Vážení a milí přátelé,
dovolujeme si vás upozornit na nové odměny! Nyní nás můžete podpořit tak, že si koupíte dva bubny a my vám kromě bubnů samých dáme prohlídku jedné ze tří pražských pamětihodností. Pamětihodností vás provede historik Muzea hlavního města Prahy Karel Kučera. Prohlédnout si můžete Novomlýnskou vodárenskou věž, Svatomikulášskou městskou zvonici, nebo Zrcadlové bludiště na Petříně.
Novomlýnská vodárenská věž
Přijďte se dozvědět více o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů do Novomlýnské vodárenské věže. Věží a novou multižánrovou expozicí provede historik Muzea hlavního města Karel Kučera v rámci komentované prohlídky. Prostřednictvím nových médií (videomapping, animace, videoart, virtuální realita) nabízí komplexní zážitek z kombinace dobových vyobrazení ze sbírek Muzea hlavního města Prahy se současným výtvarným jazykem. Seznamuje s úlohou vodárenských věží, ničivými požáry v průběhu staletí i příběhy pražského hasičstva. Imerzní instalace přenáší návštěvníka do nitra hořícího Národního divadla a odměnou za zdolání celé výšky věže je výhled z nejvyššího patra, a to jak do okolí, tak do blízké i vzdálené budoucnosti Prahy.
Svatomikulášská městská zvonice
Expozice ve Svatomikulášské zvonici prezentuje věže v její funkci, ke které byla určena, a to jako městskou věž nebo též obecní zvonici. Ve věži se seznámíte s náročným životem věžníků – strážců města, s historií objektu i se zneužitím památky v době komunistického režimu. Návštěvníci si mohou prohlédnout byt věžníka z období druhé poloviny 18. století, jehož součástí je černá kuchyně – jediná přístupná černá kuchyně v Praze. Na tuto část navazuje hlásovna – místo, kde věžník vykonával svou funkci. Součástí expozice je i pohled do barokního kanalizačního systému. Za návštěvu určitě stojí i zvonové patro se zvonovou stolicí a zvonem sv. Mikuláše z roku 1576. Svou roli také sehrála v době Pražského povstání, kdy odtud vojáci Wehrmachtu pozorovali barikády v Karmelitské ulici. Státní bezpečnost zvonici využívala od 60. let 20. století pro sledování přilehlých ambasád. Tzv. Kajka, nacházející se na samém vrcholu věže, zobrazuje zneužití věže totalitní mocí. Státní bezpečnost kajku využívala až do roku 1990. Komentovanou prohlídkou vás provede autor expozice historik Karel Kučera z Muzea hlavního města Prahy.
Zrcadlové bludiště na Petříně
Zrcadlové bludiště bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891 a nese podobu někdejší gotické vyšehradské brány zvané Špička. V bočních sálech byla v průběhu doby nainstalována zrcadla, přičemž levá místnost objektu byla v roce 1911 vybavena různě vypouklými a vydutými zrcadly (tzv. síň smíchu). Celkem se v bludišti nachází 35 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel. Prostřední sál nabízí pohled na dioráma znázorňující boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648. Historik Karel Kučera se věnoval historickému výzkumu tohoto objektu a provede vás komentovanou prohlídkou.
Doufáme, že vás naše odměny zaujaly. Děkujeme za podporu a těšíme se na vás na Bubnování pro Bubny 16. 10. od 17:00.
Váš Památník ticha