Jsme neziskový spolek, mapující běžný život, design a trendy v Československu v období 70. a 80. let. Pomozte dát předmětům druhou šanci a zanechat odkaz z novodobé historie pro příští generace. Podpořte projekt, který znovu oživuje Československý design.
Author: ART SALON S. z.s.
Praha, Hlavní město Praha, Česko
All or nothing. Project finished on May 7, 2022 at 07:30.
Všudypřítomný umakart, čekání na vysněnou skládačku za poslechu Jiřího Korna na gramodesce. Zní vám to povědomě? Husákovy děti a jejich rodiče jistě tuší, ale co mladší generace? Přijďte si zavzpomínat a seznámit omladinu s historií do Retro muzea Praha!
Píšou se sedmdesátá a osmdesátá léta. Československu vládne pevná ruka svazu, staví se první sídliště budoucnosti na pražském Jižáku a Vladimír Remek hrdě pluje vesmírem. Vorlíčkova česko-německá Popelka má premiéru v biografu a v Praze se koná mezinárodní módní přehlídka zemí RVHP. Českoslovenští hokejisté se na domácím turnaji stávají mistry světa, Karel Gott láme srdce fanynek a vzniká Institut průmyslového designu. Tvarový výtvarník získává nové, progresivnější, pojmenování designér, a i když je působení takového designéra dosti omezené, vznikají mnohé poklady všech vitrín v umakartových obývácích a uniformních kuchyních, na které si dnes vzpomeneme.
Ať už jste prožili v sedmdesátkách a osmdesátkách svoje dětství, nebo si tehdejší design vybavujete spíš z příbytků svých prarodičů, určitě s ním máte spojenou spoustu vzpomínek.
Přijďte je oživit do Retro muzea v Praze!
Za celým projektem stojí spolek Art Salon S, který podporuje umění a snaží se připravovat výstavy pro všechny umění chtivé návštěvníky. V letech 2016-2017 jsme v našem galerijním prostoru v Tančícím domě uspořádali výstavu Retro 70. a 80. let, která měla obrovský úspěch, tak jsme si dali za cíl otevřít v Praze celé Retro muzeum. A pětiletku plníme!
Jsme sběratelé a podporovatelé Československého designu z dob 70. a 80. let. V průběhu těch pěti let jsme navštěvovali aukce a kontaktovali různé spolky, zároveň jsme v roce 2018 vypsali sbírku na designové předměty z tohoto období. Sešlo se nám úctyhodných 12 000 exponátů. 12 000 kusů historie, která by neměla být zapomenuta, protože v sobě nese úlomky vzpomínek každého, kdo tuhle dobu zažil. Všechny předměty jsme zaevidovali, zbavili je nánosů prachu a ty, které potřebovaly opravit či zrestaurovat, znovu probouzíme k životu. Všechny totiž půjdou do expozice, která, jak asi tušíte, bude pořádně rozsáhlá.
V roce 2021 se nám s velkou slávou podařilo získat prostor v nejvyšším patře Obchodního domu Kotva! To je téměř splněný sen, protože co víc reprezentuje tuhle dobu než výstavní a prémiový obchodní dům, který vznikal právě v 70. letech podle návrhů manželů Machoninových. Budeme tak mít možnost propojit kulturní památku zapsanou na seznamu památek Ministerstva kultury s dobovým designem.
Velkou spoustu práce už máme za sebou, prostory jsou téměř připravené, expozice se rýsuje v našich hlavách i na papíře. Velkou část prostor jsme nachystali v interaktivní formě, aby se bavili opravdu všichni. Budou na vás tak čekat vědomostní soutěže, k vyzkoušení budou připravené dobové hry a pro nejmenší návštěvníky připravujeme interaktivní obrazovky. Aby to ale bylo všechno dokonalé, pořád ještě musíme zrestaurovat pár kousků nábytku a designových kousků, o které bychom vás nechtěli připravit. Proto jsme taky tady na Hithitu. Peníze, které vyměníme za odměny, použijeme na zrestaurování exponátů, které je velmi nákladné, dělá-li se kvalitně. Zároveň bychom rádi nabídli patnáct nově vzniklých pracovních míst lidem s postižením, kteří se na pozicích muzejních kustodů dokáží skvěle zapojit.
Už teď víme, že se muzeum bude rozkládat na více než 2500 metrech čtverečních. Našim cílem je, aby expozice ukázala dobový design, ale také aby přiblížila atmosféru a celkovou charakteristiku doby. Toho chceme docílit ukázkou bydlení, oblékání, stravování a příklady toho, jak se trávil volný čas. Těšit se tedy můžete na všechny ikony sedmdesátých a osmdesátých let - od sifonů a síťovek, přes žlutou přenosnou Teslu, céčka a Emgetonky až typickému nábytku z UP Rousínov nebo Hikoru Písek.
