině chybí technologie umožňující promítání nejnovějších filmů ve vysoké kvalitě. Jde o tzv. specifikaci DCI známou také jako “digitalizace kina”. Rádi bychom promítali filmy v době jejich premiér, ale filmové distribuční společnosti tuto možnost poskytují pouze kinům vybaveným právě standardem DCI.
Digitalizaci kina připravujeme už delší dobu a většinu finančních prostředků (přibližně 900 000 Kč) jsme již sehnali. Bohužel, ani na tu nejlevnější variantu to nestačí. Pomozte nám tento důležitý krok dotáhnout.
Digitalizujme Hraničář společně!
Pokud vás cokoliv ohledně Hraničáře zajímá, napište nám na press@hranicar-usti.cz. Děkujeme za vaši podporu!
Kelímek na kávu s logem Café ve Foyer
Designové šperky z pryskyčice od Simony Pekařové
Budova Hraničáře stojí v centru Ústí nad Labem už od roku 1923. Ve třicátých letech patřil Hraničář k nejvýznamnějším kinům v České republice.
Začátkem 60. let byl sál přestavěn do současné podoby čistě pro provoz kina.
Kino bylo v provozu až do roku 2010, kdy jej tehdejší vlastník zavřel. Budova pak nebyla nijak využívána.
V roce 2014 se skupina mladých lidí spojených s místní Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně dala dohromady se slavným ústeckým divadelním souborem Činoherního studia tehdy ničeným politickými tlaky místní radnice. Společně vytvořili plán na oživení budovy Hraničáře, který se měl stát novou scénou pro soubor Činoherního studia a pro další kulturní program.
Tehdy připlula nebývalá vlna solidarity od občanů Ústí, ale i celé ČR. Dobrovolníci pomáhali, lidé se zajímali – o Činoherní studio a nově opět o Hraničář. Činoherní studio se nakonec úspěšně vrátilo do své původní budovy a příběh novodobého využití Hraničáře mohl začít.
Letos oslavil Hraničář 5 let od svého znovuotevření a každým rokem jsou jeho prostory plnější. Má svou kavárnu, galerii, multifunkční sál a foyer. Díky těmto prostorům tu tak mohou probíhat filmové projekce, výstavy, divadelní představení, workshopy, přednášky, koncerty, festivaly a další kulturní a společenské akce.
Veřejný sál Hraničář je v ústeckém kontextu jedinečný prostor spojující současné výtvarné umění, film, divadlo, hudbu, přednášky, workshopy a další kulturní žánry s veřejným životem ve městě. Naší vizí je vytvořit z bývalé budovy kina Hraničář stabilní veřejnou kulturní instituci mezinárodního významu s profesionálním zázemím, která je nezávislá na proměnách politického prostředí.
Naše město má pověst místa, kde se nic neděje. Právě to se snažíme změnit. Tvoříme kvalitní kulturní program s četností zhruba 25 akcí měsíčně, 23 000 diváků ročně. Nabízíme občanům tohoto města kulturní nabídku, která zde doposud scházela. Nenabízíme pasivní zábavu. Kulturu a současné umění považujeme zejména za prostředek pro rozvoj tvořivosti, osobnostního růstu a objevování nových způsobů komunikace v široké společnosti. Můžete k nám zajít na výstavu, filmové promítání, koncert, kreativní dílny, diskuze, přednášky, cestopisy a mnohé další.
V Hraničáři se nebojíme otevírat kritická témata, která jsou v naší společnosti aktuální. Přesto jasně deklarujeme svou politickou nestrannost.
Mezi naše klíčové aktivity patří:
výstavní projekty zaměřené na současné výtvarné umění,
organizace a podpora volnočasových aktivit,
organizace filmových projekcí,
spolupořádání filmových festivalů,
výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti pro děti, mládež, dospělé i seniory,
organizování přednášek, seminářů a stáží včetně spolupráce s podobnými zařízeními,
organizace kulturních pořadů pro školská zařízení.
Comments