Dokument o návratu vlků do přírody na Broumovsku a jejich (ne)přijetí místními. Má tento predátor v naší přírodě ještě místo? Podpořte dokončení našeho filmu, vybrané peníze použijeme na práci ve střižně a kvalitní zvukovou a obrazovou postprodukci.
Author: Martin Páv
All or nothing. Project finished on Dec 19, 2019 at 10:40.
Vlci jsou zpět! Před více než dvěma staletími byli vlci na Broumovsku vyhubeni, teď se do naší přírody pomalu vrací a mění tak životy spousty lidí. Dokument Vlci na hranicích portrétuje jejich problematické přijetí: zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata farmářů, proti kterému není možné se účinně bránit. Dokážeme vlky opět přijmout?
Podpořte vznik filmu Vlci na hranicích o návratu této divoké šelmy do naší přírody!
Téma vlků je v současnosti hojně diskutované v médiích. Ochránci přírody se radují, že se tato šelma přirozeně vrátila na naše území a rozšiřuje tak přirozenou biodiverzitu, farmáři už na ni ale nejsou zvyklí. Myslivci se proti vlkům bouří, protože podle nich narušují rovnováhu lesního života. A tak vlci rozdělují společnost v názoru na to, co s nimi. Vydejte se s režisérem Martinem Pávem na cestu na Broumovsko, kde byl roku 2016 potvrzen výskyt čtyřčlenné vlčí smečky a od té doby počet vlků narůstá. Potkejte místní farmářku, která vlky hájí, farmáře, který proti nim naopak bojuje, starostu malé obce, který brání práva svých občanů a pomáhá jim vypořádat se se změnou, kterou vlci do jejich života přináší, ale i další postavy a jejich příběhy pevně spjaté s vlky.
Režisér Martin Páv natáčel na východě Čech dva roky a sledoval tak vývoj situace. Jeho předchozí film Kibera: Příběh slumu vidělo celkem 115 000 diváků, vyhrál cenu diváků na dokumentárním festivalu MFDF Ji.hlava, Speciální cenu poroty na festivalu Jeden svět v Bratislavě a následně byl promítán po celé Evropě i v Africe.
Za peníze vybrané na Hithitu budeme schopni film dokončit ve vysoké kvalitě, kterou si podle nás zobrazení přírody zaslouží. Zaplatíme plnohodnotnou obrazovou a zvukovou postprodukci: barevné korekce a zvukový mix, a dále grafický vizuál. Díky Vaší podpoře na Hithitu budeme moci film podpořit propagačně, aby na něj do kina dorazilo co nejvíce lidí. V rámci kampaně k filmu chceme rozšiřovat povědomí o problematice vlků, ochrany naší přírody a biodiverzity obecně. Budeme například spolu s projekcemi pořádat diskuze se zastánci obou názorů, s ekology a odborníky.
Pokud se nám ale podaří vybrat víc peněz, máme však i další plány.
1. meta – 450 000 Kč
Plnohodnotná obrazová i zvuková postprodukce, grafika, distribuce a propagace.
2. meta – 550 000 Kč
Náš film je o přírodě, o tom, jak k ní má člověk přistupovat. Také je ale o přirozeném strachu v nás, strachu z neznámého. Myslíme si, že Vlci na hranicích tak můžou fungovat jako skvělý výukový materiál pro žáky i studenty. Vytvoříme proto manuál pro učitele, kteří budou film promítat v rámci školy. V manuálu budou tipy na diskuzi, otázky, pracovní listy, stejně jako doplňkové videomateriály. Nebudou chybět ani tipy na to, koho si do diskuze o přírodě i o přijímání nám neznámého pozvat.
