O pěstounství, adopci a ústavní péči. Kniha o dětech, které nemohly vyrůstat se svými biologickými rodiči. Novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec zachycují příběhy těch, kterým osud nadělil těžký začátek života.
Author: Barbora Postránecká
Praha, Hlavní město Praha, Česko
All or nothing. Project finished on Mar 23, 2023 at 10:14.
Na jaře 2021 vznikla iniciativa Vyrůstat doma, která během května, června a července téhož roku uspořádala na Malostranském náměstí v Praze několik happeningů na podporu zrušení kojeneckých ústavů. V centru Prahy, hned vedle Poslanecké sněmovny, jsme natahovali prádelní šňůry. Celý den přicházeli lidé a věšeli na ně dupačky, taky vzkazy a dětské obrázky. Vlálo to tam všechno jako symbol těch, kteří vyrůstají sami, bez rodiny.
Parlament nakonec na sklonku léta 2021 po mnoha letech diskusí a snahy spousty lidí kojenecké ústavy pro děti do tří let skutečně zrušil.
Na náměstí jsme tehdy byly taky my dvě, novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec. O pár měsíců později jsme se rozhodly napsat o náhradní rodinné péči knihu. Jaké to je být pěstoun? Co všechno to obnáší? Co je to přechodné a co dlouhodobé pěstounství? Jaký je rozdíl mezi pěstounstvím a adopcí? Potřebuje osvojené dítě znát svoji biologickou rodinu? Jak se vyrovnat s tím, když přijdete o mámu a tátu? Jaké to je, vyrůstat v dětském domově? Jaké to je, najít nový domov? Jaký rodič musím být, abych to celé zvládl?
O tom všem bude naše kniha.
Rozhodly jsme se knihu sestavit z příběhů konkrétních lidí, kteří mají osobní (a někteří i profesní) zkušenost s pěstounstvím, adopcí a s životem v ústavní péči. Všechny rodiny, o nichž v knize píšeme, jsme s Janou Plavec navštívily. Vyprávění budou doprovázet autentické černobílé fotografie zachycující momenty jejich každodenního života.
Kniha vyjde na podzim 2023 v nakladatelství Vyšehrad.
Výběr některých kapitol:
- příběh přechodných pěstounů
- příběh rodiny, která si do pěstounské péče vzala handicapované děti
- příběh pěstounské rodiny, která se vypořádávala s tím, že na nějakou dobu poslala své dítě do výchovného ústavu
- příběh stejnopohlavního páru, který má v pěstounské péči malého chlapečka
- příběh kluka, který vyrostl v ústavní péči. Jeho máma o něj bojovala, chtěla ho zpět, ale marně
- vyprávění tří žen, které mají osobní, ale zároveň taky profesní zkušenost s osvojením
Zároveň jsme se rozhodly, že společně napíšeme ještě jednu, jedenáctou kapitolu, v níž se dostaneme tak trochu za hranice naší republiky. V březnu 2022 přijeli do Česka ukrajinští pěstouni. Utíkali se svými dětmi z okupované země a česká organizace SOS dětské vesničky jim nabídla pomoc. Nyní žijí tady, společně s námi. Zajímá nás, jaké je pěstounství na Ukrajině. Jak se jim tady žije? A jaká je vůbec historie a současnost SOS dětských vesniček?
Rády bychom po vydání knihy uspořádaly venkovní výstavu poskládanou z fotek a textů, abychom veřejnosti přiblížily náhradní péči. Sníme o tom, že to bude výstava putovní a budou se na ni moc podívat lidé nejenom v Praze.
Projely jsme s Janou Plavec už stovky kilometrů, abychom si s aktéry naší knihy mohly sednout k jednomu stolu a mluvit o jejich zkušenostech. A taky, abychom je mohly vyfotit tam, kde žijí. Chystáme se ještě na pár dní do Havířova, kde žijí ukrajinští pěstouni. Potřebujeme knihu během dvou měsíců dodělat, aby mohla letos v září vyjít. Čeká nás taky hledání cest, jak uspořádat putovní výstavu v krajských městech. Chceme, aby se o náhradní rodinné péči mluvilo ve veřejném prostoru víc a aby měli lidé představu o to, co všechno to obnáší a proč je to důležité. A tak se třeba povede, že se někdo díky naší knize (či výstavě) rozhodne stát pěstounem nebo adoptivním rodičem...
