Žáci ZŠ si sestaví vesmírnou sondu (autor: https://dotknisevesmiru.cz/), kterou poté vypustí do stratosféry. Sonda ve výšce kolem 35 kilometrů nafotí zakřivení planety Země a během svého putování v extrémních podmínkách nashromáždí množství cenných dat.
Author: Mgr. Petr Curko
Horažďovice, Plzeňský kraj, Česko
All or nothing. Project finished on Jun 16, 2022 at 17:46.
Celý princip projektu je založen na právech Steam Academy a radioklubu OK1RAJ. My jako škola zakoupíme komponenty a provedeme vypuštění dle pokynů projektu Dotkni se vesmíru. Projekt jako takový zaštiťuje pan magistr Rostislav Konopa. ZŠ Blatenská není jediná škola v ČR, která je do projektu zapojena. Financování z tohoto crowdfundingu má zajistit uskutečnění projektu konkrétně na ZŠ Blatenská v Horažďovicích.
Investice do kvalitní, poutavé a dobrodružné výuky je investicí, která se dříve či později vyplatí celé společnosti. A právě proto se na ZŠ Blatenská snažíme, aby se naši žáci učili moderními způsoby. V posledních letech jsme intenzivně pracovali na implementaci digitálních technologií do vyučovacích hodin – stojíme si totiž za tím, že škola by měla držet krok s dobou. A jelikož si u nás neklademe malé cíle, hodláme se nyní postavit výzvě, která sice bude znamenat jen malý krůček pro vědu, ale obrovský skok pro zúčastněné žáky. Chystáme se totiž dotknout hvězd.
Hlavním cílem žáků ve věku od 12 do 15 let bude sestavit vesmírnou sondu, kterou následně vypustí do stratosféry. Pokud vše půjde podle našich představ, získáme fotografie dokazující zakřivení planety Země. Tím nejdůležitějším ale budou zážitky, z nichž budou žáci čerpat možná i po celý svůj život. Jelikož jsme ale menší školou s omezenými prostředky, rozhodli jsme se obrátit na širokou veřejnost s žádostí o finanční podporu.
Pokud nás budete chtít podpořit, mějte prosím na paměti, že náš projekt je nevýdělečný, čemuž odpovídají nabízené odměny.
Vzdělávací projekt je organizován panem učitelem Petrem Curkem, který již šestým rokem učí na ZŠ Blatenská v Horažďovicích předměty přírodopis a chemii. Pan učitel je popularizátor vědy a ve své výuce se snaží využívat moderní didaktické postupy, za což si vysloužil titul Zlatý Ámos Chemikář nebo dokonce i medaili od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Jak se říká - kdo chce v žácích zapalovat touhu po poznání, musí sám planout.
Dalším strhujícím dobrodružstvím žáků na ZŠ Blatenská bude účast v projektu, jehož cílem je sestavit sondu, kterou následně vypustíme do stratosféry. Sonda nám nafotí zakřivení Země a z projektu vznikne i spousta videomateriálu. Pokud se nám podaří vybrat dostatek financí, můžeme základ sondy modifikovat různými senzory (např. měření úrovně radioaktivity), pořídit kvalitnější komponenty (např. kamera GoPro) nebo pozměnit konstrukci sondy díky 3D tisku. Hlavním smyslem projektu je strhnout žáky, umožnit jim zorganizování poměrně náročného projektu a pocítit opojný pocit úspěchu po několikaměsíční náročné práci. Celé snažení je odborně dozorováno organizací Steam Academy.
Celý projekt je realizován formou projektové výuky a žáci se mu budou věnovat ve svém volném čase, což už je samo o sobě výhrou. Kromě toho si ale děti osvojí znalosti z celé řady oborů (vstoupí vlastně na půdu komplexního předmětu s označením science), uvědomí si svou zodpovědnost pro fungování v týmu, naučí se základy programování, na vlastní kůži si ověří znalosti získávané ve škole, osvojí si 3D tisk a v neposlední řadě si spočítají místo přistání sondy. V průběhu svého snažení si žáci povedou pečlivý letecký deník, naučí se svůj projekt zpropagovat a na závěr své kroky vyhodnotí formou zpětné analýzy. Propagace bude probíhat moderními cestami formou sociálních sítí, ale předpokládáme i zájem ze strany tištěných médií.
Sonda je modulární stavebnicí OpenSTRATOkit, kterou si žáci poskládají dle svých možností. Jejím srdcem je základní deska s baterií schopnou napájet sondu po dobu asi 12 hodin. K základní desce se připojí kamera a různé typy senzorů - dokážeme změřit teplotu, tlak, vlhkost, polohu (GPS) či hodnotu radioaktivního záření v různých výškách atmosféry. Sonda bude vysílat v ISM pásmu 433 MHz svůj radiový signál přijímacím stanicím. Jádro sondy bude připevněno do vložky z 3D tiskárny a ukryto do polystyrenové koule. Ta se umístí na stratosférický balon a vypustí do atmosféry Země. Po dvou hodinách začne sonda padat volným pádem, který bude zbrzděn záložním padáčkem. Následně bude naším úkolem sondu vyhledat a vyextrahovat naměřená data a získané fotografie.
Primární náklady:
Pokud bychom dokázali vybrat vyšší částku, využijeme všechny finance na nákup pomůcek, které nejen že poslouží pro posun projektu téměř až na profesionální úroveň, ale škola je následně bude využívat pro zatraktivnění výuky. K vysněným pomůckám patří:
Veškeré faktury budou samozřejmě transparentně zveřejňovány tak, aby do nich mohl kdokoliv a kdykoliv nahlédnout.
Předpokládaný harmonogram projektu je následující:
Budeme moc rádi, když nás podpoříte a stanete se (jak by řekli žáci) členy naší „nejvíc cool mimozemský party.“ Jen díky Vaší pomoci si budeme moci vyzkoušet chuť opravdové vědy. Za každý příspěvek předem srdečně děkujeme.
Naši vážení přispěvatelé, po delší době se opět ozýváme ze ZŠ Blatenská v Horažďovicích. Konečně nám skončily smluvní závazky vůči hlavnímu pořadateli, a my tak máme svolení šířit materiály libovolnými kanály, čehož chceme okamžitě využít. V závěru této zprávy je uveden odkaz na sdílený disk, kde…
MoreVážení přispěvatelé, tímto bych Vám chtěl srdečně poděkovat za podporu našeho žákovského projektu - bez Vás by prostě a jednoduše nešlo. Vyvrcholení projektu nás čeká na přelomu září a řijna v průběhu příštího školního roku. Odměny budeme vyrábět a zasílat také příští školní rok, a to do prosince…
More
Comments