Když se Martin vracel z Afriky z natáčení svého předchozího filmu Kibera: Příběh slumu, bylo mu líto, že se jedna velká životní kapitola neodvratně blíží ke konci. Rozesmutnělý listoval novinami a netušil, že nová etapa začne hned za pár stran – vzápětí objevil článek o farmářích na Broumovsku, kteří zorganizovali protest proti vlkům. Námět na nový film se začal rodit okamžitě. Čím více o tématu mluvil s ostatními, tím více mu bylo jasné, že v sobě téma nese mnohem víc než pouhou rozpravu o návratu vlků do české krajiny. Postupně si se svými spolupracovníky začali uvědomovat, že ve skutečnosti vytváří velký portrét společnosti, která reaguje na přítomnost něčeho nového. Vlci na hranicích se tak stali metaforou současné společenské krize. Myšlenka se zalíbila jak České televizi, tak Státnímu fondu kinematografie, a film se začal pomalu rozvíjet.
Martin Páv, režisér
Martin vystudoval hranou režii na FAMU, krátce nato se však začal věnovat dokumentu. Svoje zkušenosti s hranou režií považuje při natáčení dokumentů za velkou výhodu – primárně mu jde nejen o silné a emočně naplněné příběhy, ale i silné audiovizuální zpracování. Debutoval filmem Kibera: Příběh slumu, který loni vyhrál Cenu diváků na MFDF v Jihlavě. V současné době nastupuje na doktorát na Ústavu mezinárodních vztahů, kde se věnuje postkoloniální identitě slumů a měst zemí globálního jihu. Střetávání kultur a jejich vzájemné ovlivňování je jedním z Martinových nejzásadnějších témat, kterým se chce ve své tvorbě věnovat. Neméně důležitým tématem je pro něj i vztah člověka k přírodě a jeho dopady na lidskou psychiku, což do hloubky analyzuje právě ve svém nově vznikajícím filmu Vlci na hranicích.
Zuzana Kučerová, producentka
Zuzana debutovala celovečerním dokumentárním filmem o největším africkém slumu – Kibera: Příběh slumu (rež. Martin Páv), který loni vyhrál Cenu diváků na dokumentárním festivalu v Jihlavě. Kromě Vlků na hranicích připravuje krátký animovaný film Marka Náprstka s názvem Ant Hill a se scenáristy Adélou Kabelkovou, Klárou Vlasákovou a Radkem Hosenseidlem vyvíjí seriál Dear Universe. Kromě producentství pracuje pro Českou televizi v Centru mezinárodních programových projektů. Vystudovala katedru produkce na FAMU a dokončuje magistra na mediálních studiích Univerzity Karlovy.
Na filmu se dále podílí:
Kamera: Petr Racek
Zvuk: Adam Bláha
Grafický design: Jan Němec
PR a propagace: Hana Blaha Šilarová, Martin Černý
Hudba: Jiří Trtík
Vedoucí produkce: Augustina Micková
Jsme mladá česká produkční společnost, zaměřujeme se především na dokumentární filmy. V kině jste od nás mohli vidět dokumenty Central Bus Station či Budovatelé říše, ale také hraný snímek Sněží! Režisér Martin Páv v loňském roce debutoval filmem Kibera: Příběh slumu, který získal cenu diváků na MFDF Ji.hlava 2018 a byl uveden na festivalech ve Francii, v Polsku, na Slovensku, v Zambii či v Bosně a Hercegovině.
Drazí přispěvatelé, po dlouhé pouti po festivalech a českých kinech se Vlci na hranicích dostávají i na televizní obrazovky. Náš film bude v televizní premiéře uveden v úterý 15. února od 21:25 na ČT 2. Nalaďte se společně s námi! Budeme rádi, když dáte vědět i vašim přátelům. Pokud nestihnete…
MoreDrazí přispěvatelé, máme skvělou zprávu! Kina se otevírají a my se tak konečně budeme moct potkat na projekcích! Film bude mít premiéru 3. června, tak se přijďte podívat! Těšíme se na Vás na projekcích a na debatách po nich! Podívejte se na trailer. Těm z vás, kteří jste si jako odměnu vybrali…
More
Comments