Podpořte umění, kterému nikdo nerozumí a pomozte zrealizovat specifickou autorskou publikaci mapující dvě aktuální specificky prostorové výstavy Pavla Tichoně v Brně. Štědře se Vám odmění.
Author: Pavel Tichoň
Praha, Hlavní město Praha, Česká republika
All or nothing. Project finished on May 26, 2014 at 10:41.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Cílem je vytvořit oboustranný katalog, který zmapuje tyto dvě prostorově specifické výstavy, po jejichž ukončení nezůstane autorovi žádný hmatatelný artefakt. Vedle obrazové přílohy bude obsahovat autorské a teoretické texty ve dvojjazyčné mutaci. Za bonusovou cenu mohou potencionální dárci získat část "Velké věčnosti", což je velká nekonečná kresba vytvořená robotem. Tato kresba na dřevě bude po skončení výstavy rozřezána na menší formáty a signována. Případně mohou dárci zístat za menší obnos signovanou kresbu na papíře vytvořenu stejným způsobem, nebo starší cyklus grafik "Logoworld". Finanční prostředky budou použity na tisk a překlady. Grafický design provede autor sám. Díky všem za jejich dar. Práci zdar.
64 stran, CZ, ENG
první polovina katalogu věnovaná výstavě
Umění, kterému nikdo nerozumí, není umění, Dům umění v Brně, galerie G99
duhá polovina katalogu věnovaná výstavě
Pitevna Pavla Tichoně, Archiv MU Brno
1. Katalog, Pohlednice, Stickery, Rady do života
2. Velká věčnost - kresby
3. Logoworld - grafické listy
4. Outsider Paintings - obrazy
Pavel Tichoň, autor mladší generace (1980), je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (2006), a to v ateliérech intermediální tvorby prof. Milana Knížáka a ateliéru nových médií prof. Michala Bielického. Na současné české výtvarné scéně je nezaměnitelný svým přístupem k tvorbě a razantní hravostí a subverzivní ironičností proplouvající mezi všemi možnými médii. Jeho dílo je odrazem skeptického názoru s výrazným podtextem absurdity. Bezprostředně reaguje na situační a významové podněty ze svého okolí či sociální reality, které přetváří do nově definovaných souvislostí. Tato otevřenost na poli médií je přesvědčivě v jeho tvorbě prezentována v podobě média malby, například Poleva bláznivého cukráře či velice expresivní a tematicky až burleskně vytvořený obrazový cyklus Schielení z roku 2007 či svého času zajímavá a exponovaná socha tzv. Semtinské venuše – Nejvýbušnější socha na světě, vytvořena z plastické trhaviny Semtex 1A. Tyto parodické hry poukazují na současnou vyhrocenou společenskou situaci, která se nám někdy může jevit jako schizofrenní a kterou autor výrazově i vizuálně interpretuje. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Narodní galerii v Praze, Galerii Klenová a soukromých sbírkách.
Výstava v Galerii G99 navazuje na dosavadní autorovu tvorbu, přinese otevřeně kritický pokus textovou formou reevidovat umělecký provoz a umělecké strategie v současném umění. Za všechny můžeme zmínit citát od Jana Baucha, kterým je výstava uvedena: „Umění, kterému nikdo nerozumí, není umění“ či „Umění je lepší než nic“ autor předefinovává osobní vztah k umění i k obecnému, zažitému koloritu v současné společnosti. Tato „regrese“ je ironickou snahou autora tyto projevy ozřejmit a razantně pojmenovat. Poukazuje tím na vztah textového a vizuálního ve způsobu reprezentace současného umění. Nebojí se také zviditelnit a srovnat vizualitu pozdněrenesančního umění Hanse Holbeina mladšího, a to ve významu obrazové ikonografie, která je redundantním způsobem pop-artově „znehodnocena“ jako nástěnná tapeta a která je pro současnost obsahově nečitelná svým zašifrovaným poselstvím. Princip náhody (nosný princip vytváření umění v modernistickém uměleckém díle až po současnost) Pavel Tichoň použil v objektu – samohybném robotickém vysavači, který zaznamenává nekonečnou kresbu ve výstavním prostoru galerie. Vše je relativizováno a použitelné jako vizuální sdělení..
Comments