Hledáme prostředky na tisk knihy fotografií matematika Karla Bucháčka (1932–2008). Chceme vzdát hold autoru, který zachytil dramatické události při invazi v srpnu 1968, nepřikrášlený život v Praze za normalizace i zakázané demonstrace v letech 1988–1989.
Author: Tomáš Pospěch
Česko
All or nothing. Project finished on Jun 29, 2023 at 12:41.
Karel Bucháček byl především matematikem působícím na akademii věd. Jen několik přátel jej znalo také jako milovníka hor, zahrádkáře a fotografa. V osmdesátých letech byl členem skupiny amatérských fotografů Město. Ale své fotografie příliš neukazoval, za svůj život neměl autorskou výstavu. Teprve když zemřel, jeho synovec Roman Bucháček objevil ve sklepě rozsáhlý archiv více než 80 tisíc snímků. Společně s Martinem Wágnerem je postupně procházeli, skenovali a zveřejňovali na Facebooku Karla Bucháčka (odkaz).
V uplynulých dvou letech jsme se snažili Bucháčkův archiv co nejvíce poznat. Vybrali jsme z něj výraznou linku vedoucí od roku 1968 k roku 1989, setkali se s jeho přáteli a členy skupiny Město, napsali texty, připravili fotografie pro tisk a zhotovili maketu. Získali jsme podporu Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury, ale to nestačí. Spouštíme proto kampaň na podporu tisku.
Ve svých fotografiích Karel Bucháček zachytil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, během normalizace fotografoval každodenní život, asanace pražských čtvrtí, zanikající kouzlo Žižkova, Holešovic, Karlína, Nuslí nebo Vršovic, ale také výstavbu metra a panelových sídlišť, kriticky glosoval prorežimní oslavy a k tomu sledoval fanoušky pražských fotbalových klubů, návštěvníky plzeňské Porty nebo nejrůznější výhonky vzdoru proti režimu. Chceme vzdát hold autoru, který navzdory své introverzi a poměrně prestižnímu zaměstnání vědce na Akademii věd ČR, neváhal zachytit dramatické události při invazi v srpnu 1968, nepřikrášlený život v Praze za normalizace i zakázané demonstrace v letech 1988-1989.
Roman Bucháček
synovec autora fotografií Karla Bucháčka, od roku 2010 se spravuje a zpracovává archiv svého strýce.
David Gaberle
fotograf, hudebník, ambasador pro Fujifilm.
Milan Nedvěd
grafický a knižní designér, autor řady úspěšných uměleckých a fotografických knih, za které získal ocenění Magnesia Litera, Nejkrásnější české kniha, Fotografická publikace roku, European Design Awards či Les Rencontres d'Arles The Book Awards.
Tomáš Pospěch
vizuální umělec, historik umění, editor fotografických knih. Působí na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě a jako kurátor fotografie v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Dosud připravil knihy o Viktoru Kolářovi, Jindřichu Štreitovi, Jiřím Hankem, Janu Jindrovi, Slovenské nové vlně, Deníky Josefa Koudelky aj., jeho vlastní tvorba byla publikována v autorských knihách Bezúčelná procházka, Zemědělské práce/Slušovice, Ztráta plánu / Šumperák.
Comments