Jsme Folklor bez hranic Ostrava - mezinárodní folklorní festival každoročně konaný na území města Ostravy. 💙🤍💜 Letos se v termínu od 15. do 19. srpna 2022 uskuteční již jeho 24. ročník. Díky Hithitu chceme tento ročník dofinancovat a dát o něm vědět.
Author: Folklor bez hranic
Ostrava, Moravskoslezský kraj, Česko
All or nothing. Project finished on Aug 10, 2022 at 11:05.
Folklor bez hranic Ostrava vznikl v roce 1998 s cílem přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Proto soubory každoročně vystupují v místech, kde se Ostravané běžně pohybují – kde bydlí, pracují, nakupují nebo chodí na procházky. Chceme jim představit lidové tradice různých zemí a také folklorních oblastí České republiky. Dlouhodobě festival dostává svému jménu a daří se mu bořit hranice mezi žánry, etniky i státy a naopak spojovat.
Každoročně vítáme zahraniční soubory, které s sebou do Ostravy přináší folklor a tradice typické pro jejich domovinu. Ulice města se tak v průběhu let roztančily tropickými rytmy tanečníků z Ekvádoru, válečným tancem Haka Maorů z Nového Zélandu, rituálem bubeníků z Konga, ale také moderním folklórem z Lotyšska a samozřejmě slovenskými písněmi z Oravy, Spiše nebo Zemplína.
Letos se v termínu 15. - 19. 8. 2022 koná již jeho 24. ročník.
Pro letošní ročník Folkloru bez hranic jsme pozvali 13 folklorních uskupení z Mallorcy, Slovenska, Chorvatska a České republiky. Věříme, že folklor is not dead! Právě naopak, a proto chceme i dále oslavovat folklorní tradice a lidové umění, které je tady s námi už od počátku věků. Skrze taneční a hudební vystoupení účinkujících souborů, chceme již po 24. rozvlnit ostravské ulice a přinést tak folklor mezi obyvatele Ostravy a blízkého okolí.
S festivalem, který se pravidelně koná ve třetím srpnovém týdnu, putujeme od pondělí do pátku městskými obvody Ostravy. Za pět dní tak navštívíme pět obvodů, kde divákům představíme soubory ze zahraničí i blízkého okolí.
Festival si s léty získal status významné kulturní události.. Koncerty pořádáme v odpoledních hodinách na hlavních náměsích jednotlivých obvodů, ale soubory vystupují také v domovech pro seniory a Centru pro osoby se zdravotním postiženým. S výjimkou slavnostního pátečního zakončení, jsou všechny bez vstupného.
V letošním roce přivítáme mallorské taneční uskupení Escola de Ball de Bot Calabruix, dívčí folklorní skupinu Raček z Chorvatska, studenský folklorní soubor Trenčan ze Slovenska, strážnický Soubor lidových písní a tanců Žerotín, nadžánrovou kapelu Ensemble FLAIR v programu „Pocta Janu Rokytovi“ a Folklorní klub Fogáš z Ostravy. Vystoupí také Slezský soubor Heleny Salichové, Ševčík - Moravský folklorní soubor, Cimbálová muzika Úsměv a domácí Soubor lidových písní a tanců Hlubina.
V dětském programu se představí DFS Ostravička z Frýdku-Místku, DFS Krasničanek z Krásného-Pole, DFS Holúbek z Ostravy-Zábřehu a domácí DFS Hlubinka.
Více informací se dozvíte na webových stránkách festivalu.
Na festival získáváme prostředky vícezdrojově. Festival každoročně probíhá za podpory Statutárního města Ostravy a 5 ostravských obvodů. Partnery nám pak jsou firmy z blízkého i vzdáleného okolí. Prostřednictvím kampaně na Hithitu dofinancováváme celkový rozpočet. Hlavními položkami jsou: pronájem pódií, osvětlení, ozvučení a další techniky, ubytování mimoostravských účastníků festivalu a propagace festivalu.
Jsme folkloristé z Ostravy; najdete mezi námi tanečníky, muzikanty i věčné nadšence. S láskou k folkloru každý rok připravujeme takový festival, jaký bychom sami rádi navštívili. Zároveň se snažíme uchovat, rozvíjet a propagovat lidové tradice a umění, a to jak naše, tak i zahraničních souborů, které do Ostravy zavítají.
Jmenovitě (zleva): Honza, který po celý rok komunikuje se zahraničními soubory a pomáhá při fundraisingu. Vedoucí delegátů Sára, která v průběhu festivalu zajišťuje péči o vystupující - ubytování, stravování i doprovodný program. Pod rukama Richarda každoročně vznikají tiskové zprávy a další aktuality z festvalu. Irča po celý festival nepustí z ruky telefon, má totiž na starost marketing festivalu a fundraising. Jony komunikuje s českými soubory a zajišťuje stánkový prodej. Ekonomka Evka se stará o finance, připravuje smlouvy a faktury a nese tak na bedrech úkol nejzodpovědnější. Lukáš je od roku 2020 ředitel festivalu - vede náš tým, shání donátory a komunikuje s partnery. Archivář festivalu Janek se nám stará také o webové stránky a je delegátem zahraničních souborů. Markéta zajišťuje výrobu plakátů a brožur a dojednává vystoupení v rámci programu Roztančené město. Tom a Ondra mají na festivale pod dohledem technické zázemí - organizují stavbu pódií, koordinují ozvučení, věší bannery, staví a zase bourají provizorní šatny nebo lavice pro diváky a každý rok do backstage nanosí hektolitry vody i tuny svačin pro účinkující.
To vše probíhá pod citlivým patronátem emeritní ředitelky festivalu Kateřiny Macečkové.
Odpověď na tuto otázku je jasná - protože to milujeme. Většina z nás se folkloru věnuje již desítky let - je pro nás životním stylem a láskou na celý život. Pakliže chcete co možná nejlépe pochopit o čem mluvíme, doražte s námi v třetím srpnovém týdnu prožít Folklor bez hranic!
A pokud se vám náš festival líbí, budeme rádi za vaši podporu. Děkujeme!
Comments