Ty-já-tr
DS Ty-já-tr se více než 30 let věnuje koncepční celoroční práci se všemi věkovými skupinami. A to od 4 let věku, po věk seniorský, kdy nejstarší aktivní člence Ty-já-tru je 90 let. Představení a akce pak připravujeme pro celé věkové spektrum s důrazem na věk MŠ a celé ZŠ (některá představení jsou adresována již dětem od dvou let věku, tj. klademe důraz na rodinou sounáležitost, sdílení prožitku).
DS Ty-já-tr založila na Praze 7 Radka Tesárková, která v čele souboru stojí dodnes. Jejíma rukama prošla celá řada současných vynikajících hereckých profesionálů – např. Vojtěch Dyk, Petr Vančura, Lenka Zahradnická, Markéta Frosslová – Děrgelová , Od začátku ovšem prioritou pedagogické práce v Ty-já-tru byl (a dosud je) důraz na všestranný rozvoj osobnosti dítěte, schopnost srozumitelně komunikovat, prezentovat svůj názor (a to je v dospělém věku důležité pro každé (!) povolání), rozvoj sociální empatie a vazeb. Osobnosti, které prošly Ty-já-trem, pracují i jako kvalitní pedagogové dramatické výchovy, pedagové v MŠ, ZŠ a SŠ.
DS Ty-já-tr vždy pracoval a pracuje s výbornými pedagogy - odborníky (v současnosti např. R. Svobodová, M. Jirásková, L. Kašičková, T. Vlček, J. Pergl a další),
V divadelní části pak také s kvalitními režiséry a dramaturgy (dlouhodobá a systematická práce s J. Somešem, držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovství).
Ty-já-tr pravidelně vystupuje na akcích Prahy 7 (Rodinný den, Zažít město jinak, Letenský masopust a řada dalších akcí).
Soubor také řadu let spolupracuje se seniorskými domovy – pravidelné zde pro jejich obyvatele uvádí představení, v době zákazu návštěv v době lockdownu minimálně jednou za měsíc Ty-já-tr hrál i online verze představení a to třeba několikrát za sebou, protože senioři se mohli setkávat jen ve velmi malých skupinkách.
Takřka 25 trvá Putování s huculem, kdy Ty-já-tr po vzoru starých komediantů putuje od vesnice k vesnici s povozem taženým dvěma huculskými koňmi, v obcích hraje „divadlo“, vybírá dobrovolné vstupné a to je vždy věnováno organizaci, která v neziskovém sektoru pomáhá potřebným. V minulosti byl výtěžek věnován např. Locice, Cestě domů, Helppes, či spolku SUKI (akce Babi, dědo slyšíme se?!). Za rok 2022 dostal výtěžek Putování spolek Tamtam, který pracuje s rodinami, kde je neslyšící potomek.
Aktivně jsme se v roce 2021 zapojili do spolupráce s Diakonií Českobratské církve evangelické na akci Krabice od bot. Ta je určena pro děti a mládež do 17 let a jejich rodiče, kteří na Vánoce vinou tíživé finanční situace moc dárků nedostávají. Nejčastějšími dárci pro tuto skupinu jsou děti, které do krabice zabalí dárky, které chtějí jinému dítěti věnovat. Na pomoc všem potenciálním dárcům natočil Ty-já-tr spoty – Dárek pro kluka to je věda. Děti z Ty-já-tru jsou autory scénáře, kameramany, režiséry, produkčními, moderátory…To vše (ovšem na jiné potřebné téma) budeme připravovat i v roce 2022.
Spolupracujeme i s jinými subjekty (např. s klukovským pěveckým sborem Pueri Gaudentes) na mezižánrových projektech (např. Rakovnická hra vánoční).
Děti z Ty-já-tru pravidelně hrají např v inscenacích Divadla Na Vinohradech, Divadla Rokoko a účinkují i v TV a filmu. Vše je ovšem nadstavbou běžné činnosti Ty-já-tru, nikoliv priorita a hlavní cíl činnosti souboru.
Ty-já-tr si za leta existence vybudoval v oblasti dětského divadla a divadla pro děti značku, která v kontextu ČR znamená kvalitu, spolehlivost, originalitu, prestiž.