Jde o matematickou vzdělávací hru, jejíž součástí je unikátní vzdělávací pomůcka. Hra, je určena pro hráče od 10ti let. Matematiku takto ještě nikdy nikdo neviděl! Na konci hry se každý stává expertem na trigonometrii. Roztoč to se mnou a já hru vydám.
Author: Ladislav Bihari
Praha, Hlavní město Praha, Česko
All or nothing. Project finished on Sep 29, 2022 at 07:02.
Rád bych dětem nabídnul vzdělávací hru, která je nejen zaujme a bude je bavit, ale zároveň jim i poodhalí možná někdy na první pohled neviditelnou krásu matematiky. Matematika totiž není jen oborem vyvolených jedinců, ale třeba na základní škole ji může hravě zvládnout každý. Klíčem k tomu může být i hra. Například hra s názvem „Navigační portál“ může být tou první komplexní vzdělávací hrou svého druhu, která má ambici podpořit děti v jejich zápalu pro další objevování matematiky i dalších oborů.
Jsem softwarový inženýr a také jsem rodič. Zároveň se zajímám a spoustu nejrůznějších zajímavostí z řady vědních oborů. Pracoval jsem v několika nadnárodních společnostech, i na řadě českých i zahraničních projektů. Byl jsem u zrodu některých klíčových funkcí mobilních operátorů a momentálně se zabývám vývojem cloudových řešení. Asi jako každý rodič jsem se s narozením svých dětí začal také aktivně zajímat o jejich vzdělávání.
A zjistil jsem, že hledání způsobu, jak něco vysvětlit a názorně ukázat je dobrodružná cesta, kterou stojí zato podniknout! Jak třeba vysvětlit trigonometrii desetiletému dítěti? Dá se to vůbec zvládnout? Přesvědčím vás, že to jde! A docela hravě!
Měl jsem možnost učit a vést děti na projektech, a to jak v rámci formálního i neformálního vzdělávání. Pochopil jsem, že je velmi málo vzdělávacích pomůcek, které děti zaujmou. Nabízelo se, přijít s něčím inovativním. Tehdy jsem si uvědomil a vyzkoušel si, že se dítě může naučit mnohem víc, než se většinou domníváme!
Od tohoto momentu nebylo daleko k sestrojení originálního trigonometrického pravítka, které jsem pojmenoval Navigační portál. Pro první model mi vystačila stavebnice Lego. Další vývoj hry s pomůckou pak trval více než rok. Dnes si vám dovoluji nabídnout první koncept šestiúrovňové hry Navigační portál a přípravnou hru Aritmos. Hry prohlubují aritmetické dovednosti, orientaci v prostoru, strategii, rozhodování, spolupráci a hlavně děti baví!
Všechno to ale začalo mnohem dřív, v Mezopotámii. Někdy za vlády šestého krále, první Babylonské dynastie, Chammurapiho. Tam někde vznikla trigonometrie. Nebyl jsem tam, ale tehdy někde v zastrčené uličce určitě žil matematik, možná napínač provazů, který 1000 let před Pýthagorem již znal jeho větu. Ten matematik zanechal důkazy v hliněné tabulce, popsané klínovým písmem. A nebo to byla ještě jiná civilizace?
A tímto způsobem bychom se mohli ptát a dál objevovat matematiku. Hrát si u toho a vyprávět příběhy. Trigonometrie je dovednost, stará asi tak 4 000 let. A stále jsme se ji nenaučili předat dětem. A možná jsme to jenom zapomněli. Ptolemaios by nám určitě vysvětlil, proč má kruh 360°. Myslím Ptolemaios Klaudios z Alexandrie, nikoli Ptolemaios I. Sotér, ten makedonský generál Alexandra Velikého.
Cílem je hru Navigační portál představit a nabídnout veřejnosti. Hru podobných rozměrů nejde vydat bez zájmu vzdělávacích institucí, spolků, rodičů a vás, milí přátelé. S vaší finanční podporou na Hithitu vydám hru Navigační portál.
Po roce a půl vývoje, několika úspěšných prezentacích, mimo jiné na katedře matematiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, Objeváriu v Českých Budějovicích a ověření, že vše funguje úžasně, je čas to říci světu.
Aktivně pracuji se skupinou dětí různého věku, hru vylepšujeme a ještě potřebujeme nějaký čas na doladění detailů. Ve spolupráci s již zmíněnou katedrou matematiky připravujeme příměstské tábory pro děti, kde hru Navigační portál čeká zatěžkávací zkouška.