Mezi odměnami v naší kampani najdete mimo jiné Janiny fotografie, které pořídila pro knihu a taky během pražských happeningů. Nápad uspořádat happeningy na Malostranském náměstí vznikl také proto, že Barbora tu bydlí; další z odměn v nabídce je tedy procházka po Malé Straně tak, jak ji neznáte. A podpořit se nás rozhodli nyní i ti, kteří pomohli už jednou – tím, že dorazili na happening: zpěvák David Koller se svou ženou Annou, ekonom Tomáš Sedláček či umělkyně Eva Koťátková. I od nich tu najdete nějaké odměny.
Mezi odměnami je taky Průvodce Malou stranou - mapa vytvořená malostranským místňákem, kde najdete místa, o nichž turisté nemají ponětí...
Další odměnu, kterou tu máme, nám věnoval malostranský obchod Dogumi - obchod s českou tvorbou. Je to ručně šitá kabelka z korálků Jablonecké bižuterie od přední české výtvarnice. Těchto kabelek se dochovaly poslední desítky kusů...
A podívejte se ještě na logo iniciativy Vyrůstat doma, které bude na záložkách do knížky a plátěných taškách...
Barbora Postránecká (* 1983, Praha)
Vystudovala Fakultu humanitních studií UK v Praze a v následujících deseti letech prošla regionálním zpravodajstvím MF Dnes, domácím zpravodajstvím na iDNES.cz a Lidovými novinami, věnovala se především školství. Nyní je s dvěma malými dětmi novinářkou na volné noze. Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy lidí, kteří neměli v životě takové štěstí jako většina z nás. Její text s názvem Myslíš, že se někdy vrátím domů, který vyšel v magazínu Reportér, byl nominován na Novinářskou cenu 2021. Společně s Janou Plavec publikovaly v časopise Heroine článek Druhý start. O zkušenostech s pěstounskou péčí obvykle vyprávějí pěstounky-ženy; Barbora s Janou však oslovily pěstouny-muže, aby své příběhy popsali oni.
Založila iniciativu Vyrůstat doma.
Jana Plavec (* 1979, Litoměřice)
Vystudovala sociální dokument na Fotoacademii Amsterdam a několik let se v Nizozemsku živila jako fotografka. Na základě jejího oceněného absolventského projektu o sídlišti Chanov vznikla kniha nominovaná do užšího výběru na cenu Unseen Dummy Award a magazín GUP ji poté zařadil mezi stovku nadějných talentovaných fotografů v Nizozemsku. Nejčastěji vyhledává témata týkající se menšin a společensky znevýhodněných jedinců; vždy se při tom snaží zachytit každodenní život. V letech 2015–2016 dokumentovala takzvanou uprchlickou krizi z pohledu dobrovolníka (výsledkem byla putovní výstava Já, uprchlík), dalšími důležitými tématy jsou bezdomovectví žen, romská minorita v evropském prostoru, aktivní občanská společnost, politický extremismus ad.
Každé dítě by mělo vyrůstat doma.
Chceme ukázat, jaké náhradní rodičovství je.
Přinášíme příběhy, které se staly.
Děkujeme za vaši podporu.
Máme radost! Vršovické Kino Pilotů nás podpořilo v naší knižní a crowdfundingové snaze a věnovalo nám 100 lístků do kina. A my je věnujeme pěstounským rodinám. Domluvili jsme, že 50 lístků dáme do Charita Hvězda z.s. a dalších 50 lístků do nově vznikajícího Střediska pro podporu náhradních…
MoreDalší nové odměny jsou tu! Máme radost, protože se nás rozhodla podpořit Markéta Pilátová, oceňovaná česká spisovatelka, která ve svých knížkách pro děti nejčastěji ukazuje, že svět může být nesmírně pestrým, zajímavým a kouzelným místem, pokud zůstaneme otevření neznámým věcem. Vybírat tu můžete…
More
Comments