Tohle celé pak doplní unikátní sbírka magnetofonů z 80. let, které nám s laskavým dovolením zapůjčil vášnivý sběratel Matěj Ruppert z Monkey Business.
Expozice muzea bude rozdělena do 15 tematických okruhů, mapujících netradičním způsobem běžný život, design a trendy v Československu. V hlavní části expozice budou vyhotoveny repliky panelákových bytů. Budete si moct osahat klasické umakartové jádro, posedět na gauči, který měla snad každá rodina, a zavzpomínat v dětském pokojíku, v němž najdete určitě alespoň kousek svého mládí. Anebo mládí vašich rodičů. Umístěny tady budou opravdické původní kuchyně včetně všech Tesla spotřebičů a užitých předmětů, kompletně zařízené obývací pokoje, ložnice i avizovaný dětský pokojíček plný mončičáků, céček a merkuru.
Další expozice budou nabízet ukázky dobové elektrotechniky, exkurz do toho nejlepšího z odívání ze Svitu, Elite či Úboku. Zároveň se budeme věnovat každodennosti a životnímu stylu v tehdejším Československu. Těšit se můžete na třeba na přehlídku pracovních plášťů, montérek nebo zástěr. Zavedeme vás do dobové administrativní kanceláře, která bude působit, jako že si sekretářka zrovinka odběhla na oběd. A nebude chybět ani stará známá žena za pultem.
Instalace obsáhne i typické zájmy a fenomény té doby, jako byly například modelářství, sběratelství nebo všem známé chataření. Představíme také výrobní nábytkářská družstva počínaje UP Rousínovem, Hikorem Písek nebo Dřevotvarem z Jablonného nad Nisou.
Návštěvníci budou moct nahlédnout pod pokličku dobové propagandy a osahat si třeba unikátní odposlouchávací zařízení ve tvaru zapalovače, které používali v pražském hotelu Jalta.
Anebo vás naláká spíš sbírka kostýmů populárních zpěváků? Určitě se v ní najdou všechny holky z naší školky. :)
Spolek Art Salon S byl založený v roce 2014 a tvoří ho několik stálých členů.
Předsedou spolku je Robert Vůjtek, zajišťuje jeho financování a celkové fungování, podílí se také na řešení administrativních záležitostí a snaží se zajistit hladký chod celého spolku.
Hlavní kurátorkou a autorkou je Jana Sommerová, která bude mít celé muzeum pod palcem. Vytvořila výstavy, které se umístily v top 10 výstav roku, jako byl například Večerníček slaví 50. let na Pražském hradě, Jubilejní výstava Josefa Lady, výstava Popelky v Moritzburgu (Německo) či jubilejní výstavy Bratři v Triku. Jejími hlavními zájmy jsou odívání, kostýmy, design a historie. Zároveň vystudovala speciální pedagogiku, a tak i proto je velká část všech našich expozic interaktivní, zábavná a zároveň velmi poučná.
Spoluautorkou muzea je Naďa Klempířová, která se zaměřuje na design odívání již více než 20 let a snaží se dodat autentičnost jednotlivým expozicím.
Místopředsedkyní spolku je Karolina Šormová, která se podílí na řešení administrativních a účetních záležitostí.
Druhou místopředsedkyní je Božena Lhotská, která z velké části celý spolek financuje, tak aby v nelehkých dobách přežil a mohl nabízet kulturní zážitky i novým generacím.
Dalšími devíti členy spolku jsou samotní sběratelé a podporovatelé naší činnosti. Zároveň máme několik partnerů, kteří nám dávají k dispozici prostory pro mladé umělce, kterým poskytujeme ateliery a podporu v začátcích jejich umění.
Máme za sebou na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i po zbytku republiky. Představili jsme lidem dobové výstavy jako Retro zima za socíku, Retro biják, nebo První republika. Organizovali jsme retrospektivu Bořka Šípka a Jana Kaplického, výstavu Memories od Roberta Vana, či několik výstav Káji Saudka.
Otevření našeho zatím největšího projektu Retro muzeum Praha plánujeme v druhé polovině května 2022. To už je za rohem a my se vás nemůžeme dočkat! Vážně. :) Pomozte nám prosím udělat výstavu co nejlepší a vyberte si z odměn, které nabízíme. A pokud je vám náš projekt blízký, sdílejte ho se svými známými, určitě taky rádi s nostalgií zavzpomínají, jak jedli vajíčka na hniličku z plastové slepičky a zapíjeli je mlékem z pytlíku.
Děkujeme! ❤️
Comments