Mým cílem je také využít potenciál vynálezu trigonometrického pravítka Navigační portál v běžné výuce ve škole nebo doma. Kdo má Navigační portál, už nikdy nebude potřebovat tabulky goniometrických funkcí. Funkce jako sinus, kosinus, tangens a kotanges si jednoduše odečte z pravítka a matematika nemusí být tak abstraktní. Jednou vyzkoušet, je lepší než 100x slyšet.
Hra Aritmos, je určená dětem již od 8 let. Prohlubuje základní aritmetické dovednosti a je přípravou pro hlavní hru Navigační portál. Herní mechanika je společná pro všechny hry. Cílem hry Aritmos je dítě postupně připravit na hlavní hru, kde se již pracuje s pomůckou Navigační portál. V deseti letech je dítě již vybavené základnými aritmetickými dovednostmi - sčítaní, odečítaní násobení a dělení. Znalost těchto matematických operací k zahájení hry Navigační portál úplně stačí. Všechno ostatní čeká na objevení. Komplexnost hry je daná množstvím jednoduchých úkonů z oboru aritmetiky, geometrie a trigonometrie. Mechanika hry rozvíjí strategii, představivost, logiku, spolupráci a schopnost se rychle rozhodnout. Hra Navigační portál má 6 úrovní. Ve hře Navigační portál Gonio se dítě teprve připravuje na práci s pomůckou, zatímco v dalších úrovních jako je Strofí, Eléftheros a další, se bez pomůcky Navigační portál neobejde žádný herní tah. Po odehrání všech úrovní hry se hráč stává expertem na trigonometrii, která propojuje matematiku v čase a prostoru.
přípravka:
hra Aritmos (od 8 let)
hlavní hra Navigační portál + trigonometrické pravítko:
Navigační portál Gonio, 1. úroveň (od 10 let)
Navigační portál Strofí, 2. úroveň
Navigační portál Eléftheros, 3. úroveň
Navigační portál Pragmatikós, 4. úroveň
Navigační portál Astrikós, 5. úroveň
Navigační portál Kosmikós, 6. úroveň
Každá úroveň hlavní hry je vybavena těmito prvky:
herní karty, neboli klíče k navigačnímu portálu
trigonometrické pravítko Navigační portál
herní mapy hvězd a planet do vzdálenosti 10 parseků od slunce
magnetické přístrojové desky
příslušenství: magnetické figurky, pravítka, barevné fixy
Herní mapy vycházejí z katalogu hvězd, jejichž správcem je Astronomy and Astrophysics, Observatoire de Paris,61 avenue de l'Observatoire 75014 Paris, France. Podobnou mapu hvězd nikde nekoupíte. Trigonometrické pravítko (Navigační portál) je můj originální vynález.
Hra Aritmos, hra Navigační portál úroveň 1., 2., 3. jsou již hotové a prochází finálním testováním dětmi.
Koncept úrovní 4, 5, a 6 je hotový. Zbývá vytvořit karty a mapy.
V prastaré kolébce civilizace, kdy lidstvo teprve začalo psát své dějiny, objevil se artefakt, který snad ani nepocházel z našeho světa. Nástroj tak vyspělý, že jej následující generace v nepochopení přehlížely. Když středověcí hledači pokladů objevili bohatství šperků, zlata a drahého kamení, nebyli schopni nalezený artefakt mezi vzácnostmi docenit. Přesto se artefakt uchoval a dostal až k rukám génia Leonarda da Vinciho. Povídá se, že Leonardo a slavní matematici té doby, použili všechny dostupné znalosti tehdejší matematiky, aby artefakt dešifrovali. Z dochované dokumentace je zřejmé, že nástroj pojmenovali Trigōnon metron. Naneštěstí se jim nástroj nepodařilo nikdy oživit a dalších 500 let zapadal prachem v soukromých sbírkách. Až dnes, s použitím poznatků moderní matematiky a vyspělé technologie, se nám konečně podařilo odkrýt jeho tajemství a najít klíč k aktivování zařízení.
Dnes víme, že jde o navigační portál.
Bylo nebylo,
dávno ztracené,
své tajemství vydalo.
Klíč k poznání máš, tak na cestu se dej.
Kurz plavby k hvězdám znáš, otoč portálem a hrej.
Jde o matematickou vzdělávací hru, jejíž součástí je unikátní vzdělávací pomůcka. Hra, je určena pro hráče od 10ti let. Matematiku takto ještě nikdy nikdo neviděl! Na konci hry se každý stává expertem na trigonometrii. https://makerfaire.cz/prague/
MoreS Navigačním portálem na druhém ročníku budějovického Maker Faire vás čekají projekty místních makerů i těch z celé republiky! https://makerfaire.cz/ceskebudejovice/
More
Comments