Budujme povědomí o významu včel pro lidi a světový ekosystém, protože bez včel nebude lidí! Přispějte na stavbu prototypu osvětového včelína a rozjezd jeho zážitkových služeb pro širokou veřejnost. Chceme prezentační prostor pro včely, ne továrnu na med!
Author: David Másilka
Velké Losiny, Olomoucký kraj, Česko
All or nothing. Project finished on Dec 10, 2017 at 14:22.
Před čtyřmi lety jsme se s manželkou Ivicou rozhodli odejít z Prahy do Velkých Losin, abychom mohli vychovávat naše děti blíže přírodě její krásou a každodenním kontaktem s živly. Koupili jsme dům se zahradou a tam to začalo. Ve starém včelíně bylo jedno včelstvo po předchozím majitelích. S velkým zaujetím jsem včely měsíc sledoval. Na česně úlu se děly různé věci, kterým jsem nerozuměl. Ve včelíně to nádherně vonělo medem a propolisem a pak to přišlo, před mýma očima se včely vyrojily. Byla to obrovská a nádherná síla, která mě se včelami spojila. Začal jsem včelařit. Od té doby jsem fascinovaný životem včel, jejich účinky na člověka a hlavně tím, co všechno se od včel a o včelách člověk může naučit. Rád do včelího světa vstupuji i s návštěvníky. Naplňuje mě, když vidím, že se z producenta medu s bolestivým žihadlem stává lidský souputník, pomocník, přítel a velký inspirátor.
Mým dlouhodobým záměrem je vybudovat povědomí o významu a důležitosti včel pro lidi a světový ekosystém vůbec, protože bez včel nebude lidí! Postupně chci postavit síť osvětových včelínů, jejichž smyslem je zábavnou a poutavou formou popularizovat svět včel. Věřím, že díky osobnímu zážitku se povede nový úhel pohledu na včely alespoň u některých návštěvníků i zvnitřnit. Hithit kampaň na postavení prototypu takovéhoto výchovně vzdělávacího včelína a rozjezd jeho zážitkových služeb, je pro mne prvním veřejným krokem.
V mém videu a fotogalerii vidíte můj domácí včelín, ve kterém můj příběh se včelami začal. Tento včelín však nevyhovuje ani prostorově, ani kapacitně, ani svojí polohou mému osvětovému záměru. Finance, které získám z této kampaně, využiji na stavbu zcela nového včelína primárně určeného k seznamování běžných lidí se světem včel a k relaxaci za pomoci včel, tzv. api-wellness. První skicu tohoto nového včelína vidíte na obrázku projektu a já jej nazývám prototypem.
V případě, že bude dosaženo cílové částky, prosím přispívejte a sdílejte projekt dál. Finance získané nad cílovou částku vložím do nákupu úlů, včelařského zařízení pro prototypový včelín, nákupu včelstev, úprav okolí včelína a pokud se vybere opravdu hodně i do vývoje jeho mobilní modulové varianty.
Řada významných vědců, myslitelů či duchovních vůdců jako Albert Einstein, Dalajlama nebo Rudolf Steiner upozorňují dnešní společnost na význam včel pro člověka. Včely se stávají trendem, povědomí o jejich užitečnosti a důležitosti pro světový ekosystém postupně narůstá, rezervy v osvětě o těchto výjimečných tvorech jsou však stále velké. Toto moje uvědomění v kombinaci s mými osobní zážitky se včelami, vhledy, které jsem díky nim udělal, zdravotní problémy, které jsem díky nim překonal, mne přivedlo k rozhodnutí přispět co možná největší měrou ke zvýšení veřejného povědomí o včelách jako nádherných bytostech, bez kterých bychom mi lidé nemohli žít krásně jako doposud a asi bychom jako druh velmi rychle vyhynuli.
Vás všechny, kteří s tímto mým záměrem resonujete, chci požádat o podporu prvního kroku. Přispějte na stavbu prototypu osvětového včelína ve Velkých Losinách a zahájení jeho zážitkových služeb pro širokou veřejnost a pomozte mi odstartovat lavinu nového povědomí o včelách a lidech.
Jak bylo již naznačeno výše, prototyp bude mít 3 části (moduly):
1) „Zážitkovou prezentárnu“ s 5-6 úly, do kterých je pěkně vidět a u kterých je možné příjemně posedět, povídat a kontemplovat. Úly jsou částečně proskleny pro celodenní bezpečné pozorování včel.
2) „Api-wellness“ s relaxačním lůžkem na 5-6 úlech pro dva s inhalátory na dýchání desinfikujícího a excitujícího úlového vzduchu. V této části jsou umístěny i skleněné nádoby, ve kterých se potencuje voda včelími vibracemi a získává tak novou vitální kvalitu.
3) „Medárnu“ se všemi možnými i nemožnými pomůckami včelaře a včelími produkty k okouknutí, vyzkoušení, osahání, ovonění a samozřejmě i k ochutnání☺.
Součástí všech interiérů i exteriéru včelína jsou interaktivní bannery, na nichž se dovíte zajímavosti z různých částí života včel. Např.: kolik je včel v úlu, co je to proměna dokonalá, zda si včely pamatují svého včelaře, čím se podobají člověku, proč a kdy se rojí, co to je vlastně med a jak vzniká, k čemu je člověku a včelám dobrý jejich jed, proč včely staví buňky podle posvátné geometrie, jestli má včela duši či ne, proč už od pradávna byly včely považovány za posvátná stvoření.
Pokud budete mít štěstí a při nahlížení do úlu najdeme kromě dělnic a matky taky trubce, dostanete jednoho na ruku na „něžné pohrání“! Není se čeho bát. Trubec Vás nepíchne... nemá žihadlo☺
Vystudoval jsem biologii, věnoval jsem se zážitkové pedagogice, většinu své dosavadní pracovní kariéry jsem spojil s výzkumem trhu a rozvojem lidí. Od mládí miluji přírodu, zvláště pak byliny, stromy, krystaly, ptáky a včely. Teď už vím, že chci všechny své dosavadní zkušenosti spojit ve vlastním projektu, který bude v přírodě, spojený se včelami a bylinami a bude mít společensko-ekologický přesah.
Hithit chci využít jako marketingový nástroj, který o mojí iniciativě rozšíří informace do světa a vygeneruje základní kapitál na postavení prototypu. Taky jsem zvědavý na odezvu a zpětnou vazbu, do jaké míry je moje idea atraktivní pro ostatní lidi.
Několik z Vás přispěvovatelů, se ozvalo, že by rádi, využili dárek ze včelího projektu, přestože se nepodařilo vybrat cílovou částku. Pokud chcete též darovat zážitkovou hodinu „O včelách se včelami“ pro rodinu, adopci úlu pro rok 2018 nebo si předobjednat Včelařskou – léčivý likér atd., neváhejt…
MoreDo konce kampaně „Rozbzuč prototyp osvětového včelína“ zbývá necelý 1 den, podařilo se vybrat přes nádherných 136 tisíc korun, což je však daleko před plánovanou cílovou částkou, která by znamenala stavbu nového včelína pro veřejnost. Všem příznivcům, ale zvláště Vám, finančním přispěvovatelům,…
More
Comments